YouTube wprowadza płatny dostęp do serwisu, w Polsce na razie nie
9,99 dolara miesięcznie będzie kosztować płatny dostęp do serwisu YouTube: w płatnym kanale nie będzie reklam, a subskrybenci otrzymają dostęp do unikalnych materiałów wideo i dodatkowych funkcji.
Informację o tym przekazał koncern Google, właściciel serwisu.Płatna wersja YouTube ma być pozbawiona reklam; jej użytkownicy zyskają dostęp do wszystkich treści z tradycyjnej wersji serwisu oraz m.in. do miniseriali, wyprodukowanych na zlecenie YouTube. Dodatkowo subskrybenci będą mieli możliwość zapisywania filmów z serwisu w pamięci urządzenia i ich odtwarzania w trybie offline.
Płatny serwis ma nosić nazwę YouTube Red - co już wzbudziło złośliwe komentarze internatów, bo kojarzy się ona ze znanym serwisem z filmami porno.
Mieszkańcy USA będą mogli korzystać z płatnej wersji YouTube już od 28 października br. Na razie ma informacji, kiedy płatny serwis pojawi się w Polsce.
Maciej Sojka, Head of YouTube Partnerships CEE, odpowiadający za współpracę z twórcami YouTube w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, na początku września br. tak tłumaczył PAP przyczynę wprowadzenia opłat: "Chcielibyśmy, żeby użytkownicy mieli do YouTube dostęp w taki sposób, w jaki mają ochotę. Jeśli ktoś chce korzystać z serwisu i akceptuje reklamy, to ta opcja zawsze będzie dla niego dostępna. Jeśli jednak ktoś nie chce oglądać reklam i jest gotowy za to płacić, to też powinna być taka możliwość".
Pytany, kiedy płatny dostęp do serwisu będzie dotyczył Polaków powiedział, że "na tym etapie nie ma żadnych planów dotyczących Polski". "Jedyne, co się stało, to (fakt), że partnerzy YouTube otrzymali nową wersję kontraktów, która umożliwia wprowadzenie czegoś takiego jak płatny dostęp, ale nie mamy jeszcze żadnych konkretnych informacji, w jaki sposób to będzie funkcjonowało i listy krajów, w których taka usługa zostanie uruchomiona" - powiedział.
Domena YouTube.com została zarejestrowana 14 lutego 2005 r. Serwis umożliwia bezpłatne umieszczanie i odtwarzanie filmów. Korzysta z niego ponad miliard użytkowników. Co minutę do serwisu trafia 300 godzin filmów. YouTube został założony przez Chada Hurley a, Steve a Chena i Jaweda Karima, byłych pracowników firmy PayPal.
Za pierwszy film umieszczony w serwisie uważa się nagranie "Me at The Zoo"(film nadal jest dostępny w serwisie), który pojawił się w sobotę wieczorem 23 kwietnia 2005 r. Jest to nagranie, na którym Jawed Karim - współzałożyciel serwisu - opowiada o słoniach z zoo w San Diego.
W październiku 2006 r. YouTube został przejęty przez Google za 1,65 miliarda dolarów. Umowa zakupu pomiędzy Google i YouTube została zawarta po tym, jak YouTube przedstawił ugody z trzema firmami medialnymi, unikając tym samym prawnych konsekwencji naruszania praw autorskich. W czerwcu 2007 r. uruchomiona została polska wersja serwisu.
Ze statystyk udostępnionych na stronie youtube.com wynika, że z serwisu korzysta ponad miliard użytkowników. Liczba godzin spędzonych miesięcznie przez użytkowników na oglądaniu filmów w serwisie rośnie z każdym rokiem o 50 proc. Obecnie YouTube jest dostępny w ponad 70 krajach i 61 językach.(PAP)
Zobacz także
Złoty Medal Chemii trafił do studenta z UW
2015-12-01, 16:03Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został we wtorek tegorocznym laureatem Złotego Medalu Chemii. Student pracował nad sposobem odzyskiwania kosztownych katalizatorów, które przydać się mogą np. w produkcji… Czytaj dalej »
Bill Gates przedstawił w Paryżu inicjatywę na rzecz czystej energii
2015-11-30, 16:02Założyciel Microsoftu Bill Gates oraz 27 innych wiodących przedsiębiorców przedstawiło w poniedziałek inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu, Breakthrough Energy Coalition. Poparcie dla projektu… Czytaj dalej »
Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku
2015-11-30, 15:51Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku prowadzą naukowcy z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Jednym ze sprawdzanych rozwiązań jest uzyskiwanie w nanoporach wodoru, jako… Czytaj dalej »
GfK: Smart House interesuje konsumentów bardziej niż technologie ubieralne
2015-11-29, 11:09Połowa konsumentów oczekuje, że inteligentne domy zmienią ich życie na przestrzeni kilku najbliższych lat, podczas gdy jedynie 1/3 zainteresowana jest technologiami ubieralnymi - informuje w listopadowym raporcie agencja GfK. Czytaj dalej »
Powstał portal iSztuka z audiodeskrypcją dzieł sztuki dla niewidzących
2015-11-28, 14:46Portal internetowy iSztuka z dziełami sztuki opisanymi za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niedowidzące i niedowidzące, opracowała Fundacja Audiodeskrypcja. Obecnie znajduje się tam 60 dzieł, a ma… Czytaj dalej »