W Szczecinie niebawem ruszy nowoczesne centrum dydaktyczno-badawcze
W marcu przyszłego roku ruszy w Szczecinie nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Oprócz kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych umożliwi ono także współpracę z biznesem.
Studenci zdobędą tu wiedzę z zakresu geologii, geografii, oceanografii, biologii, biotechnologii i ochrony środowiska. W nowym budynku Centrum powstały także cztery laboratoria, w tym m.in. laboratorium genetyki organizmów jednokomórkowych i laboratorium biologii morza, a także dziesięć specjalistycznych pracowni.
Centrum stworzy możliwości łączenia pokrewnych dyscyplin, stawiając na zawodową wielostronność i ucząc pracy w grupach złożonych ze specjalistów różnych branż - powiedziała PAP dr Kamila Mianowicz z Centrum.
Zamykanie się w tradycyjnie zdefiniowanych dyscyplinach, takich jak geografia, geologia czy biologia nie odpowiada współczesnym potrzebom rynku pracy, ponieważ bardzo szybko rośnie liczba wyzwań środowiskowych związanych m.in. z inwestycjami w transport wodny, takimi jak rozwój zespołu portowego Szczecin - Świnoujście, czy modernizacja śródlądowej drogi wodnej na Odrze Granicznej - dodała.
Zmierzenie się z tymi wyzwaniami wymaga kompleksowego rozumienia funkcjonowania środowiska przyrodniczego i wpływu, jaki wywiera na nie działalność człowieka - powiedziała Mianowicz. W kształceniu studentów pomoże specjalistyczny sprzęt terenowy i laboratoryjny. Jak dodała, student będzie miał możliwość wykonania pomiarów lub analiz samodzielnie z wykorzystaniem własnego sprzętu tak długo, jak będzie tego wymagać potrzeba opanowania metody i zapoznania z aparaturą.
Naukowcy skupieni wokół Centrum eksplorują zagadnienia m.in. z geologii czwartorzędu, geologii morza, paleontologii, paleooceanologia i oceanologii, czy biotechnologii. Nowa inwestycja pozwoli kontynuować im badania w znacznie lepszych warunkach.
Jak mówi Mianowicz, wysiłek specjalistów zmierza m.in. w kierunku rekonstrukcji warunków środowiska w przeszłości, a także określenia ich kierunków przemian pod wpływem czynników naturalnych i działalności człowieka.
Naukowcy na podstawie zachowanych śladów próbują najdokładniej jak to możliwe odtworzyć warunki przyrodnicze panujące w przeszłości - mówiła Mianowicz. Ten kierunek badań ma bardzo duże znaczenie dla prognozowania skutków zmian klimatycznych, które współcześnie obserwujemy. "Zapis zmian środowiska w przeszłości geologicznej może dać nam cenne wskazówki odnośnie naszej przyszłości, pomóc zapobiegać negatywnym skutkom lub lepiej się na nie przygotować" - dodała.
Bardzo ważną dziedziną badawczą jest tzw. geologia ochrony środowiska, która zajmuje się m.in. badaniem zanieczyszczeń osadów dennych zbiorników wodnych. "Wiedza na ten temat ma kapitalne znaczenie, zwłaszcza przy pogłębianiu torów wodnych, czy budowie marin i przystani jachtowych. Dzięki pracy naukowców będziemy wiedzieć, czy urobek z pogłębiania może być bezpiecznie składowany, a jeśli nie, to w jaki sposób należy go zabezpieczyć, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń" - dodała Mianowicz.
Naukowcy m.in. z Centrum zaangażowani są w badania nad potencjalnym wykorzystaniem okrzemek przy produkcji biopaliw. "W zakładzie Paleooceanologii Uniwersytetu Szczecińskiego realizowany jest właśnie pionierski projekt badawczo-rozwojowy mający na celu zbadanie możliwości oraz wypracowanie technologii produkcji biokomponentów uzyskiwanych z produktów metabolizmu okrzemek, ściślej mówiąc tłuszczy" - powiedział PAP zaangażowany w przedsięwzięcie prof. Andrzej Witkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.
"Projekt ten realizowany jest w ramach współpracy PKN Orlen, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Szczecińskiego. Badania opierają się na testowaniu określonych gatunków okrzemek, pochodzących z Morza Bałtyckiego i innych mórz i oceanów, z wykorzystaniem wód oraz gazów poprodukcyjnych PKN Orlen" - dodał prof. Witkowski.
Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano w marcu przyszłego roku; trwają jeszcze prace związane z wyposażeniem budynku. Wartość całej inwestycji to blisko 27 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.(PAP)
Zobacz także
Ekspert: polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania
2014-12-27, 11:04Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania - mówi PAP Robert Drózd, założyciel bloga 'Swiat Czytników' poświęconego elektronicznym książkom i urządzeniom do ich odczytu. Dużą przeszkodą w jej rozwoju jest niska… Czytaj dalej »
Olsztyńscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę rozrodu ryb
2014-12-25, 15:55Innowacyjną metodę pozyskiwania ikry od ryb słodkowodnych, polegającą na wypychaniu jej sprężonym gazem z wnętrza ryby, opracowali olsztyńscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Zastępuje ona tradycyjny sposób ręcznego pozyskiwania… Czytaj dalej »
Badanie: prawie co drugi szóstoklasista przegląda portale informacyjne
2014-12-19, 14:21Prawie co drugi uczeń VI klasy szkoły podstawowej systematycznie przegląda portale informacyjne i prasę on-line, gimnazjaliści odwiedzają te miejsca jeszcze częściej. Rzadziej za to czytają w sieci literaturę - wynika z badania Instytutu… Czytaj dalej »
Ruszył system Academica - Biblioteka Narodowa otworzyła swoje magazyny
2014-12-18, 19:17Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w czwartek szefowa resortu… Czytaj dalej »
Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wykrywania choroby Alzheimera
2014-12-18, 16:26Akustyczna analiza głosu i mowy pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera - poinformowali wrocławscy lekarze i inżynierowie. Po dwóch latach badań opracowali metodę i prototyp urządzenia pomocnego do postawienia właściwej di… Czytaj dalej »