Największa w Polsce udana operacja ortopedyczna z użyciem druku 3D
Ortopedzi ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu przeprowadzili największą w Polsce udaną operację z wykorzystaniem technologii druku 3D. Zabieg rekonstrukcji tak dużego obszaru kości miednicy odbył się w kraju po raz pierwszy.
O przebiegu operacji poinformował w czwartek na konferencji prasowej ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr Jerzy Nazar.
Trwający pięć godzin zabieg został przeprowadzony na początku listopada u 50-letniego pacjenta, u którego wykryto rozległy nowotwór kości. Choroba zaatakowała kość krzyżową, biodrową i znaczną część miednicy. Jak podkreślił dr Nazar, który kierował zespołem operacyjnym, „gdyby nie możliwość zastosowania nowej technologii pacjentowi groziła amputacja kończyny z prawie połową miednicy i praktycznie krańcowe inwalidztwo z niemal całkowitym unieruchomieniem”.
W skład zespołu operacyjnego weszło trzech ortopedów, neurolog, chirurg naczyniowy i dwóch anastezjologów.
„Innowacyjność zabiegu polegała na zastosowaniu protezy wykonanej metodą druku 3D, czyli protezy stworzonej indywidualnie dla danego pacjenta” – wyjaśnił Nazar. Jak dodał, operacja przeprowadzona w Poznaniu była pierwszym zabiegiem rekonstruującym tak duży obszar kości. Na świecie podobne zabiegi przeprowadza zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych.
„Przed zabiegiem operacyjnym na podstawie prześwietleń i skanów przygotowywany jest model miednicy i na nim zaznacza się zakres guza, który musi zostać usunięty. Dopiero po tym, w oparciu o zakres operacji budowany jest model protezy, którą następnie wykonuje się przy użyciu technologii druku 3D” – tłumaczył.
Średni czas przygotowania takiego typu protezy to ok. sześciu tygodni. W tym przypadku były to dwa miesiące, a jej koszt wyniósł 70 tys. zł.
Obecnie pacjent jest w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Lekarze podkreślają, że po zabiegu czeka go jeszcze od czterech do sześciu tygodni rehabilitacji.
W poznańskim szpitalu implanty 3D stosowane były już wcześniej m.in. przy operacjach wszczepiania implantów kości biodra i ręki. Zdaniem dr. Nazara technologia ta znajdzie jednak zastosowanie przede wszystkim w rekonstrukcji kości miednicy.
„Czasami nowotwory narządu ruchu są tak ogromne, że nie jesteśmy w stanie tych kości zrekonstruować. Implanty ustandaryzowane, czyli endoprotezy modularne, które stosujemy, nie są w stanie nam zastąpić tego fragmentu kości, który został usunięty” – mówił.
„Implant 3D powoduje, że nawet w miejscach trudnodostępnych możemy taką protezę umieścić i domontować do niej standardową. Dzięki temu mamy szansę odtworzyć resekowany czy usunięty fragment kości wraz z nowotworem” – dodał dr Nazar.
Prof. Nazar podkreślił, że obecnie na świecie w ortopedii onkologicznej protezy 3D stosowane są coraz częściej. Zaznaczył jednak, że w przypadku tej technologii bardziej od rozmiarów tego typu protez istotna jest sama technologia, która pozwala wejść w nowy obszar rekonstrukcji kości. (PAP)
Zobacz także
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »
UE/ Polska w koalicji 15 państw naciskających na KE w sprawie barier cyfrowych
2017-05-02, 18:0215 państw UE, w tym Polska, naciska na Komisję Europejską, by ta przedstawiła propozycje w sprawie eliminacji barier cyfrowych, jakie funkcjonują na unijnym jednolitym rynku. Polsce zależy zwłaszcza na wsparciu małych i średnich firm… Czytaj dalej »
Polski sektor kosmiczny ma potencjał
2017-04-30, 10:30Mimo, że rozmiar polskiego sektora kosmicznego nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, to ma on potencjał - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że polskimi specjalnościami stały się… Czytaj dalej »