Raport: Apple najbardziej innowacyjną firmą świata
Firma Apple po raz kolejny została uznana za najbardziej innowacyjną firmę świata w raporcie "50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2015" firmy konsultingowej Boston Consulting Group. W środę zaprezentowano 10. edycję raportu.
Badanie powstało na podstawie opinii 1500 menedżerów z całego świata. Oprócz tego uwzględniono trzy wskaźniki ekonomiczne dotyczące firm, m.in. wzrost przychodów i zysków. Najważniejszy jednak wpływ na miejsce firmy w rankingu mają wskazania menedżerów.
"W tym roku mamy wysyp firm z branż biotechnologicznych i farmaceutycznych, m.in. w pierwszej dziesiątce rankingu znalazła się firma biotechnologicznej Gilead, która zajmuje się lekami na białaczkę" - powiedział PAP Rafał Stanikowski z BCG.
W top-dziesiątce znalazły się takie firmy jak Google, Tesla, Microsoft, Samsung, Toyota, BMW, Gilead, Amazon. Pierwszą dziesiątkę zamyka firma Daimler Benz. W porównaniu do ubiegłorocznego badania nowością jest pojawienie się firmy Gilead (zajmującej się biotechnologiami), a także wypadnięcie z pierwszej dziesiątki Facebooka, który znalazł się na 28. miejscu w tegorocznym zestawieniu (w 2014 r. był na 9 miejscu). Z 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie wypadła całkiem firma Sony, która w ubiegłym roku była 10.
Wśród firm, które pierwszy raz pojawiły się w zestawieniu, są m.in. Netflix, MasterCard, Visa, Marriott, Johnson and Johnson, JP MorganChase, Walt Disney.
Wśród wskazanych jako najbardziej innowacyjne korporacje znalazło się 16 firm technologicznych i telekomunikacyjnych, 7 motoryzacyjnych, 7 medycznych i biomedycznych, 6 finansowych, 6 tzw. konglomeratów i jedna farmaceutyczna. Ponad połowa (29) firm z rankingu wywodzi się z USA, w tym 10 to firmy z sektora ITC. Z Europy w zestawieniu znalazło się 11 firm, z Azji - 10.
W Europie to Niemcy są wskazywane przez autorów raportu jako kraj, z którego pochodzi najwięcej innowacyjnych firm - 7 firm, a wśród nich BMW, Volkswagen, Daimler Benz, Bayer, Basf, Siemens i Allianz. Łącznie z Europy w raporcie znalazło się 13 firm - jedna z Wielkiej Brytanii (British Telecom), jedna ze Szwajcarii - Roche i dwie z Francji - AXA i Renault. Azjatyckie firmy uwzględnione w raporcie wywodzą się z Japonii - NEC, Toyota, Hitachi, SoftBank, Fast Retailing, Chin - Lenovo, Huawei, Tencent, Korei Południowej - Samsung i Indii - Tata.
Raport zawiera także analizę tego, co wyróżnia najlepsze innowacyjne firmy. I tak autorzy wskazują, że najlepsi wprowadzają produkty, które zastępują poprzednie, cechuje je szybka reakcja na innowacje, czyli tworzenie bardzo szybko prototypów urządzeń i zbieranie o nich opinii, wydzielenie z firmy zespołu zajmującego się szukaniem innowacyjnych pomysłów, precyzyjne ocena sukcesu projektów. Konieczne jest także posiadanie wydzielonego budżetu na innowacje, szybkie testowanie nowych pomysłów, a także szybkie decyzje o ich dalszym rozwoju lub porzuceniu. Ważne są także zachęty dla pracowników do tworzenia innowacji. (PAP)
Zobacz także
Uber zainwestuje w Polsce 38 mln zł tworząc ponad 140 nowych miejsc pracy dla specjalistów
2015-12-10, 09:17- Jedna z najszybciej rosnących firm w historii zainwestuje w Polsce 38 mln złotych; - Do końca 2017 roku Uber stworzy ponad 140 miejsc pracy dla specjalistów w Center of Excellence w Krakowie; - Inwestycja w pierwsze Center of Excellence… Czytaj dalej »
Polacy stworzyli pierwszą responsywną stronę z wynikami sportowymi
2015-12-06, 12:51Polacy stworzyli pierwszy na świecie responsywny serwis z wynikami sportowymi, również tymi z niższych klas. Responsywny, czyli dopasowujący się do urządzenia, na którym stronę się ogląda - tłumaczył PAP współzałożyciel mWyniki.pl… Czytaj dalej »
DDoS najtańszą i najbardziej paraliżującą formą ataku w sieci
2015-12-06, 12:50Asymetria między kosztami przeprowadzenia ataku DDoS a stratami ponoszonymi przez jego ofiary prowadzi do lawinowego wzrostu stosowania tej metody ataku. Wykonanie DDoS zlecić można już za kilka dolarów. Grupa Armada Collective przeprowadziła… Czytaj dalej »
Estonia stawia na technologię chmury w trosce o cyberbezpieczeństwo
2015-12-04, 16:37W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Czytaj dalej »
Na rynku tabletów jedynie urządzenia profesjonalne notują wzrost sprzedaży
2015-12-04, 10:13W 2015 r. sprzedanych zostanie o 8 proc. mniej tabletów niż w roku ubiegłbym roku; rośnie natomiast branża tabletów profesjonalnych oraz urządzeń z odłączaną klawiaturą sprzętową, co może być szansą dla Apple i Microsoftu… Czytaj dalej »