Toruński Park Technologiczny z nagrodą w prestiżowym konkursie KE
W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce.
Projekt "Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego" został wyróżniony w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej - RegioStars 2015. Przedsięwzięcie trafiło do finału konkursu w kategorii "Inteligentny rozwój: uwalnianie potencjału rozwojowego małych i średnich przedsiębiorstw dla celów gospodarki cyfrowej".
Jak poinformował resort infrastruktury i rozwoju, przy wsparciu ponad 80 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka, w Toruńskim Parku Technologicznym powstało jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce - Exea Data Center.
Centrum świadczy usługi w modelu chmury obliczeniowej (cloud computing), stanowiącej obecnie jeden z dominujących trendów w branży ICT (teleinformatyki). Dzięki takim usługom możliwe jest korzystanie z zasobów informatycznych (infrastruktury serwerowej, oprogramowania, platform informatycznych) bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na ich zakup, a na zasadzie wynajmu, uzyskując do nich dostęp za pośrednictwem sieci.
W ramach przedsięwzięcia powstał także inkubator dla start-upów z branży IT – Exea Smart Space, oferujący nowoczesną infrastrukturę biurową wraz z takimi narzędziami wsparcia biznesu, jak coaching, doradztwo biznesowe, doradztwo prawne czy księgowe.
Projekt został jednym z 17 finalistów, spośród 143 zgłoszonych przedsięwzięć. Jest ponadto jedynym z 15 polskich projektów, który znalazł się w finale. Laureatów ogłoszono podczas tegorocznego Tygodnia Europejskich Regionów i Miast "Open Days" w Brukseli. Nagrody autorom zwycięskich projektów wręczyli europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu i europoseł Lambert van Nistelrooij.
Gratulując finalistom, komisarz Cretu powiedziała, że projekty wybrane przez jury to doskonały przykład typu inwestycji, których KE chciałaby widzieć więcej w przyszłości w innych regionach i miastach.
"Projekty znajdujące się wśród tegorocznych finalistów to modelowe projekty w dziedzinie rozwoju MŚP, efektywności energetycznej, włączenia społecznego oraz rozwoju miast, a ich wspólnych celem jest podniesienie jakości życia obywateli" - zaznaczyła.
Według komisarz znalezienie się wśród finalistów konkursu RegioStars to nie tylko znak jakości przyznany dobremu projektowi, lecz również oznaka międzynarodowego uznania dla regionów i miast za ich innowacyjne i kreatywne podejście do wykorzystania unijnych funduszy.
Prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Ewa Rybińska przyznała, że wybicie się ponad konkurencję i znalezienie się w czołówce tegorocznych finalistów nie było proste. Tym bardziej cieszy ją uznanie, z jakim spotkał się projekt będący kolejnym etapem rozwoju Toruńskiego Parku Technologicznego. Jak podkreśliła prezes TARR, pierwszy etap inwestycji również został wyróżniony w Brukseli.
"Nagroda pokazuje, że my też na tle starej Unii umiemy robić dobre projekty - powiedziała Rybińska. Inkubator, który jest częścią projektu, nazywa przestrzenią współpracy. - Dobrego projektu się nie stworzy, jeśli się nie współpracuje z innymi" - zaznaczyła.
Serwis internetowy RPO województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił uwagę, że rozwiązania zastosowane w toruńskiej inwestycji pozwalają zaoferować właścicielom firm nieograniczoną moc obliczeniową oraz elastyczne formy korzystania z zasobów informatycznych.
"Znajdujące się na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego Exea Data Center oferuje wydajną infrastrukturę informatyczną, spełniając jednocześnie najwyższe wymogi bezpieczeństwa" - zaznaczył serwis mojregion.eu.
Jak wskazuje KE, celem konkursu RegioStars jest wyróżnienie oryginalnych i inspirujących projektów, mogących być wzorcem dla innych regionów i osób zarządzających projektami unijnymi.
Zobacz także

Odlotowe prezenty dla szkół - miłośnicy kosmosu będą w siódmym niebie!
2020-10-27, 16:03Teleskopy, lornetki, atlasy księżyca, obrotowe mapy nieba i przewodniki astronomiczne - do 16 kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w marszałkowskim programie edukacyjnym „Niebo nas astrobazami” trafił specjalistyczny sprzęt… Czytaj dalej »

Gość z Cambridge wygłosi wykład o gwiazdach, czarnych dziurach i Noblu
2020-10-21, 21:12„Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020” - to tytuł prelekcji, którą poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wirtualne studio powstanie w czwartek, 22 października, o godz. 18, w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego… Czytaj dalej »

20 października wieczorem spójrzmy w niebo! Przed nami noc meteorów!
2020-10-20, 15:10Chociaż zazwyczaj, tzw. 'spadające gwiazdy' liczymy - zamawiając życzenie - latem, to jak się okazuje, i w październiku możemy zaobserwować tego typu zjawisko. Czytaj dalej »

Gardena: super ziemniak wyhodowany m.in. przez uczonych z UTP
2020-10-15, 16:30Odporny na choroby, smaczny i ekologiczny... Do tego o pięknej nazwie Gardena. Taki ma być ziemniak przyszłości. Odmianę ma wprowadzić do uprawy konsorcjum, na którego czele jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

UTP chce się przekształcić w Politechnikę. Uroczysta inauguracja i 70-lecie uczelni
2020-10-07, 14:31Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurował nowy rok akademicki. Bydgoska uczelnia obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia. Czytaj dalej »