Toruński Park Technologiczny z nagrodą w prestiżowym konkursie KE
W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce.
Projekt "Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego" został wyróżniony w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej - RegioStars 2015. Przedsięwzięcie trafiło do finału konkursu w kategorii "Inteligentny rozwój: uwalnianie potencjału rozwojowego małych i średnich przedsiębiorstw dla celów gospodarki cyfrowej".
Jak poinformował resort infrastruktury i rozwoju, przy wsparciu ponad 80 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka, w Toruńskim Parku Technologicznym powstało jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce - Exea Data Center.
Centrum świadczy usługi w modelu chmury obliczeniowej (cloud computing), stanowiącej obecnie jeden z dominujących trendów w branży ICT (teleinformatyki). Dzięki takim usługom możliwe jest korzystanie z zasobów informatycznych (infrastruktury serwerowej, oprogramowania, platform informatycznych) bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych na ich zakup, a na zasadzie wynajmu, uzyskując do nich dostęp za pośrednictwem sieci.
W ramach przedsięwzięcia powstał także inkubator dla start-upów z branży IT – Exea Smart Space, oferujący nowoczesną infrastrukturę biurową wraz z takimi narzędziami wsparcia biznesu, jak coaching, doradztwo biznesowe, doradztwo prawne czy księgowe.
Projekt został jednym z 17 finalistów, spośród 143 zgłoszonych przedsięwzięć. Jest ponadto jedynym z 15 polskich projektów, który znalazł się w finale. Laureatów ogłoszono podczas tegorocznego Tygodnia Europejskich Regionów i Miast "Open Days" w Brukseli. Nagrody autorom zwycięskich projektów wręczyli europejska komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu i europoseł Lambert van Nistelrooij.
Gratulując finalistom, komisarz Cretu powiedziała, że projekty wybrane przez jury to doskonały przykład typu inwestycji, których KE chciałaby widzieć więcej w przyszłości w innych regionach i miastach.
"Projekty znajdujące się wśród tegorocznych finalistów to modelowe projekty w dziedzinie rozwoju MŚP, efektywności energetycznej, włączenia społecznego oraz rozwoju miast, a ich wspólnych celem jest podniesienie jakości życia obywateli" - zaznaczyła.
Według komisarz znalezienie się wśród finalistów konkursu RegioStars to nie tylko znak jakości przyznany dobremu projektowi, lecz również oznaka międzynarodowego uznania dla regionów i miast za ich innowacyjne i kreatywne podejście do wykorzystania unijnych funduszy.
Prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Ewa Rybińska przyznała, że wybicie się ponad konkurencję i znalezienie się w czołówce tegorocznych finalistów nie było proste. Tym bardziej cieszy ją uznanie, z jakim spotkał się projekt będący kolejnym etapem rozwoju Toruńskiego Parku Technologicznego. Jak podkreśliła prezes TARR, pierwszy etap inwestycji również został wyróżniony w Brukseli.
"Nagroda pokazuje, że my też na tle starej Unii umiemy robić dobre projekty - powiedziała Rybińska. Inkubator, który jest częścią projektu, nazywa przestrzenią współpracy. - Dobrego projektu się nie stworzy, jeśli się nie współpracuje z innymi" - zaznaczyła.
Serwis internetowy RPO województwa kujawsko-pomorskiego zwrócił uwagę, że rozwiązania zastosowane w toruńskiej inwestycji pozwalają zaoferować właścicielom firm nieograniczoną moc obliczeniową oraz elastyczne formy korzystania z zasobów informatycznych.
"Znajdujące się na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego Exea Data Center oferuje wydajną infrastrukturę informatyczną, spełniając jednocześnie najwyższe wymogi bezpieczeństwa" - zaznaczył serwis mojregion.eu.
Jak wskazuje KE, celem konkursu RegioStars jest wyróżnienie oryginalnych i inspirujących projektów, mogących być wzorcem dla innych regionów i osób zarządzających projektami unijnymi.
Zobacz także
Konkurs na aplikacje przyjazne dla niepełnosprawnych
2014-09-06, 10:17Twórcy aplikacji mobilnych zapominają o tym, że ich użytkownikami chcą być także osoby niepełnosprawne - uważa Łukasz Drozda ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które już po raz drugi organizuje konkurs na aplikacje przyjazne… Czytaj dalej »
30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
2014-09-04, 14:04Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie… Czytaj dalej »
Znamy ośmiu mistrzów nauk o życiu i o Ziemi
2014-09-04, 11:44Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu 'Mistrz' - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln… Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »