Niezwykły spektakl na niebie!
Niezwykły spektakl na niebie rozegrał się minionej nocy nad Pomorzem i Kujawami. Niemal nad całym północno-wschodnim horyzontem ukazały się Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds – NLC). Zjawisko występuje w naszych szerokościach geograficznych dość powszechnie w okresie przesilenia letniego, lecz to, co można było zobaczyć we wtorkowy ranek, przeszło oczekiwania nawet doświadczonych obserwatorów.
"Zaczęło się niepozornie" – relacjonuje Piotr Majewski z "Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK – "Słabiutkie obłoki pojawiły się na niebie krótko przed północą niziutko nad widnokręgiem. Nie spodziewałem się niczego rewelacyjnego i zapewne gdybym nie pracował przy komputerze, poszedłbym spać. Skończywszy pracę raz jeszcze rzuciłem okiem w kierunku północnym i spostrzegłem, że NLC stają się wyraźniejsze. Przezornie chwyciłem za aparat i zacząłem robić zdjęcia. Tak spędziłem czas aż do godziny 2:30 kiedy świetliste pasemka wypełniły obszar nad całym północno-wschodnim horyzontem, a ich jasność przewyższyła wszystko widoczne wówczas na firmamencie! Tak intensywnie świecących Obłoków Srebrzystych nie widziałem od lat, a prowadzę ich obserwacje w miarę regularnie" – podsumowuje nasz redakcyjny kolega.
Obłoki Srebrzyste to drobiny kosmicznego pyłu pochodzącego z komet i meteorów. Unoszą się na wysokości 80-100 km, są więc siedmiokrotnie wyżej niż zwyczajne chmury. Panuje tam temperatura –125 C i jest 100 milionów razy bardziej sucho niż na Saharze. Jak w takich warunkach mogą istnieć obłoki? Dzięki satelicie AIM wiemy, na tym pyle osiadają mikroskopijne cząsteczki lodu świetnie odbijające światło Słońca, w letnią noc zanurzonego płytko pod widnokręgiem. NLC możemy wypatrywać każdej pogodnej nocy patrząc nisko nad północny horyzont. Największe szanse na ujrzenie świetlistych włókien mamy krótko po 23:00 i po 01:00 nad ranem. Nie ma reguły występowania Obłoków Srebrzystych - jednej nocy potrafią okazale zaświecić, by następnej nie pokazać się w ogóle. W Polsce zjawisko jest widoczne zaledwie przez 4-6 tygodni w okresie letniego przesilenia.
Zobacz także

Badania: Osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż te z ogólnej populacji
2021-06-08, 09:08- Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg - wynika z badania, które publikuje pismo „Stroke”. Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób… Czytaj dalej »

20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, czas na kolejne wakacje w kosmosie!
2021-06-06, 17:08W 20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, kolejni chętni przygotowują się do podróży w kosmos. Sprzedaż biletów rozpoczęły firmy założone przez znanych miliarderów: Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona… Czytaj dalej »

Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
2021-06-03, 13:10Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej. Czytaj dalej »

Eksperci o możliwych powodach zakrzepicy po szczepionkach wektorowych
2021-05-30, 20:30Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, niemniej przyczyny tych zdarzeń wymagają wyjaśnienia - podkreślają polscy naukowcy i w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym „Vaccines”… Czytaj dalej »

Powikłania neurologiczne w COVID-19, w tym udary są częste. Ratunkiem szczepionka
2021-05-23, 09:42- Spośród pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 objawy neurologiczne ma w granicach 18-80 proc. - mówił neurolog prof. Przemysław Nowacki. Wskazuje, że najcięższym takim powikłaniem jest udar mózgu. Czytaj dalej »