Naukowcy pracują nad zastosowaniem grafenu w medycynie
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk prowadzą badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. To rozwiązanie może spowodować, że urządzenia medyczne będą lepiej tolerowane przez organizm.
Projekty o nazwie „Powłoka grafenowa na stentach endowaskularnych jako warstwa poprawiająca endotelializację i ograniczająca restenozę” prowadzony jest przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Został on zgłoszony do urzędu patentowego, a kilka dni temu zdobył nagrodę na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine” w Paryżu.
Jak powiedział we wtorek PAP dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pierwsze badania prowadzone w ramach tego projektu wskazują, że pokryte powłoką grafenową urządzenia medyczne, które są wszczepiane do organizmu, mogą być biologicznie lepiej tolerowane. „To oznacza, że pacjent, któremu wszczepiono by np. sztuczną zastawkę serca pokrytą powłoką grafenową lepiej przechodziłby rekonwalescencję po takiej operacji. W konsekwencji można by ograniczyć ilość leków przyjmowanych w związku z taką operacją” - powiedział dr Biały.
Naukowcy podkreślają, że pierwsze badań nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych są obiecujące. „Zaczęliśmy od śródbłonka, bo jest dla nas ważny w związku ze wszczepianiem stentów w naczynia wieńcowe, jest też materiałem bardzo wrażliwym. Pokrywaliśmy grafenem płytki stalowe i obserwowaliśmy efekty. Budzą nadzieję” - mówił dr Biały.
Grafen mógłby – zdaniem naukowców – znaleźć zastosowanie m.in. w takich produktach medycznych jak sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące.
Naukowcy badają również właściwości bakteriostatyczne grafenu. „Właściwości bakteriostatyczne grafenu można wykorzystać przy projektowaniu sal operacyjnych. Tych możliwości jest naprawdę dużo” – dodał dr Biały.
Zespół naukowców pracujących nad zastosowanie grafenu w produktach medycznych kierowany jest przez dr Dariusza Białego oraz prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. Naukowcy mają w planach założenie spółki, która zajmie się komercjalizacją wyników ich prac. Efekty badań mogą być pionierskie, ponieważ na razie nikt na świecie nie oferuje urządzeń medycznych z zastosowaniem grafenu jako powłoki. (PAP)
Zobacz także
Po kilkunastu latach badania Saturna sonda Cassini kończy swoją misję
2017-09-14, 08:29Po kilkunastu latach kończy się misja Cassini-Huygens, której celem było badanie Saturna. W piątek 15 września sonda Cassini wejdzie w atmosferę planety i ulegnie zniszczeniu. Wcześniej jednak prześle unikatowe dane zebrane podczas… Czytaj dalej »
Innowacyjny rower z napędem hybrydowym… z drukarki 3D
2017-09-09, 10:33Bezszprychowy rower z napędem hybrydowym, mechanizmem skręcania za pomocą manetek, w całości wydrukowany w technologii 3D skonstruowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wraz ze swym opiekunem przekonują, że choć to szalony… Czytaj dalej »
W najbliższych dniach możliwe są zorze polarne nad Polską
2017-09-07, 17:48Dzięki silnym rozbłyskom na Słońcu w najbliższych dniach możliwe są zorze polarne nad Polską. Największe szanse na ich zobaczenie będą mieli mieszkańcy północnej części kraju. Mogą też wystąpić zakłócenia w łączności… Czytaj dalej »
Nissan zaprezentował nowy model auta elektrycznego Leaf
2017-09-06, 20:20Nissan Motor Co. zaprezentował w środę nową generację swojego elektrycznego samochodu Leaf. Może on przejechać na jednym ładowaniu do 400 kilometrów - podała agencja Kyodo. Czytaj dalej »
Pojazd, komponenty, produkcja, rynek - filary projektu auta na prąd
2017-08-30, 19:12Pojazd, komponenty do niego, wariant produkcji oraz rynek na produkt finalny - to cztery filary projektu budowy polskiego samochodu elektrycznego. Pracująca nad nim spółka Electromobility Poland przedstawiła w środę plany na najbliższą… Czytaj dalej »