Niezwykły spektakl na niebie!
Niezwykły spektakl na niebie rozegrał się minionej nocy nad Pomorzem i Kujawami. Niemal nad całym północno-wschodnim horyzontem ukazały się Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds – NLC). Zjawisko występuje w naszych szerokościach geograficznych dość powszechnie w okresie przesilenia letniego, lecz to, co można było zobaczyć we wtorkowy ranek, przeszło oczekiwania nawet doświadczonych obserwatorów.
"Zaczęło się niepozornie" – relacjonuje Piotr Majewski z "Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK – "Słabiutkie obłoki pojawiły się na niebie krótko przed północą niziutko nad widnokręgiem. Nie spodziewałem się niczego rewelacyjnego i zapewne gdybym nie pracował przy komputerze, poszedłbym spać. Skończywszy pracę raz jeszcze rzuciłem okiem w kierunku północnym i spostrzegłem, że NLC stają się wyraźniejsze. Przezornie chwyciłem za aparat i zacząłem robić zdjęcia. Tak spędziłem czas aż do godziny 2:30 kiedy świetliste pasemka wypełniły obszar nad całym północno-wschodnim horyzontem, a ich jasność przewyższyła wszystko widoczne wówczas na firmamencie! Tak intensywnie świecących Obłoków Srebrzystych nie widziałem od lat, a prowadzę ich obserwacje w miarę regularnie" – podsumowuje nasz redakcyjny kolega.
Obłoki Srebrzyste to drobiny kosmicznego pyłu pochodzącego z komet i meteorów. Unoszą się na wysokości 80-100 km, są więc siedmiokrotnie wyżej niż zwyczajne chmury. Panuje tam temperatura –125 C i jest 100 milionów razy bardziej sucho niż na Saharze. Jak w takich warunkach mogą istnieć obłoki? Dzięki satelicie AIM wiemy, na tym pyle osiadają mikroskopijne cząsteczki lodu świetnie odbijające światło Słońca, w letnią noc zanurzonego płytko pod widnokręgiem. NLC możemy wypatrywać każdej pogodnej nocy patrząc nisko nad północny horyzont. Największe szanse na ujrzenie świetlistych włókien mamy krótko po 23:00 i po 01:00 nad ranem. Nie ma reguły występowania Obłoków Srebrzystych - jednej nocy potrafią okazale zaświecić, by następnej nie pokazać się w ogóle. W Polsce zjawisko jest widoczne zaledwie przez 4-6 tygodni w okresie letniego przesilenia.
Zobacz także
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »
Resort nauki sprawdzi, jak naukowcy korzystają z Horyzontu 2020
2014-10-29, 13:15Od stycznia 2015 r. resort nauki zacznie monitoring instytucji naukowych pod kątem ich aktywności w unijnym programie Horyzont 2020 i realizacji zainicjowanego przez resort 'Paktu dla Horyzontu 2020' - zapowiedziała w środę minister nauki… Czytaj dalej »
Biblioteka UMK wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt do digitalizacji zbiorów
2014-10-27, 17:30Placówka zdobyła wysokiej klasy skanery, aparaty fotograficzne i obiektywy, stół bezcieniowy, kompletnie wyposażone stanowisko reprodukcyjne. Czytaj dalej »
Polska przystąpi do Europejskiego Obserwatorium Południowego
2014-10-27, 09:13Po wielu latach starań, Polska podpisze we wtorek umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Członkostwo oznacza łatwiejszy dostęp Polaków do światowej aparatury i miejsca pracy dla specjalistów sektora… Czytaj dalej »