Microsoft i Toyota będą wspólnie pracować nad inteligentnymi autami
Amerykanie i Japończycy łączą siły, aby wspólnie pracować nad projektem zintegrowanych z usługami chmurowymi samochodów, dzięki czemu pojazdy mają stać się bardziej inteligentne - ogłosił koncern Toyota informując o nawiązaniu współpracy z Microsoftem.
Na mocy ogłoszonego porozumienia powstanie firma joint venture Toyota Connected, która będzie mieć siedzibę w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Projekt będzie realizowany w oparciu o rozwiązania chmurowe Microsoftu - platformę Azure.
Firma ma pracować m.in. nad usługami przeznaczonymi dla obsługi samochodów, telemetrią, a także nad podłączeniem aut do urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) i systemów inteligentnych domów. Samochody przyszłości mają być także zintegrowane z tzw. inteligentnymi miastami.
Według ogłoszonych planów Toyota planuje przeznaczyć na rozwój firmy 5,5 mln dolarów, a na której czele ma stanąć dotychczasowy wiceprezes japońskiego koncernu Zach Hicks.
O powstaniu firmy joint venture poinformowano w tydzień po dorocznej konferencji Microsoftu - Build w San Francisco. W jej trakcie koncern przekonywał o zaletach platformy Azure dla urządzeń i systemów podłączonych do internetu. W trakcie Build niemiecki koncern BMW ogłosił natomiast uruchomienie nowych usług w tym działającej w chmurze aplikacji nawigacyjnej.
Portal PCMag zwraca jednak uwagę, że przed zagrożeniami wynikającymi z łączenia technologii motoryzacyjnych z teleinformatycznych przestrzegają eksperci. Podkreślają oni, że jednym z niebezpieczeństw jest kwestia prywatności użytkowników, ponieważ podłączone do internetu samochody mogą być śledzone. (PAP)
Zobacz także
Amazon uruchomił polską wersję swojego serwisu
2016-10-19, 08:10Klienci internetowego sklepu Amazon w Polsce od środy mogą korzystać z polskiej wersji niemieckiego serwisu amazon.de. Przetłumaczone zostały m.in. nawigacja serwisu i opisy kilku milionów produktów - tłumaczone są kolejne. Czytaj dalej »
Resort nauki liczy na 50 proc. kosztów uzyskania także dla naukowców
2016-10-15, 10:41Resort nauki proponuje, aby nowela ustawy przewidująca powrót do nielimitowanego odliczania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu obejmowała także naukowców, a nie tylko artystów. Wnioskuje o to do ministerstwa kultury, które przygotowuje… Czytaj dalej »
Ekspert: cyberprzestępstwo łatwiej popełnić niż przestępstwo tradycyjne
2016-10-15, 10:39Cyberprzestępstwo jest mniej ryzykowne i łatwiej je popełnić niż przestępstwo tradycyjne - mówi Nigel Inkster, b. dyrektor w brytyjskich służbach specjalnych. Nawet tak niepozorne dane, jak imiona najbliższych umieszczone na portalach… Czytaj dalej »
Hart i Holmstrom laureatami ekonomicznego Nobla
2016-10-10, 13:23Pochodzący z Wielkiej Brytanii Amerykanin Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu. Czytaj dalej »
Osiągnięcia polskiej nauki na wystawie w Stacji PAN w Paryżu
2016-10-08, 10:14W paryskiej stacji Polskiej Akademii Nauk wieczorem naukowym zainaugurowano w piątek wystawę „Nauka to wolność”, która prezentuje 25 największych osiągnięć nauki polskiej dwudziestopięciolecia 1989 -2014. Czytaj dalej »