Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej - Cube&Code - ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci będą mogły wydawać polecenia robotom.
Cube&Code to interaktywny system wspierający rozwój logicznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym - powiedział PAP jeden z twórców wynalazku Marcin Joka, student PB.
"To system zaprojektowany dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, nie obsługują aplikacji w komputerze. Służy do tego, by nauczyły się, w jaki sposób funkcjonuje programowanie" - powiedział Joka. Dodał, że wynalazek jest odpowiedzią na brak programów do uczenia programowania najmłodszych, a jego innowacyjność polega na tym, że nie potrzebują do tego ani tabletu, ani komputera.
Cube&Code ma być wstępem do nauki programowania. Składa się ze specjalnej szyny komunikującej się z robotem oraz kolorowych klocków. Zadaniem dzieci jest sterowanie robotem według instrukcji. Wkładając w szynę klocki, gdzie każdy z nich posiada inny kolor i symbol oraz odpowiada za inny ruch, przedszkolaki "ożywiają" robota. "Dzięki temu dzieci wiedzą, że wszystko dzieje się w odpowiedniej kolejności, tak jak ułożą klocki. Widzą, że to właśnie od nich zależy, co zrobi robot" - dodał autor projektu.
Konstruktorzy chcą, by ich wynalazek mógł się komunikować z różnego rodzaju robotami dla dzieci, które są dostępne na rynku. Najpierw jednak przedszkolaki będą mogły "uczyć" ruchów robota Photon, który także jest wynalazkiem studentów PB.
Photon to - jak mówią jego twórcy - pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", pomaga najmłodszym poprzez zabawę i rywalizację nauczyć się logicznego myślenia, podstaw programowania, ale też tzw. umiejętności miękkich. Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci rozwiązując zadania otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.
Photon ma wejść na rynek - jak zapowiedział Joka - w kwietniu 2016 r. Cube&Code - ok. trzech miesięcy później.
Cube&Code został zwycięzcą w tegorocznej edycji konkursu "Technotalent 2015" na innowacyjne projekty młodych wynalazców z województwa podlaskiego w dwóch kategoriach (Biznes oraz Wyzwanie Społeczne).
Więcej na temat projektu na stronie internetowej www.meetphoton.com (PAP)
Zobacz także
Konkurs na aplikacje przyjazne dla niepełnosprawnych
2014-09-06, 10:17Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne… Czytaj dalej »
30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
2014-09-04, 14:04Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie… Czytaj dalej »
Znamy ośmiu mistrzów nauk o życiu i o Ziemi
2014-09-04, 11:44Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu 'Mistrz' - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln… Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »