Ministerstwo nauki planuje wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia
Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - powiedział w środę wiceminister nauki Piotr Dardziński.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przedstawiał zamierzenia resortu nauki w zakresie innowacyjności i nowoczesnych technologii podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Jednym z przygotowywanych przez MNiSW rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjności w Polsce, jest wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - zapowiedział w środę Piotr Dardziński.
Przyznał, że to rozwiązanie "dosyć rewolucyjne", ale stosują je już Duńczycy i Niemcy. Wprowadzane jest też w Hiszpanii. "To by umożliwiło polskim badaczom przeorientowanie się z paradygmatu cytowań i publikacji - na paradygmat przygotowywania wynalazków i prowadzenia badań" - dodał wiceminister.
Na razie - jak zastrzegł - projekt zmian jest dopiero w "fazie koncepcyjnej", a ministerstwo chce je najpierw skonsultować z partnerami ze środowiska akademickiego i naukowego.
Współczynnik wdrożeń ma też odgrywać ważniejszą niż obecnie rolę w procesie parametryzacji, czyli ocenie uczelni i jednostek badawczych. "Tak, aby uczelnie mogły się orientować nie tylko na dydaktykę i prowadzenie badań podstawowych, ale także miały korzyść z tego, że w murach uczelni pracują akademicy, dokonujący wynalazków, które następnie są wdrażane" - zapowiedział wiceminister nauki.
Zmiany mają też objąć centra transferu technologii i inkubatory przedsiębiorczości, działające przy większości polskich uczelni. "W większości utrzymywane są ze środków grantowych. Jeśli centrum transferu technologii zdobywa granty, to przez jakiś czas dysponuje środkami, by zbudować zespół, wspierający naukowców, którzy nie są od tego, aby przygotowywać projekty biznesowe. Centrum może wesprzeć naukowców, ale tylko tak długo, jak trwa grant" - tłumaczył wiceminister. Przez to centra transferu technologii bardzo często zmieniają swoje kadry. Dlatego - zapowiedział Dardziński - resort nauki chce "sprofesjonalizować kadrę wspierającą badaczy w komercjalizacji badań, uczynić centra bardziej stabilnymi i wzmocnić ich pozycję".
Jak przypomniał wiceminister, resort nauki będzie współtworzył też "horyzontalną ustawę innowacyjną". "Będziemy poszukiwać zmian, które są konieczne do przeprowadzenia na poziomie ustawowym, a które w sposób systemowy mogłyby ułatwić to, co jest związane z badaniami, z wdrażaniem, komercjalizacją. Ustawa będzie zmieniała bardzo wiele innych ustaw" - powiedział Dardziński. (PAP)
Zobacz także
Wyniki badania użytkowników smartfonów: najważniejsze usługi służące komunikacji
2015-06-05, 11:01Użytkownicy smartfonów za najważniejsze uważają możliwości komunikacyjne swoich urządzeń oraz szybki dostęp do internetu - wynika z badania preferencji prowadzonego w ramach pilotażowego projektu badawczego. Czytaj dalej »
Bethesda zapowiada kontynuację "Fallouta"
2015-06-04, 14:29Bethesda Game Studios, twórcy m.in. 'The Elder Scrolls V: Skyrim', ujawnili prace nad grą 'Fallout 4' - kontynuacją kultowej serii komputerowych gier RPG. Czytaj dalej »
Eksperci: technologiczna rewolucja w rolnictwie to cywilizacyjna konieczność
2015-06-04, 13:04Internet Rzeczy i analityka danych na farmach, a nawet żywność wytwarzana w fabrykach - bez udziału roślin i zwierząt - dzięki przełomowym osiągnięciom biologii molekularnej - tak zdaniem ekspertów wygląda przyszłość rolnic… Czytaj dalej »
Naukowcy opracowali darmowe narzędzie szyfrujące e-maile
2015-06-03, 08:35ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN… Czytaj dalej »
Eksperci: coraz więcej tkanek można odtworzyć
2015-06-02, 18:37Dzięki drukowanym techniką 3D rusztowaniom-implantom, komórkom macierzystym i pobudzającym je substancjom oraz odpowiedniej fizjoterapii można będzie pomóc milionom osób - mówili uczestnicy sympozjum 'Granice medycyny regeneracyjnej'… Czytaj dalej »