Microsoft i Toyota będą wspólnie pracować nad inteligentnymi autami
Amerykanie i Japończycy łączą siły, aby wspólnie pracować nad projektem zintegrowanych z usługami chmurowymi samochodów, dzięki czemu pojazdy mają stać się bardziej inteligentne - ogłosił koncern Toyota informując o nawiązaniu współpracy z Microsoftem.
Na mocy ogłoszonego porozumienia powstanie firma joint venture Toyota Connected, która będzie mieć siedzibę w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Projekt będzie realizowany w oparciu o rozwiązania chmurowe Microsoftu - platformę Azure.
Firma ma pracować m.in. nad usługami przeznaczonymi dla obsługi samochodów, telemetrią, a także nad podłączeniem aut do urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) i systemów inteligentnych domów. Samochody przyszłości mają być także zintegrowane z tzw. inteligentnymi miastami.
Według ogłoszonych planów Toyota planuje przeznaczyć na rozwój firmy 5,5 mln dolarów, a na której czele ma stanąć dotychczasowy wiceprezes japońskiego koncernu Zach Hicks.
O powstaniu firmy joint venture poinformowano w tydzień po dorocznej konferencji Microsoftu - Build w San Francisco. W jej trakcie koncern przekonywał o zaletach platformy Azure dla urządzeń i systemów podłączonych do internetu. W trakcie Build niemiecki koncern BMW ogłosił natomiast uruchomienie nowych usług w tym działającej w chmurze aplikacji nawigacyjnej.
Portal PCMag zwraca jednak uwagę, że przed zagrożeniami wynikającymi z łączenia technologii motoryzacyjnych z teleinformatycznych przestrzegają eksperci. Podkreślają oni, że jednym z niebezpieczeństw jest kwestia prywatności użytkowników, ponieważ podłączone do internetu samochody mogą być śledzone. (PAP)
Zobacz także
Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
2015-12-27, 15:12Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej - Cube&Code - ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci będą mogły wydawać polecenia robotom. Czytaj dalej »
Studencki pomysł na błyskawiczne zbadanie grup krwi
2015-12-27, 11:06Studenci zaprojektowali urządzenie, które grupę krwi np. osoby rannej, określi w zaledwie trzy minuty. Wynalazek przyda się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowanych jest wyjątkowo wielu, np. w wypadkach. Niski koszt produkcji pozwoli na… Czytaj dalej »
"Dobre" sinice pomogą w walce z toksycznymi zakwitami w Bałtyku
2015-12-26, 10:23Skuteczną bronią w walce z zakwitami toksycznych sinic, które latem uniemożliwiają np. kąpiele w Bałtyku, mogą okazać się związki wydzielane przez inne sinice. Na razie trudno je uzyskać, ale kiedyś mogą się przydać do zwalczania… Czytaj dalej »
Święta na krańcach świata i w kosmosie: polarne biegi i nieważkie prezenty
2015-12-25, 11:45Są badacze, którzy nie spędzą świąt i Sylwestra z najbliższymi, ale w laboratoriach... na krańcach świata. Astronauci na stacji kosmicznej w czasie świąt wręczą sobie nieważkie prezenty, a badacze na Antarktydzie uczczą Nowy… Czytaj dalej »
W Szczecinie niebawem ruszy nowoczesne centrum dydaktyczno-badawcze
2015-12-25, 11:39W marcu przyszłego roku ruszy w Szczecinie nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Oprócz kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych umożliwi ono także współpracę z bizn… Czytaj dalej »