TNS Polska: co trzeci Polak korzysta z sieci rzadziej niż raz w tygodniu
Co trzeci Polak (36 proc.) korzysta z sieci rzadziej niż raz w tygodniu a 90 proc. z tych osób nie planuje w najbliższych miesiącach podjąć próby skorzystania z sieci - wynika z badania TNS Polska "Wykluczeni Cyfrowo".
Badanie zostało przeprowadzone 16-21 października 2015 r. na ogólnopolskiej próbie 1016 Polaków w wieku 15 lat i więcej za pomocą wywiadów wspomaganych komputerowo.
Autorzy badania zdefiniowali, na jego potrzeby osobę wykluczoną cyfrowo, jako tę, która korzysta z internetu rzadziej niż raz w tygodniu. Taką częstotliwość korzystania z sieci deklaruje, co trzeci Polak(36 proc.).
Jak wynika z badań potrzeby skorzystania z internetu częściej nie odczuwają osoby, które mają dostęp do sieci w domu, a mimo to wcale go nie używają (77 proc.). Te osoby również częściej od pozostałych swoje wykluczenie cyfrowe tłumaczą brakiem umiejętności obsługi urządzeń takich, jak komputer, tablet i smartfon (44 proc.). Z kolei osoby niepracujące zawodowo częściej od tych zatrudnionych nie mają dostępu do sieci internetowej (33 proc.)
Dziewięciu na dziesięciu wykluczonych cyfrowo (90 proc.) nie planuje w najbliższym miesiącu podjąć próby skorzystania z internetu. Jedynie czterech na stu (4 proc.) respondentów prawdopodobnie spróbuje skorzystać z internetu a 5 proc. badanych nie jest zdecydowanych w tej kwestii.
Najczęściej seniorzy (96 proc.) oraz osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (95 proc.) nie mają w planach skorzystania w najbliższym czasie z internetu. Podobnego zdania są również częściej osoby, które nie pracują (95 proc.). Brak takich planów najczęściej deklarują osoby, które nie mają dostępu do internetu (95 proc.).
Najczęstszym celem skorzystania z internetu w najbliższym miesiącu przez wykluczonych cyfrowo jest obejrzenie filmu oraz skorzystanie z komunikatorów internetowych.
Co dziewiąty wykluczony cyfrowo, pragnie sprawdzić wiadomości z Polski i ze Świata. Ponadto często pojawia się również chęć skorzystania z bankowości internetowej, załatwienia sprawy urzędowej oraz śledzenia for i grup dyskusyjnych.
Osoby określone, jako wykluczone cyfrowo proszone były o wskazanie, z jakiego urządzenia najłatwiej korzystać z sieci. I tak 50 proc. respondentów nie było w stanie stwierdzić, jakie urządzenie oferuje łatwiejszy dostęp do internetu, co może być spowodowane - jak oceniają autorzy badania - brakiem doświadczenia w użytkowaniu sprzętu komputerowego i mobilnego. Brak zdania lub wiedzy w tej kwestii częściej deklarowały osoby najstarsze (56 proc.), niepracujące (54 proc.) oraz nieposiadające dostępu do sieci (57 proc.).
Z kolei ci, którzy udzielili odpowiedzi na to pytanie najczęściej wskazywali komputer przenośny (23 proc.) i komputer stacjonarny (22 proc.) Urządzenia mobilne takie jak telefon komórkowy, tablet wskazało odpowiednio 4 proc. i 1 proc. badanych.
Częściej komputer stacjonarny jako urządzenie bardziej przystępne był wskazywany przez osoby z wykształceniem średnim (31 proc.) oraz tych badanych, którzy w swoim gospodarstwie domowym mają tego typu sprzęt (37 proc.). Natomiast komputer przenośny jest uważany za urządzenie, dzięki któremu korzystanie z internetu jest łatwiejsze przez posiadaczy takich urządzeń (47 proc.), jak również przez posiadaczy smartfonów (37 proc.).
Ponad połowa osób wykluczonych cyfrowo (54 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że internet jest przydatny w codziennym życiu. Mimo tego większość respondentów (59 proc.) nie czuje, by coś ich omijało w związku z brakiem aktywności w internecie. Niemal jedna trzecia wykluczonych (31 proc.) uważa ponadto, że korzystanie z internetu jest łatwą czynnością.
Według 82 proc. osób, które korzystają z internetu rzadko (kilka razy w miesiącu) jest on przydatny w codziennym życiu. Na przydatność sieci w życiu codziennym wskazały także osoby, które w swoim gospodarstwie domowym posiadają urządzenia umożliwiające korzystanie z internetu: 73 proc. osób, które posiadają komputer stacjonarny, 82 proc. - komputer przenośny a 71 proc. smartfon. (PAP)
Zobacz także
Słynna zawodniczka e-sportowa rezygnuje z gry w "StarCraft II"
2015-02-07, 14:45Popularna kanadyjska zawodniczka e-sportowa Sasha 'Scarlett' Hostyn ogłosiła zamiar wycofania się z profesjonalnej gry w 'StarCraft II' na rzecz 'Dota 2'. Straciłam zainteresowanie tą grą - mówi dziennikowi 'The Guardian'. Czytaj dalej »
Wchodzi w życie ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej
2015-02-07, 12:29Badanie przestrzeni kosmicznej i wykorzystywanie wyników tych badań dla rozwijania technologii kosmicznych, a także dla celów naukowych, przemysłowych, obronnych i bezpieczeństwa państwa ma umożliwić wchodząca w sobotę w życie… Czytaj dalej »
Prawdziwie zielony prąd wprost z rośliny
2015-02-07, 10:17Rośliny mogą się okazać niewielkimi elektrowniami, z których można uzyskiwać prąd. Polscy naukowcy chcą go wydobyć za pomocą nanocząstek i przyczepionej do liścia przezroczystej elektrody. Jako pierwsze prąd dostarczą tytoń… Czytaj dalej »
Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetu
2015-02-05, 18:17Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu - mówił szef MAC Andrzej Halicki, podsumowując dotychczasowe postępy w budowie sieci szerokopasmowych. Dotąd powstało ich ponad 17 tys. km, a do końca trzeciego… Czytaj dalej »
Nowy mikrokomputer Raspberry Pi ma szybszy procesor i więcej pamięci
2015-02-03, 11:01Brytyjska fundacja Raspberry zaprezentowała nowy mikrokomputer, który według zapowiedzi producenta będzie sześciokrotnie szybszy od poprzednika, utrzymując jego cenę. Raspberry Pi 2 Model B ma obsługiwać także najnowszy system Microsoftu… Czytaj dalej »