Naukowcy pracują nad zastosowaniem grafenu w medycynie
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk prowadzą badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. To rozwiązanie może spowodować, że urządzenia medyczne będą lepiej tolerowane przez organizm.
Projekty o nazwie „Powłoka grafenowa na stentach endowaskularnych jako warstwa poprawiająca endotelializację i ograniczająca restenozę” prowadzony jest przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Został on zgłoszony do urzędu patentowego, a kilka dni temu zdobył nagrodę na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine” w Paryżu.
Jak powiedział we wtorek PAP dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pierwsze badania prowadzone w ramach tego projektu wskazują, że pokryte powłoką grafenową urządzenia medyczne, które są wszczepiane do organizmu, mogą być biologicznie lepiej tolerowane. „To oznacza, że pacjent, któremu wszczepiono by np. sztuczną zastawkę serca pokrytą powłoką grafenową lepiej przechodziłby rekonwalescencję po takiej operacji. W konsekwencji można by ograniczyć ilość leków przyjmowanych w związku z taką operacją” - powiedział dr Biały.
Naukowcy podkreślają, że pierwsze badań nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych są obiecujące. „Zaczęliśmy od śródbłonka, bo jest dla nas ważny w związku ze wszczepianiem stentów w naczynia wieńcowe, jest też materiałem bardzo wrażliwym. Pokrywaliśmy grafenem płytki stalowe i obserwowaliśmy efekty. Budzą nadzieję” - mówił dr Biały.
Grafen mógłby – zdaniem naukowców – znaleźć zastosowanie m.in. w takich produktach medycznych jak sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące.
Naukowcy badają również właściwości bakteriostatyczne grafenu. „Właściwości bakteriostatyczne grafenu można wykorzystać przy projektowaniu sal operacyjnych. Tych możliwości jest naprawdę dużo” – dodał dr Biały.
Zespół naukowców pracujących nad zastosowanie grafenu w produktach medycznych kierowany jest przez dr Dariusza Białego oraz prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. Naukowcy mają w planach założenie spółki, która zajmie się komercjalizacją wyników ich prac. Efekty badań mogą być pionierskie, ponieważ na razie nikt na świecie nie oferuje urządzeń medycznych z zastosowaniem grafenu jako powłoki. (PAP)
Zobacz także
W kolejnym banku można założyć Profil Zaufany
2017-05-19, 15:05Pekao SA to kolejny bank, który umożliwia założenie Profilu Zaufanego (eGO) za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej, bez wychodzenia z domu - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w piątek w komunikacie. Czytaj dalej »
Innowacyjny, polski druk wątroby 3D ułatwi operacje chorych
2017-05-18, 10:24Student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Witowski opracował innowacyjną, prawdopodobnie najtańszą na świecie metodę druku modeli wątroby 3D. Wydrukowane egzemplarze już pomagają operować pojedynczych pacjentów. Czytaj dalej »
Reaktor MARIA szykuje się do badań nad terapią borowo-neutronową
2017-05-14, 17:28W reaktorze MARIA w Świerku szykują się zmiany. Powstać ma nowe stanowisko badawcze. Tam rozpędzone neutrony z reaktora pomogą badaczom i środowisku medycznemu zdobyć tajniki terapii borowo-neutronowej (BNCT), która na świecie jest… Czytaj dalej »
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
2017-05-09, 12:12Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu. Czytaj dalej »
SafeSky - polski system do ochrony przed dronami
2017-05-09, 09:17System, który wykryje nadlatującego drona i nie pozwoli mu wlecieć na chroniony teren, opracowała polska firma Advanced Protection Systems. SafeSky potrafi wykryć drona nawet z odległości kilometra. Czytaj dalej »