Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet
Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. "Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie" - mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował specjalną platformę internetową pod adresem http://pl.chopincompetition2015.com/, która w całości poświęcona jest Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu. Znalazły się na niej informacje o wszystkich poprzednich konkursach, w tym krótkie biogramy ich laureatów i jurorów. "W najbliższym czasie chcemy je uzupełnić o nagrania video" - dodał Szklener.
Platforma prezentuje jednak przede wszystkim rozpoczynający się 1 października XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jak zauważył Szklener w jednym miejscu zebrane są m.in. portrety uczestników, jury konkursu, a także członków komitetu honorowego, do którego w tym roku zaproszono m.in. Andrzeja Wajdę, Krzysztof Pendereckiego, Normana Davisa, Tomasa Venclowa, Mirosława Bałkę czy Umberto Eco.
Na platformie znalazły się również informacje dotyczące wszystkich pianistów, którzy starali się o uczestnictwo w tegorocznym konkursie. Można przeczytać ich krótkie biogramy, wysłuchać nagrań z eliminacji przygotowanych w formie zarówno video, jak i audio.
Szklener zapowiedział, że na platformie znajdą się wszystkie nagrania z konkursu - włącznie z finałem i koncertem laureatów.
"Będzie można także na żywo słuchać wszystkich przesłuchań konkursowych transmitowanych w formacie video HD oraz w audio, zbliżonym do jakości CD, a dla audiofilów - w jakości audio HD" - dodał Szklener.
Wszystko, co znajduje się na platformie, dostępne jest także w aplikacji przygotowanej dla użytkowników smartfonów z systemami operacyjnymi Android i iOS, a także telewizorów z funkcją Samsung smart TV (po pobraniu darmowej aplikacji). "Oprócz tego na kanale instytutu w serwisie YouTube będzie można na żywo śledzić przebieg konkursu i oglądać materiały archiwalne" - zaznaczył szef Instytutu.
Dodał, że wprowadzenie nowych technologii do konkursu Chopinowskiego ma dwa cele. "Pierwszy to zwiększenie zasięgu odbioru Konkursu Chopinowskiego, czyli dotarcie do młodszej publiczności, która niekoniecznie jest w pełni zaznajomiona z muzyką klasyczną w tym z muzyką Fryderyka Chopina. Liczymy na to, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii zainteresuje się inną i nową dla siebie treścią" - zwrócił uwagę Szklener.
Drugi powód to chęć przekroczenia granic geograficznych i językowych. "Chcemy dotrzeć z muzyką, w tym z konkursem Chopina, do melomanów na całym świecie" - podkreślił.
Ale nowe technologie mają nie tylko umożliwić słuchanie wykonań dzieł Chopina. "Chcemy wykorzystać jeszcze jeden aspekt nowych technologii: czynne współuczestnictwo publiczności w wydarzeniu. Po pierwsze umożliwimy dyskusję moderowaną w języku polskim i angielskim, po drugie damy melomanom na całym świecie możliwość zagłosowania na laureata publiczności" - powiedział Szklener.
Jak dodał, chodzi o zbudowanie wokół konkursu grupy zaangażowanych melomanów z całego świata. "Zależy nam bardzo na tym, żeby zebrać grono osób głęboko przeżywających muzykę, które chcą współdziałać i współuczestniczyć w poważnych przedsięwzięciach artystycznych. Liczę na to, że zbierze się międzynarodowa grupa melomanów, którzy będą chcieli utrzymać kontakt po konkursie i dzięki temu uda nam się wykorzystać konkurs jako swego rodzaju dźwignię promocji innych wydarzeń związanych z muzyką Chopina i mniej znaną twórczością pozostałych polskich kompozytorów" - wyjaśnił Szklener.
Głosowanie i uczestnictwo w dyskusji będzie możliwe po założeniu bezpłatnego konta na platformie. Transmisje koncertów i wszystkie publikowane informacje są dostępne bez logowania do serwisu.
Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie. (PAP)
Zobacz także
Studenci Politechniki Poznańskiej nowym bolidem chcą podbić Europę
2016-07-18, 19:16Grupa ponad 30 studentów Politechniki Poznańskiej skonstruowała bolid 'Wilda', którym będą rywalizować na najbardziej znanych torach wyścigowych w Europie w ramach zawodów Formuła Student. Prace nad pojazdem trwały 10 miesięcy. Czytaj dalej »
Pracownicy Facebooka będą korzystać z niektórych narzędzi Office 365
2016-07-12, 12:24Koncern Facebook podpisał umowę, na mocy której jego pracownicy będą korzystać z niektórych narzędzi biurowych dostępnych w ramach pakietu Microsoftu, Office 365 - informuje we wtorek dziennik 'Wall Street Journal'. Czytaj dalej »
Dwukrotnie więcej recept na antydepresanty w Wielkiej Brytanii
2016-07-10, 14:55W ostatnich 10 latach aż dwukrotnie zwiększyła się liczba recept wypisywanych przez lekarzy na leki przeciwdepresyjne w Wielkiej Brytanii - informuje Health and Social Care Information Centre. Czytaj dalej »
W 2017 r. bezpłatny internet we wszystkich placówkach Poczty Polskiej
2016-07-08, 18:19W przyszłym roku we wszystkich własnych placówkach Poczty Polskiej będzie można korzystać z darmowego bezprzewodowego dostępu do internetu. Obecnie bezpłatne wi-fi udostępnia około 850 placówek pocztowych, często w niewielkich… Czytaj dalej »
Polscy naukowcy pracują nad zastosowaniem ultradźwięków w walce z nowotworami
2016-07-07, 09:10Naukowcy z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej (MITR) Politechniki Łódzkiej pracują nad otrzymywaniem m.in. nanocząstek złota, które w przyszłości mają być stosowane w diagnostyce i terapii nowotworowej, na przykład… Czytaj dalej »