Ministerstwo nauki planuje wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia
Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - powiedział w środę wiceminister nauki Piotr Dardziński.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przedstawiał zamierzenia resortu nauki w zakresie innowacyjności i nowoczesnych technologii podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Jednym z przygotowywanych przez MNiSW rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjności w Polsce, jest wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - zapowiedział w środę Piotr Dardziński.
Przyznał, że to rozwiązanie "dosyć rewolucyjne", ale stosują je już Duńczycy i Niemcy. Wprowadzane jest też w Hiszpanii. "To by umożliwiło polskim badaczom przeorientowanie się z paradygmatu cytowań i publikacji - na paradygmat przygotowywania wynalazków i prowadzenia badań" - dodał wiceminister.
Na razie - jak zastrzegł - projekt zmian jest dopiero w "fazie koncepcyjnej", a ministerstwo chce je najpierw skonsultować z partnerami ze środowiska akademickiego i naukowego.
Współczynnik wdrożeń ma też odgrywać ważniejszą niż obecnie rolę w procesie parametryzacji, czyli ocenie uczelni i jednostek badawczych. "Tak, aby uczelnie mogły się orientować nie tylko na dydaktykę i prowadzenie badań podstawowych, ale także miały korzyść z tego, że w murach uczelni pracują akademicy, dokonujący wynalazków, które następnie są wdrażane" - zapowiedział wiceminister nauki.
Zmiany mają też objąć centra transferu technologii i inkubatory przedsiębiorczości, działające przy większości polskich uczelni. "W większości utrzymywane są ze środków grantowych. Jeśli centrum transferu technologii zdobywa granty, to przez jakiś czas dysponuje środkami, by zbudować zespół, wspierający naukowców, którzy nie są od tego, aby przygotowywać projekty biznesowe. Centrum może wesprzeć naukowców, ale tylko tak długo, jak trwa grant" - tłumaczył wiceminister. Przez to centra transferu technologii bardzo często zmieniają swoje kadry. Dlatego - zapowiedział Dardziński - resort nauki chce "sprofesjonalizować kadrę wspierającą badaczy w komercjalizacji badań, uczynić centra bardziej stabilnymi i wzmocnić ich pozycję".
Jak przypomniał wiceminister, resort nauki będzie współtworzył też "horyzontalną ustawę innowacyjną". "Będziemy poszukiwać zmian, które są konieczne do przeprowadzenia na poziomie ustawowym, a które w sposób systemowy mogłyby ułatwić to, co jest związane z badaniami, z wdrażaniem, komercjalizacją. Ustawa będzie zmieniała bardzo wiele innych ustaw" - powiedział Dardziński. (PAP)
Zobacz także
Badania DNA żołnierzy - nieśmiertelnik XXI wieku
2016-03-27, 10:50Wojsko bada DNA żołnierzy, którzy mają pełnić służbę poza granicami kraju; zgromadzone dane są przydatne w przypadku konieczności identyfikacji śladów biologicznych - nie tylko poległych czy rannych, ale także zaginionych. To… Czytaj dalej »
Robotyka kosmiczna rozwojowym sektorem dla polskich firm
2016-03-27, 10:49Polskie firmy coraz częściej kierują się ku sektorowi kosmicznemu: współpracują m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, zyskując dostęp do najnowszych technologii. O realizowanych projektach i perspektywach rynku mówią PAP Technologie… Czytaj dalej »
Bydgoska firma wydała pierwszą grę mobilną z Rockym Balboa
2016-03-24, 15:00W sklepie Apple App Store można już pobrać grę Real Boxing 2 ROCKY™. Producentem gry jest bydgoskie studio Vivid Games. Czytaj dalej »
Polacy opisali naczynia krwionośne z białkami sprzed ćwierć miliarda lat
2016-03-18, 11:37Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Wykorzystane do badań szczątki znaleziono… Czytaj dalej »
Wiceszef MR: chcemy, by w perspektywie dekady Polska była krajem startupów
2016-03-13, 20:27Zależy nam na tym, by w perspektywie najbliższej dekady Polska była postrzegana jako kraj startupów, tworzący im dobre warunki do powstawania i dynamicznego rozwoju - mówi PAP wiceszef MR Adam Hamryszczak. Na polskich uczelniach nie… Czytaj dalej »