Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej - Cube&Code - ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci będą mogły wydawać polecenia robotom.
Cube&Code to interaktywny system wspierający rozwój logicznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym - powiedział PAP jeden z twórców wynalazku Marcin Joka, student PB.
"To system zaprojektowany dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, nie obsługują aplikacji w komputerze. Służy do tego, by nauczyły się, w jaki sposób funkcjonuje programowanie" - powiedział Joka. Dodał, że wynalazek jest odpowiedzią na brak programów do uczenia programowania najmłodszych, a jego innowacyjność polega na tym, że nie potrzebują do tego ani tabletu, ani komputera.
Cube&Code ma być wstępem do nauki programowania. Składa się ze specjalnej szyny komunikującej się z robotem oraz kolorowych klocków. Zadaniem dzieci jest sterowanie robotem według instrukcji. Wkładając w szynę klocki, gdzie każdy z nich posiada inny kolor i symbol oraz odpowiada za inny ruch, przedszkolaki "ożywiają" robota. "Dzięki temu dzieci wiedzą, że wszystko dzieje się w odpowiedniej kolejności, tak jak ułożą klocki. Widzą, że to właśnie od nich zależy, co zrobi robot" - dodał autor projektu.
Konstruktorzy chcą, by ich wynalazek mógł się komunikować z różnego rodzaju robotami dla dzieci, które są dostępne na rynku. Najpierw jednak przedszkolaki będą mogły "uczyć" ruchów robota Photon, który także jest wynalazkiem studentów PB.
Photon to - jak mówią jego twórcy - pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", pomaga najmłodszym poprzez zabawę i rywalizację nauczyć się logicznego myślenia, podstaw programowania, ale też tzw. umiejętności miękkich. Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci rozwiązując zadania otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.
Photon ma wejść na rynek - jak zapowiedział Joka - w kwietniu 2016 r. Cube&Code - ok. trzech miesięcy później.
Cube&Code został zwycięzcą w tegorocznej edycji konkursu "Technotalent 2015" na innowacyjne projekty młodych wynalazców z województwa podlaskiego w dwóch kategoriach (Biznes oraz Wyzwanie Społeczne).
Więcej na temat projektu na stronie internetowej www.meetphoton.com (PAP)
Zobacz także
Myszy w basenie i na bieżni pomagają w badaniach nad autyzmem i zaburzeniami chodu
2016-05-06, 09:41Badania zaburzeń chodu i zachowań autystycznych, prowadzone na myszach i szczurach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają pomóc w leczeniu ludzi. Podczas badań zwierzęta biegają na… Czytaj dalej »
Bydgoszcz w europejskim konkursie rowerowym - do udziału potrzebna aplikacja
2016-05-02, 13:16Bydgoscy rowerzyści mogą dołączyć do zespołu i pomóc Bydgoszczy zająć jak najlepsze miejsce w European Cycling Challenge 2016. ECC to cykliczna zabawa promująca podróże rowerem. Czytaj dalej »
Hakerzy mają się bać
2016-04-29, 07:33Internetowych oszustów wytropi i unieszkodliwi Techniczne Centrum Zwalczania Cyberprzestępczości - informuje 'Rzeczpospolita'. Czytaj dalej »
Niezwykła planeta odkryta przez toruńskiego astronoma!
2016-04-28, 12:08Kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika międzynarodowy zespół astronomów odkrył bardzo egzotyczną planetę - tzw. ciepłego Jowisza. Czytaj dalej »
Samolot o napędzie słonecznym wylądował w Kalifornii
2016-04-24, 13:05Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 bezpiecznie wylądował w sobotę w nocy (czasu lokalnego) w Dolinie Krzemowej w Kalifornii po 62-godzinnym locie nad Pacyfikiem z Hawajów do San Francisco. Czytaj dalej »