Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet
Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. "Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie" - mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem http://pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu. Znalazły się na niej informacje o wszystkich poprzednich konkursach, w tym krótkie biogramy ich laureatów i jurorów. "W najbliższym czasie chcemy je uzupełnić o nagrania video" - dodał Szklener.
Platforma prezentuje jednak przede wszystkim rozpoczynający się 1 października XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jak zauważył Szklener w jednym miejscu zebrane są m.in. portrety uczestników, jury konkursu, a także członków komitetu honorowego, do którego w tym roku zaproszono m.in. Andrzeja Wajdę, Krzysztof Pendereckiego, Normana Davisa, Tomasa Venclowa, Mirosława Bałkę czy Umberto Eco.
Na platformie znalazły się również informacje dotyczące wszystkich pianistów, którzy starali się o uczestnictwo w tegorocznym konkursie. Można przeczytać ich krótkie biogramy, wysłuchać nagrań z eliminacji przygotowanych w formie zarówno video, jak i audio.
Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu - włącznie z finałem i koncertem laureatów.
"Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów - w jakości audio HD" - dodał Szklener.
Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). "Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne" - zaznaczył szef Instytutu.
Dodał, że wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. "Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią" - zwrócił uwagę Szklener.
Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. "Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie" - podkreślił.
Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. "Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności" - powiedział Szklener.
Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata. "Zależy nam bardzo na tym, żeby zebrać grono osób głęboko przeżywających muzykę, które chcą współdziałać i współuczestniczyć w poważnych przedsięwzięciach artystycznych. Liczę na to, że zbierze się międzynarodowa grupa melomanów, którzy będą chcieli utrzymać kontakt po konkursie i dzięki temu uda nam się wykorzystać konkurs jako swego rodzaju dźwignię promocji innych wydarzeń związanych z muzyką Chopina i mniej znaną twórczością pozostałych polskich kompozytorów" - wyjaśnił Szklener.
Głosowanie i uczestnictwo w dyskusji będzie możliwe po założeniu bezpłatnego konta na platformie. Transmisje koncertów i wszystkie publikowane informacje są dostępne bez logowania do serwisu.
Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie. (PAP)
Zobacz także
Miś Uszatek sklonowany w technologii 3D
2015-04-21, 19:27Pełnowymiarowa replika łódzkiego pomnika Misia Uszatka, wysokości blisko 1 metra trafiła do przedszkola, które wygrało konkurs na najlepsze odśpiewanie piosenki tytułowej z popularnej dobranocki. Czytaj dalej »
Za pomocą drukarki 3D stworzono miniaturowe serce i wątrobę
2015-04-21, 13:40Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na… Czytaj dalej »
Google zmienia algorytm wyszukiwania; promocja stron z opcją mobilną
2015-04-21, 12:56Google dokonało największej zmiany od dwóch lat w ustalaniu rankingów wyszukiwania, dzięki czemu promowane będą strony internetowe przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych - poinformował we wtorek 'New York Times'. Czytaj dalej »
Polscy gracze zdobyli złoto w „Counter-Strike: Global Offensive”
2015-04-21, 09:05Polacy zajęli pierwsze miejsce w XVIII sezonie ESEA Invite w grze „Counter-Strike: Global Offensive” w Dallas. Polscy gracze z zespołu Virtus.pro zrewanżowali się za ubiegłoroczną porażkę szwedzkiemu zespołowi fnatic 2:1 i zdobyli… Czytaj dalej »
Rekord prędkości pociągu elektromagnetycznego - 603 km/h
2015-04-21, 08:22Japońska superszybka kolej elektromagnetyczna ustanowiła we wtorek światowy rekord prędkości. Podczas testów pociąg, zwany w skrócie Maglev, mknął z prędkością 603 km na godz. - poinformowała firma Central Japan Railway. Czytaj dalej »