Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki EXPERYMENT, "Forum Akademickie", prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki. Wyniki 11. edycji konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie.
W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.
Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierała laureatów w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy Indywidualni; Instytucje Naukowe; Instytucje Pozanaukowe oraz Media.
Kandydaci rywalizowali także o wyróżnienia w kategoriach: Nauka w Internecie - za internetową aktywność popularyzatorską - oraz Sponsor Popularyzacji, dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.
W uroczystości rozstrzygnięcia konkursu wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Zwracając się do popularyzatorów nauki, minister podkreślił: "Państwo otwieracie horyzont - zwłaszcza młodym, ale nie tylko młodym ludziom. Horyzont wyobraźni. Bo nauka wymaga wyobraźni. Nauka otwiera ludzki umysł, ludzką duszę na niezwykle skomplikowaną i niezwykle piękną przestrzeń (...) skomplikowanych pytań, wielkich zagadek, niezwykłych poszukiwań".
Jak powiedział Jarosław Gowin, nagrody w konkursie Popularyzator Nauki "zostały wręczone tym, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki i którzy realizują misję społecznej odpowiedzialności nauki". "Polska nauka ma wspaniały dorobek i wierzę, że ma jeszcze wspanialszą przyszłość. Ta przyszłość otwiera się przed nami nie tylko za sprawą tych, którzy dokonują odkryć naukowych, ale także tych, którzy te odkrycia popularyzują" - zaznaczył minister.
Członek Zarządu PAP SA Lidia Sobańska podkreśliła podczas uroczystości, że Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w tej kategorii konkurs w Polsce, cieszący się ogromnym zainteresowaniem i prestiżem w środowisku naukowym i w środowisku mediów.
"Nauka to klucz do przyszłości. W naukę warto i trzeba inwestować. Bo dzięki niej mamy szansę zbudować społeczeństwo oparte na wiedzy. Naukę trzeba popularyzować, aby rozumieć i umieć korzystać z jej osiągnięć" - powiedziała Lidia Sobańska.
W organizowanym wspólnie przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz resort nauki konkursie Popularyzator Nauki nagradzani są ci, "którzy z pasją nam o nauce opowiadają, którzy potrafią nas zainteresować, którzy poszerzają grono miłośników nauki" - mówiła, zwracając uwagę, że zgłoszeń do konkursu było w tym roku rekordowo dużo.
"Jesteście zaangażowani w wielką sprawę" - takimi słowami do popularyzatorów zwrócił się w czwartek przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber.
Jak mówił, żyjemy w czasach, w których trzeba "stawić czoło wyzwaniom, trendom rozwoju cywilizacyjnego", a trendy te niosą w sobie zagrożenia. "Trzeba rozumieć naturę tych zagrożeń. Trzeba szukać sposobów zapobiegania im. Nauka ma tu do odegrania kluczową rolę" - powiedział prof. Kleiber.
W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy zwyciężyła w tym roku prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną. Jej wystąpień można wysłuchać podczas festiwali i pikników naukowych, na swoim koncie ma też m.in. cotygodniowy program TVN - "Wiem, co jem" i kilka książek.
W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Animatorzy Popularyzacji nagroda trafiła do Karola Wójcickiego z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Popularyzacją nauki zajmuje się od 2003 r., czyli od 15. roku życia. Od 2008 r. jest związany z CNK, gdzie od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe w planetarium. Regularnie uczestniczy w festiwalach nauki w całej Polsce. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci.
Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie zostało nagrodzone w kategorii Instytucje Naukowe. To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Setka wykładów z serii "Granice Nauki", które trafiają na YouTube, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w "Tygodniku Powszechnym" - to niektóre przedsięwzięcia placówki. Dzięki Centrum odbywa się też cykl dyskusji "Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. Hellera.
W kategorii Instytucje Pozanaukowe tytuł Popularyzatora Nauki 2015 przypadł Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Działającą od ośmiu lat trójmiejską placówkę w 2014 r. odwiedziło 250 tys. gości. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach.
W kategorii Media nagroda trafiła do redakcji miesięcznika "Forum Akademickie". To czasopismo informacyjno-publicystyczne, które zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym, powstało w 1991 r. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs "Skomplikowane i proste" na najlepszy artykuł, w którym młodzi uczeni opiszą swoje badania.
W kategorii Nauka w Internecie Kapituła nie wybrała zwycięzcy. Podobnie jak w kategorii Sponsor Popularyzacji.
Kapituła konkursu zdecydowała się natomiast przyznać dwa Wyróżnienia Specjalne. Jedno z nich trafiło do twórców portalu Przystanek Nauka Uniwersytetu Śląskiego. Członkowie Kapituły docenili w ten sposób debiut portalu, który ruszył na przełomie stycznia i lutego 2015 r. Można na nim znaleźć m.in. artykuły popularnonaukowe, filmy z komentarzami ekspertów lub ciekawymi eksperymentami, blogi naukowe i e-wykłady.
Poza tym Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej prof. Przemysławowi Wojtaszkowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor zajmuje się popularyzacją od niemal 15 lat. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest ogólnopolska akcja "Noc Biologów", której jest pomysłodawcą i głównym organizatorem.
Jak co roku redakcja PAP - Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.(PAP)
Zobacz także
Uber zainwestuje w Polsce 38 mln zł tworząc ponad 140 nowych miejsc pracy dla specjalistów
2015-12-10, 09:17- Jedna z najszybciej rosnących firm w historii zainwestuje w Polsce 38 mln złotych; - Do końca 2017 roku Uber stworzy ponad 140 miejsc pracy dla specjalistów w Center of Excellence w Krakowie; - Inwestycja w pierwsze Center of Excellence… Czytaj dalej »
Polacy stworzyli pierwszą responsywną stronę z wynikami sportowymi
2015-12-06, 12:51Polacy stworzyli pierwszy na świecie responsywny serwis z wynikami sportowymi, również tymi z niższych klas. Responsywny, czyli dopasowujący się do urządzenia, na którym stronę się ogląda - tłumaczył PAP współzałożyciel mWyniki.pl… Czytaj dalej »
DDoS najtańszą i najbardziej paraliżującą formą ataku w sieci
2015-12-06, 12:50Asymetria między kosztami przeprowadzenia ataku DDoS a stratami ponoszonymi przez jego ofiary prowadzi do lawinowego wzrostu stosowania tej metody ataku. Wykonanie DDoS zlecić można już za kilka dolarów. Grupa Armada Collective przeprowadziła… Czytaj dalej »
Estonia stawia na technologię chmury w trosce o cyberbezpieczeństwo
2015-12-04, 16:37W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Czytaj dalej »
Na rynku tabletów jedynie urządzenia profesjonalne notują wzrost sprzedaży
2015-12-04, 10:13W 2015 r. sprzedanych zostanie o 8 proc. mniej tabletów niż w roku ubiegłbym roku; rośnie natomiast branża tabletów profesjonalnych oraz urządzeń z odłączaną klawiaturą sprzętową, co może być szansą dla Apple i Microsoftu… Czytaj dalej »