Aplikacja mobilna pomoże w zdobyciu wiedzy na temat HIV
Czym jest HIV, w jaki sposób można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia, jak bezpiecznie uprawiać seks - odpowiedzi na te i inne pytania pomoże znaleźć aplikacja mobilna "Połączenia" przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, w ramach projektu Połączenia CTRLowane.
Jak wyjaśnił rzecznik prasowy projektu Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, aplikacja ma pomóc w zdobyciu rzetelnej wiedzy na temat na temat HIV/ AIDS oraz substancji psychoaktywnych.
"Obecnie internet jest najskuteczniejszym i najdogodniejszym sposobem dotarcia do młodzieży, przede wszystkim ze względu na jego powszechną dostępność. W sieci można znaleźć bardzo wiele informacji, jednak nie zawsze są one rzetelne, czasem wręcz sprzeczne" - wskazał Nazarewicz.
Jak dodał, klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, w których bezpłatnie i anonimowo można wykonać test w kierunku HIV, bardzo często przytaczają nieprawdziwe informacje na temat HIV, które przeczytali w internecie. "Założeniem akcji jest przedstawienie młodym odbiorcom rzetelnej wiedzy na temat wirusa, ryzyka zakażenia i sposobów jego uniknięcia" – zaznaczył Nazarewicz.
Aplikacja "Połączenia", przygotowana przez stowarzyszenie Program Stacja, dostępna dla użytkowników smartfonów z systemem Android (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.programstacja.polaczenia), zawiera szereg użytecznych informacji na temat HIV i AIDS; można się dzięki niej dowiedzieć m.in., jak minimalizować ryzyko zakażenia, w jaki sposób używanie substancji psychoaktywnych może zwiększyć to ryzyko, a także gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na HIV.
Osoby, które chciałyby skorzystać z pełnej oferty projektu, powinny odwiedzić stronę internetową www.polaczenia.org.pl. Znajdą tam aktualne informacje na temat działań profilaktycznych prowadzonych m.in. podczas imprez plenerowych, w domach studenckich, a także w innych miejscach.
Autorzy projektu Połączenia CTRLowane zwracają uwagę na specyficzne powiązanie ryzykownych zachowań seksualnych z używaniem substancji psychoaktywnych.
"Młodzi ludzie często nie odnoszą potencjalnego ryzyka związanego z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych bezpośrednio do siebie i nie mają wiedzy na temat uzależnień. Edukatorzy rozmawiają z nimi m.in. o tym jak zadbać o bezpieczeństwo podczas imprezy, akcentując np. to, że pod wpływem alkoholu i/lub narkotyków łatwiej jest zdecydować się np. na niezabezpieczony kontakt seksualny albo stać się ofiarą przestępstwa oraz jak temu zapobiegać" – podkreśliła koordynatorka projektu Katarzyna Kałuska.
W ramach Połączeń CTRLowanych istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych i anonimowych konsultacji psychologicznych w zakresie zdrowia seksualnego. Oferta skierowana jest do studentów warszawskich uczelni wyższych. Szczegółowe informacje o ofercie dostępne są na stronie http://www.skaids.org/pl/gabinet-terapii
Połączenia CTRLowane to inicjatywa organizacji pozarządowych: inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Program Stacja (http://programstacja.org.pl/), a partnerem Społeczny Komitet ds. AIDS (www.skaids.org).
Według danych Państwowego Zakładu Higieny, do końca zeszłego roku w Polsce zdiagnozowano zakażenie HIV u 19 915 osób, odnotowano 3 328 zachorowań na AIDS; 1 328 osób zmarło. Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują jednak, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci zgodnie twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36-45 tys. osób, spośród których przynajmniej 50 proc. nie wie o swoim zakażeniu. Ponadto, jak wskazują, mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do 2009 r. odnotowywano ich 600-800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było już ponad 1200 nowo wykrytych zakażeń.
Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych – 44 proc. dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36 proc. - osób między 30 a 39 rokiem życia. (PAP)
Zobacz także
Eksperci: jakość polskiej elektroniki może być konkurencją dla chińskiej
2015-07-28, 19:54Wysoka jakość produkowanej w Polsce elektroniki może być czynnikiem dającym polskim firmom przewagę nad silną konkurencją z Chin - oceniają eksperci.'Wyroby polskich firm są rzeczywiście wysokiej jakości, spełniają wyśrubowane… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-07-28_1438075182.jpg)
Kompozyt z grafenem z drukarki 3D? To możliwe [wideo]
2015-07-28, 10:53Kompozyt z grafenem przeznaczony do drukarek 3D, może znaleźć zastosowanie w takich branżach jak telekomunikacja, medycyna, przemysł lotniczy i kosmiczny. Choć części drukowane z tego materiału mają gorsze parametry niż sam grafen… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-07-28_1438064272.jpg)
Magda Gacyk o Polakach w Dolinie Krzemowej
2015-07-28, 08:17Czym jest Dolina Krzemowa? Jak się do niej dostać? Jak odnajdują się w świecie najnowszych technologii pracujący tam Polacy? O tym opowiadała Magda Gacyk, którą 27 lipca gościliśmy w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Mgła i płynące rzeki azotowego lodu na Plutonie
2015-07-25, 10:52Naukowcy z NASA opublikowali w piątek nowe zdjęcia planety Pluton nadesłane przez sondę New Horizons, które nie przestają zadziwiać. Widać na nich rozległe strefy mgły w atmosferze i stosunkowo młode 'rzeki' azotowego lodu. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-07-24_1437729241.jpg)
Jak wytropić nawałnicę wiedzą Polscy Łowcy Burz
2015-07-24, 11:08Co roku w Polsce jest średnio od 15 do 35 dni z burzami. Jak je namierzyć wiedzą Polscy Łowcy Burz - pasjonaci, którzy popularyzują wiedzę o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Czytaj dalej »