Aplikacja mobilna pomoże w zdobyciu wiedzy na temat HIV
Czym jest HIV, w jaki sposób można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia, jak bezpiecznie uprawiać seks - odpowiedzi na te i inne pytania pomoże znaleźć aplikacja mobilna "Połączenia" przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, w ramach projektu Połączenia CTRLowane.
Jak wyjaśnił rzecznik prasowy projektu Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, aplikacja ma pomóc w zdobyciu rzetelnej wiedzy na temat na temat HIV/ AIDS oraz substancji psychoaktywnych.
"Obecnie internet jest najskuteczniejszym i najdogodniejszym sposobem dotarcia do młodzieży, przede wszystkim ze względu na jego powszechną dostępność. W sieci można znaleźć bardzo wiele informacji, jednak nie zawsze są one rzetelne, czasem wręcz sprzeczne" - wskazał Nazarewicz.
Jak dodał, klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV, bardzo często przytaczają nieprawdziwe informacje na temat HIV, które przeczytali w internecie. "Założeniem akcji jest przedstawienie młodym odbiorcom rzetelnej wiedzy na temat wirusa, ryzyka zakażenia i sposobów jego uniknięcia" – zaznaczył Nazarewicz.
Aplikacja "Połączenia", przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia), zawiera szereg użytecznych informacji na temat HIV i AIDS; można się dzięki niej dowiedzieć m.in., jak minimalizować ryzyko zakażenia, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych może zwiększyć to ryzyko, a także gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV.
Osoby, które chciałyby skorzystać z pełnej oferty projektu, powinny odwiedzić stronę internetową www.polaczenia.org.pl. Znajdą tam aktualne informacje na temat działań profilaktycznych prowadzonych m.in. podczas imprez plenerowych, w domach studenckich, a także w innych miejscach.
Autorzy projektu Połączenia CTRLowane zwracają uwagę na specyficzne powiązanie ryzykownych zachowań seksualnych z używaniem substancji psychoaktywnych.
"Młodzi ludzie często nie odnoszą potencjalnego ryzyka związanego z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych bezpośrednio do siebie i nie mają wiedzy na temat uzależnień. Edukatorzy rozmawiają z nimi m.in. o tym jak zadbać o bezpieczeństwo podczas imprezy, akcentując np. to, że pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków łatwiej jest zdecydować się np. na niezabezpieczony kontakt seksualny albo stać się ofiarą przestępstwa oraz jak temu zapobiegać" – podkreśliła koordynatorka projektu Katarzyna Kałuska.
W ramach Połączeń CTRLowanych istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych i anonimowych konsultacji psychologicznych w zakresie zdrowia seksualnego. Oferta skierowana jest do studentów warszawskich uczelni wyższych. Szczegółowe informacje o ofercie dostępne są na stronie http://www.skaids.org/pl/gabinet-terapii
Połączenia CTRLowane to inicjatywa organizacji pozarządowych: inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Program Stacja (http://programstacja.org.pl/), a partnerem Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org).
Według danych Państwowego Zakładu Higieny, do końca zeszłego roku w Polsce zdiagnozowano zakażenie HIV u 19 915 osób, odnotowano 3 328 zachorowań na AIDS; 1 328 osób zmarło. Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują jednak, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci zgodnie twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36-45 tys. osób, spośród których przynajmniej 50 proc. nie wie o swoim zakażeniu. Ponadto, jak wskazują, mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do 2009 r. odnotowywano ich 600-800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było już ponad 1200 nowo wykrytych zakażeń.
Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych – 44 proc. dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36 proc. - osób między 30 a 39 rokiem życia. (PAP)
Zobacz także
Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy w Arizonie
2017-02-22, 10:58Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy po ulicach miasta Tempe w amerykańskim stanie Arizona. Pierwszym oficjalnym pasażerem samodzielnie jeżdżącego pojazdu koncernu był gubernator Doug Ducey, który już wcześniej wspierał… Czytaj dalej »
W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE
2017-02-16, 10:32Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego… Czytaj dalej »
Powstanie aplikacja na smartfony do wysyłania zgłoszeń na numer 112
2017-02-11, 13:40Rozpoczęcie konkursu na mobilną aplikację do wysyłania zgłoszeń na numer 112 ogłosił w sobotę w Poznaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego… Czytaj dalej »
PwC: co czwarty Polak korzystający z internetu jest on-line cały czas
2017-02-08, 10:42Co czwarty Polak, który korzysta z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od ośmiu do dwunastu godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »