Raport: Apple najbardziej innowacyjną firmą świata
Firma Apple po raz kolejny została uznana za najbardziej innowacyjną firmę świata w raporcie "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2015" firmy konsultingowej Boston Consulting Group. W środę zaprezentowano 10. edycję raportu.
Badanie powstało na podstawie opinii 1500 menedżerów z całego świata. Oprócz tego uwzględniono trzy wskaźniki ekonomiczne dotyczące firm, m.in. wzrost przychodów i zysków. Najważniejszy jednak wpływ na miejsce firmy w rankingu mają wskazania menedżerów.
"W tym roku mamy wysyp firm z branż biotechnologicznych i farmaceutycznych, m.in. w pierwszej dziesiątce rankingu znalazła się firma biotechnologicznej Gilead, która zajmuje się lekami na białaczkę" - powiedział PAP Rafał Stanikowski z BCG.
W top-dziesiątce znalazły się takie firmy jak Google, Tesla, Microsoft, Samsung, Toyota, BMW, Gilead, Amazon. Pierwszą dziesiątkę zamyka firma Daimler Benz. W porównaniu do ubiegłorocznego badania nowością jest pojawienie się firmy Gilead (zajmującej się biotechnologiami), a także wypadnięcie z pierwszej dziesiątki Facebooka, który znalazł się na 28. miejscu w tegorocznym zestawieniu (w 2014 r. był na 9 miejscu). Z 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie wypadła całkiem firma Sony, która w ubiegłym roku była 10.
Wśród firm, które pierwszy raz pojawiły się w zestawieniu, są m.in. Netflix, MasterCard, Visa, Marriott, Johnson and Johnson, JP MorganChase, Walt Disney.
Wśród wskazanych jako najbardziej innowacyjne korporacje znalazło się 16 firm technologicznych i telekomunikacyjnych, 7 motoryzacyjnych, 7 medycznych i biomedycznych, 6 finansowych, 6 tzw. konglomeratów i jedna farmaceutyczna. Ponad połowa (29) firm z rankingu wywodzi się z USA, w tym 10 to firmy z sektora ITC. Z Europy w zestawieniu znalazło się 11 firm, z Azji - 10.
W Europie to Niemcy są wskazywane przez autorów raportu jako kraj, z którego pochodzi najwięcej innowacyjnych firm - 7 firm, a wśród nich BMW, Volkswagen, Daimler Benz, Bayer, Basf, Siemens i Allianz. Łącznie z Europy w raporcie znalazło się 13 firm - jedna z Wielkiej Brytanii (British Telecom), jedna ze Szwajcarii - Roche i dwie z Francji - AXA i Renault. Azjatyckie firmy uwzględnione w raporcie wywodzą się z Japonii - NEC, Toyota, Hitachi, SoftBank, Fast Retailing, Chin - Lenovo, Huawei, Tencent, Korei Południowej - Samsung i Indii - Tata.
Raport zawiera także analizę tego, co wyróżnia najlepsze innowacyjne firmy. I tak autorzy wskazują, że najlepsi wprowadzają produkty, które zastępują poprzednie, cechuje je szybka reakcja na innowacje, czyli tworzenie bardzo szybko prototypów urządzeń i zbieranie o nich opinii, wydzielenie z firmy zespołu zajmującego się szukaniem innowacyjnych pomysłów, precyzyjne ocena sukcesu projektów. Konieczne jest także posiadanie wydzielonego budżetu na innowacje, szybkie testowanie nowych pomysłów, a także szybkie decyzje o ich dalszym rozwoju lub porzuceniu. Ważne są także zachęty dla pracowników do tworzenia innowacji. (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-07-03_1435935261.jpg)
Studenci z Łodzi zaprezentowali pojazd solarny własnego projektu
2015-07-03, 16:52Bolid o napędzie solarnym zaprezentowali w piątek studenci z Politechniki Łódzkiej, którzy w październiku chcą wziąć w nim udział w australijskim World Solar Challenge - prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słon… Czytaj dalej »
Polski grafen może zrewolucjonizować przemysł jachtowy i lotniczy
2015-07-02, 10:13Polska firma AGP, produkująca grafen o wysokiej jakości, opracuje razem z Politechniką Łódzką komponenty (systemy odsalania wody, magazynowania energii, materiały kompozytowe) mogące zrewolucjonizować produkcję jachtów i samolo… Czytaj dalej »
Internetowa akcja młodego Brytyjczyka, który chce uratować Grecję
2015-07-01, 08:03Ponad 500 tys. euro udało się zebrać w internecie w ciągu dwóch dni młodemu Brytyjczykowi za pomocą finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Celem akcji Thoma Feeneya jest zebranie 1,6 mld euro i ocalenie Grecji od zalegania… Czytaj dalej »
Satelita Sentinel-2A już na orbicie
2015-06-23, 19:20Satelita Sentinel-2A, zdolny do wykonywania wysokiej jakości zdjęć w kolorze i podczerwieni, dzięki którym możliwe będzie np. prognozowanie plonów czy monitorowanie katastrof naturalnych, we wtorek został pomyślnie umieszczony na… Czytaj dalej »
Sąd oddalił cywilny pozew przeciw Google o "prawo do zapomnienia"
2015-06-23, 15:58Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił we wtorek pozew cywilny przeciw Google w procesie o 'prawo do zapomnienia' w internecie. Wyrok jest nieprawomocny.Pozew przeciw Google wniósł Leszek L. Domagał się ochrony swoich dóbr osobistych i nienaruszania… Czytaj dalej »