Największa w Polsce udana operacja ortopedyczna z użyciem druku 3D
Ortopedzi ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu przeprowadzili największą w Polsce udaną operację z wykorzystaniem technologii druku 3D. Zabieg rekonstrukcji tak dużego obszaru kości miednicy odbył się w kraju po raz pierwszy.
O przebiegu operacji poinformował w czwartek na konferencji prasowej ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr Jerzy Nazar.
Trwający pięć godzin zabieg został przeprowadzony na początku listopada u 50-letniego pacjenta, u którego wykryto rozległy nowotwór kości. Choroba zaatakowała kość krzyżową, biodrową i znaczną część miednicy. Jak podkreślił dr Nazar, który kierował zespołem operacyjnym, „gdyby nie możliwość zastosowania nowej technologii pacjentowi groziła amputacja kończyny z prawie połową miednicy i praktycznie krańcowe inwalidztwo z niemal całkowitym unieruchomieniem”.
W skład zespołu operacyjnego weszło trzech ortopedów, neurolog, chirurg naczyniowy i dwóch anastezjologów.
„Innowacyjność zabiegu polegała na zastosowaniu protezy wykonanej metodą druku 3D, czyli protezy stworzonej indywidualnie dla danego pacjenta” – wyjaśnił Nazar. Jak dodał, operacja przeprowadzona w Poznaniu była pierwszym zabiegiem rekonstruującym tak duży obszar kości. Na świecie podobne zabiegi przeprowadza zaledwie kilka ośrodków ortopedycznych.
„Przed zabiegiem operacyjnym na podstawie prześwietleń i skanów przygotowywany jest model miednicy i na nim zaznacza się zakres guza, który musi zostać usunięty. Dopiero po tym, w oparciu o zakres operacji budowany jest model protezy, którą następnie wykonuje się przy użyciu technologii druku 3D” – tłumaczył.
Średni czas przygotowania takiego typu protezy to ok. sześciu tygodni. W tym przypadku były to dwa miesiące, a jej koszt wyniósł 70 tys. zł.
Obecnie pacjent jest w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Lekarze podkreślają, że po zabiegu czeka go jeszcze od czterech do sześciu tygodni rehabilitacji.
W poznańskim szpitalu implanty 3D stosowane były już wcześniej m.in. przy operacjach wszczepiania implantów kości biodra i ręki. Zdaniem dr. Nazara technologia ta znajdzie jednak zastosowanie przede wszystkim w rekonstrukcji kości miednicy.
„Czasami nowotwory narządu ruchu są tak ogromne, że nie jesteśmy w stanie tych kości zrekonstruować. Implanty ustandaryzowane, czyli endoprotezy modularne, które stosujemy, nie są w stanie nam zastąpić tego fragmentu kości, który został usunięty” – mówił.
„Implant 3D powoduje, że nawet w miejscach trudnodostępnych możemy taką protezę umieścić i domontować do niej standardową. Dzięki temu mamy szansę odtworzyć resekowany czy usunięty fragment kości wraz z nowotworem” – dodał dr Nazar.
Prof. Nazar podkreślił, że obecnie na świecie w ortopedii onkologicznej protezy 3D stosowane są coraz częściej. Zaznaczył jednak, że w przypadku tej technologii bardziej od rozmiarów tego typu protez istotna jest sama technologia, która pozwala wejść w nowy obszar rekonstrukcji kości. (PAP)
Zobacz także

Seniorzy zakładają gogle i wchodzą do wirtualnego świata. Tak trenują mózg!
2021-12-29, 13:31Grupa bydgoskich naukowców opracowała atrakcyjne narzędzie terapeutyczne dla seniorów. To gra komputerowa, która ćwiczy mózg i tym samym opóźnia proces jego starzenia się. Czytaj dalej »

Młodzi wynalazcy rozpoczynają swoją przygodę z nauką na Konkursie Explory [zdjęcia]
2021-12-10, 17:2010 grudnia 2021 w Zespole Szkół Technicznych im. J. i J. Śniadeckich w Grudziądzu rozpoczął się Szkolny Festiwal Explory, który jest pierwszym z trzech etapów tego przedsięwzięcia. Czytaj dalej »

Polska w piątce największych producentów opakowań w UE
2021-11-23, 15:34W 2020 r. łączna wartość produkcji wyniosła prawie 45 mld zł - wskazuje raport Banku Pekao. Dodano, że sektor opakowań w Polsce rósł także w czasie pandemii. Czytaj dalej »

Polskie firmy strategicznymi partnerami Omanu w programie kosmicznym
2021-11-01, 17:34W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dwie polskie firmy podpisały umowę o strategicznej współpracy przy realizacji bliskowschodniego programu kosmicznego. Kluczowym elementem współpracy będzie CubeSat, czyli miniaturowy, sztuczny satelita… Czytaj dalej »

Badania: nawet osoby w pełni zaszczepione mogą zarażać domowników koronawirusem
2021-10-30, 10:02Nawet osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 mogą w domu przenosić koronawirusy - ostrzegają brytyjscy badacze. Wyliczyli oni, że ryzyko przeniesienia zakażenia na domowników przez osoby w pełni zaszczepione sięga 38 proc. Przyczynia… Czytaj dalej »