Niezwykły spektakl na niebie!
Niezwykły spektakl na niebie rozegrał się minionej nocy nad Pomorzem i Kujawami. Niemal nad całym północno-wschodnim horyzontem ukazały się Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds – NLC). Zjawisko występuje w naszych szerokościach geograficznych dość powszechnie w okresie przesilenia letniego, lecz to, co można było zobaczyć we wtorkowy ranek, przeszło oczekiwania nawet doświadczonych obserwatorów.
"Zaczęło się niepozornie" – relacjonuje Piotr Majewski z "Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK – "Słabiutkie obłoki pojawiły się na niebie krótko przed północą niziutko nad widnokręgiem. Nie spodziewałem się niczego rewelacyjnego i zapewne gdybym nie pracował przy komputerze, poszedłbym spać. Skończywszy pracę raz jeszcze rzuciłem okiem w kierunku północnym i spostrzegłem, że NLC stają się wyraźniejsze. Przezornie chwyciłem za aparat i zacząłem robić zdjęcia. Tak spędziłem czas aż do godziny 2:30 kiedy świetliste pasemka wypełniły obszar nad całym północno-wschodnim horyzontem, a ich jasność przewyższyła wszystko widoczne wówczas na firmamencie! Tak intensywnie świecących Obłoków Srebrzystych nie widziałem od lat, a prowadzę ich obserwacje w miarę regularnie" – podsumowuje nasz redakcyjny kolega.
Obłoki Srebrzyste to drobiny kosmicznego pyłu pochodzącego z komet i meteorów. Unoszą się na wysokości 80-100 km, są więc siedmiokrotnie wyżej niż zwyczajne chmury. Panuje tam temperatura –125 C i jest 100 milionów razy bardziej sucho niż na Saharze. Jak w takich warunkach mogą istnieć obłoki? Dzięki satelicie AIM wiemy, na tym pyle osiadają mikroskopijne cząsteczki lodu świetnie odbijające światło Słońca, w letnią noc zanurzonego płytko pod widnokręgiem. NLC możemy wypatrywać każdej pogodnej nocy patrząc nisko nad północny horyzont. Największe szanse na ujrzenie świetlistych włókien mamy krótko po 23:00 i po 01:00 nad ranem. Nie ma reguły występowania Obłoków Srebrzystych - jednej nocy potrafią okazale zaświecić, by następnej nie pokazać się w ogóle. W Polsce zjawisko jest widoczne zaledwie przez 4-6 tygodni w okresie letniego przesilenia.
Zobacz także
Brytyjska spółka chce produkować energię z pływów morskich
2014-02-10, 10:25Brytyjska firma wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę elektrowni pozyskującej energię z pływów morskich. Potencjalna moc produkcyjna szacowana jest na 320 MW w szczytowym okresie pływów. Czytaj dalej »
Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
2014-02-06, 20:52Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego… Czytaj dalej »
Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
2014-02-06, 20:51Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”. Czytaj dalej »
Zespół z poznańskiej uczelni opracował nowy pochłaniacz tlenu
2014-01-31, 08:58Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opracowali nowy pochłaniacz tlenu, który - dodawany do opakowań z żywnością - mógłby zwiększać trwałość produktów spożywczych. Przy produkcji pochłaniacza tlenu wykorzystywane… Czytaj dalej »
Wytypowano gen, który może mieć wpływ na leczenie raka piersi
2014-01-29, 18:58Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenia raka piersi. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że wysłano już wniosek do urzędu patentowego. Prace nad projektem będą kontyn… Czytaj dalej »