Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej - Cube&Code - ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci będą mogły wydawać polecenia robotom.
Cube&Code to interaktywny system wspierający rozwój logicznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym - powiedział PAP jeden z twórców wynalazku Marcin Joka, student PB.
"To system zaprojektowany dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, nie obsługują aplikacji w komputerze. Służy do tego, by nauczyły się, w jaki sposób funkcjonuje programowanie" - powiedział Joka. Dodał, że wynalazek jest odpowiedzią na brak programów do uczenia programowania najmłodszych, a jego innowacyjność polega na tym, że nie potrzebują do tego ani tabletu, ani komputera.
Cube&Code ma być wstępem do nauki programowania. Składa się ze specjalnej szyny komunikującej się z robotem oraz kolorowych klocków. Zadaniem dzieci jest sterowanie robotem według instrukcji. Wkładając w szynę klocki, gdzie każdy z nich posiada inny kolor i symbol oraz odpowiada za inny ruch, przedszkolaki "ożywiają" robota. "Dzięki temu dzieci wiedzą, że wszystko dzieje się w odpowiedniej kolejności, tak jak ułożą klocki. Widzą, że to właśnie od nich zależy, co zrobi robot" - dodał autor projektu.
Konstruktorzy chcą, by ich wynalazek mógł się komunikować z różnego rodzaju robotami dla dzieci, które są dostępne na rynku. Najpierw jednak przedszkolaki będą mogły "uczyć" ruchów robota Photon, który także jest wynalazkiem studentów PB.
Photon to - jak mówią jego twórcy - pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", pomaga najmłodszym poprzez zabawę i rywalizację nauczyć się logicznego myślenia, podstaw programowania, ale też tzw. umiejętności miękkich. Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci rozwiązując zadania otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.
Photon ma wejść na rynek - jak zapowiedział Joka - w kwietniu 2016 r. Cube&Code - ok. trzech miesięcy później.
Cube&Code został zwycięzcą w tegorocznej edycji konkursu "Technotalent 2015" na innowacyjne projekty młodych wynalazców z województwa podlaskiego w dwóch kategoriach (Biznes oraz Wyzwanie Społeczne).
Więcej na temat projektu na stronie internetowej www.meetphoton.com (PAP)
Zobacz także
Polscy naukowcy szykują cukrową pułapkę na nowotwory
2014-05-18, 10:16Komórki nowotworowe lubią cukier, dlatego polscy naukowcy opracowali maleńkie kapsułki otoczone cukrową powłoczką, które nowotwór chętnie 'pożera'. Wypełnione kilkoma lekami, po wniknięciu do guza, mogą stanowić skuteczną broń… Czytaj dalej »
Joanna Bagniewska zwyciężczynią trzeciej polskiej edycji FameLab
2014-05-11, 10:51Dr Joanna Bagniewska zwyciężyła w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentowała Polskę w światowym finale tego konkursu. Czytaj dalej »
Polka szuka brakujących elementów zagadki zespołu DiGeorge'a
2014-05-03, 09:00Towarzyszy mu około 180 objawów m.in. wady serca. Zespół DiGeorge'a, występujący prawie tak często jak zespół Downa, lekarze rozpoznają jednak rzadko. Polka szuka genów odpowiedzialnych za jego powstawanie, aby ułatwić diagnostykę… Czytaj dalej »
Fizyk: nauka jest sztuką, a badacze - artystami
2014-05-01, 16:42Piękno może być jednym z kryteriów prawdziwości w nauce - powiedział PAP fizyk prof. Grzegorz Wrochna. Badacz zdradza historie eksperymentów, które można nazwać dziełami sztuki, a także opowiada o tym, jak trudne do przyjęcia… Czytaj dalej »
Czuły polski skaner wykryje niebezpieczne przesyłki
2014-05-01, 14:13Czy w liście znajduje się tylko papier, czy też np. maleńka torebka z groźną substancją? Sprawdzi to, bez otwierania kopert, wyjątkowo efektywny i czuły skaner, nad którym pracują polscy naukowcy. W przyszłości może on trafić… Czytaj dalej »