Naukowcy pracują nad zastosowaniem grafenu w medycynie
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk prowadzą badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. To rozwiązanie może spowodować, że urządzenia medyczne będą lepiej tolerowane przez organizm.
Projekty o nazwie „Powłoka grafenowa na stentach endowaskularnych jako warstwa poprawiająca endotelializację i ograniczająca restenozę” prowadzony jest przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN. Został on zgłoszony do urzędu patentowego, a kilka dni temu zdobył nagrodę na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lepine” w Paryżu.
Jak powiedział we wtorek PAP dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pierwsze badania prowadzone w ramach tego projektu wskazują, że pokryte powłoką grafenową urządzenia medyczne, które są wszczepiane do organizmu, mogą być biologicznie lepiej tolerowane. „To oznacza, że pacjent, któremu wszczepiono by np. sztuczną zastawkę serca pokrytą powłoką grafenową lepiej przechodziłby rekonwalescencję po takiej operacji. W konsekwencji można by ograniczyć ilość leków przyjmowanych w związku z taką operacją” - powiedział dr Biały.
Naukowcy podkreślają, że pierwsze badań nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych są obiecujące. „Zaczęliśmy od śródbłonka, bo jest dla nas ważny w związku ze wszczepianiem stentów w naczynia wieńcowe, jest też materiałem bardzo wrażliwym. Pokrywaliśmy grafenem płytki stalowe i obserwowaliśmy efekty. Budzą nadzieję” - mówił dr Biały.
Grafen mógłby – zdaniem naukowców – znaleźć zastosowanie m.in. w takich produktach medycznych jak sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące.
Naukowcy badają również właściwości bakteriostatyczne grafenu. „Właściwości bakteriostatyczne grafenu można wykorzystać przy projektowaniu sal operacyjnych. Tych możliwości jest naprawdę dużo” – dodał dr Biały.
Zespół naukowców pracujących nad zastosowanie grafenu w produktach medycznych kierowany jest przez dr Dariusza Białego oraz prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN we Wrocławiu. Naukowcy mają w planach założenie spółki, która zajmie się komercjalizacją wyników ich prac. Efekty badań mogą być pionierskie, ponieważ na razie nikt na świecie nie oferuje urządzeń medycznych z zastosowaniem grafenu jako powłoki. (PAP)
Zobacz także
Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii
2018-06-28, 20:13Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws… Czytaj dalej »
Olympus otworzy we Wrocławiu centrum usług biznesowych
2018-06-26, 19:28Olympus - japoński producent technologii m.in dla systemów medycznych, rozwiązań naukowych i aparatów cyfrowych - otworzy we Wrocławiu centrum usług biznesowych dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Firma w ciągu najbliższych… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-06-24_1529831701.jpg)
Miasto Majów... na plantacji trzciny cukrowej badają polscy archeolodzy
2018-06-24, 11:15Jedno z najstarszych miast Majów - mające kilka tysięcy lat - badają polscy archeolodzy w San Isidro Salwadorze w Ameryce Środkowej. Z badań wynika, że mogło tam być nawet 20 piramid, a nie kilka - jak dotychczas sądzono. Czytaj dalej »
POT zaprosiła zagranicznych youtuberów, by promowali polską ofertę turystyczną
2018-06-21, 14:42Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. 'Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-06-21_1529558341.jpg)
Języki programowania, których warto nauczać w szkołach
2018-06-21, 07:17JavaScript, Python, Java, HTML/CSS, PHP i C Sharp - to przykłady języków programowania, od których warto zacząć naukę w szkołach. Uważane są za najbardziej pożądane przez pracodawców z sektora IT i łatwe do przyswojenia przez… Czytaj dalej »