Niezwykły spektakl na niebie!
Niezwykły spektakl na niebie rozegrał się minionej nocy nad Pomorzem i Kujawami. Niemal nad całym północno-wschodnim horyzontem ukazały się Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds – NLC). Zjawisko występuje w naszych szerokościach geograficznych dość powszechnie w okresie przesilenia letniego, lecz to, co można było zobaczyć we wtorkowy ranek, przeszło oczekiwania nawet doświadczonych obserwatorów.
"Zaczęło się niepozornie" – relacjonuje Piotr Majewski z "Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK – "Słabiutkie obłoki pojawiły się na niebie krótko przed północą niziutko nad widnokręgiem. Nie spodziewałem się niczego rewelacyjnego i zapewne gdybym nie pracował przy komputerze, poszedłbym spać. Skończywszy pracę raz jeszcze rzuciłem okiem w kierunku północnym i spostrzegłem, że NLC stają się wyraźniejsze. Przezornie chwyciłem za aparat i zacząłem robić zdjęcia. Tak spędziłem czas aż do godziny 2:30 kiedy świetliste pasemka wypełniły obszar nad całym północno-wschodnim horyzontem, a ich jasność przewyższyła wszystko widoczne wówczas na firmamencie! Tak intensywnie świecących Obłoków Srebrzystych nie widziałem od lat, a prowadzę ich obserwacje w miarę regularnie" – podsumowuje nasz redakcyjny kolega.
Obłoki Srebrzyste to drobiny kosmicznego pyłu pochodzącego z komet i meteorów. Unoszą się na wysokości 80-100 km, są więc siedmiokrotnie wyżej niż zwyczajne chmury. Panuje tam temperatura –125 C i jest 100 milionów razy bardziej sucho niż na Saharze. Jak w takich warunkach mogą istnieć obłoki? Dzięki satelicie AIM wiemy, na tym pyle osiadają mikroskopijne cząsteczki lodu świetnie odbijające światło Słońca, w letnią noc zanurzonego płytko pod widnokręgiem. NLC możemy wypatrywać każdej pogodnej nocy patrząc nisko nad północny horyzont. Największe szanse na ujrzenie świetlistych włókien mamy krótko po 23:00 i po 01:00 nad ranem. Nie ma reguły występowania Obłoków Srebrzystych - jednej nocy potrafią okazale zaświecić, by następnej nie pokazać się w ogóle. W Polsce zjawisko jest widoczne zaledwie przez 4-6 tygodni w okresie letniego przesilenia.
Zobacz także
Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
2014-05-28, 14:11Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie… Czytaj dalej »
Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię
2014-05-27, 18:45Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we… Czytaj dalej »
Tablet Google’a z technologią 3D
2014-05-25, 13:26Będzie mógł tworzyć trójwymiarową mapę otoczenia i zmieści się w kieszeni. Jak podają amerykańskie media, nowy tablet firmy Google właśnie wszedł do wstępnej produkcji. Czytaj dalej »
MAC uruchomiło portal z danymi administracji publicznej
2014-05-20, 08:23Dane zbierane na potrzeby administracji publicznej są dostępne na portalu danepubliczne.gov.pl. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło tzw. wersję beta Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP). Czytaj dalej »
Japonia stawia na kolej elektromagnetyczną
2014-05-18, 10:18Jesienią rozpocznie się w Japonii budowa linii superszybkiej kolei elektromagnetycznej, łączącej Tokio z Nagoją. Japonia liczy na to, że technologię, która umożliwia pociągom osiągnięcie prędkości ponad 500 km/h, uda się wyeksportować… Czytaj dalej »