PAN otworzyła centrum badawcze, które zajmie się energetyką
Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto w czwartek w podwarszawskiej Jabłonnie.
Centrum Badawcze „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” (KEZO) Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie jest zakładem zamiejscowym Instytutu Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego w Gdańsku. Swoją bazą laboratoryjną będzie służyć środowisku naukowemu i firmom z całego kraju.
„W przyszłości może być tak, że będziemy mniej zależni od węgla, będziemy mieszkać w bardziej energooszczędnych domach. Domy będą coraz mniej zależne od zewnętrznych źródeł energii” – powiedział w rozmowie z PAP prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński. Zaznaczył, że w centrum badawczym w Jabłonnie realizowane będą właśnie badania dotyczące bardzo wielu aspektów związanych z nowoczesnymi źródłami energii. Jak wymienił, będą tu prowadzone prace nie tylko nad technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, technologiami magazynowania tej energii i sposobami przesyłania jej, ale i nad technikami zarządzania energią dzięki technikom informatycznym.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska powiedziała podczas uroczystego otwarcia, że cieszy ją to, że otwarto centrum, które służyć będzie ideom powszechnym na Zachodzie, a u nas dopiero upowszechniającym się, a więc odnawialnym źródłom energii czy właściwemu wykorzystaniu energii.
„Bardzo liczę nie tylko na państwa odkrycia, wynalazki, pracę, ale i na popularyzację waszych myśli w społeczeństwie. Chodzi o to, by przebijać się dywersyfikacją źródeł energii” – zaznaczyła minister. Wyraziła nadzieję, że „centrum będzie rozbijać myślenie, że Polska tylko węglem stoi".
KEZO PAN ma być zarazem centrum badawczym, jak i instytucją ukierunkowaną na zastosowania. Jego wizytówką mają być tzw. technologie plus energetyczne, czyli takie rozwiązania (np. dla domów, osiedli, szpitali czy szkół), które pozwalają produkować więcej energii, niż dane obiekty są w stanie zużyć. Budowa i wyposażenie kosztowało ok. 90 mln zł.
„To inwestycja, która wybiega naprzeciw oczekiwaniom o związkach ekonomii, przedsiębiorstw i nauki. A wiemy, jak te związki są ważne w pozyskiwaniu funduszy i w przekonywaniu społeczeństwa, że nauka naprawdę jest ważna” – powiedział Jerzy Duszyński.
W KEZO znajduje się m.in. jeden z trzech w Europie wysokiej klasy symulator AAA, który umożliwi prowadzenie badań poświęconych eksploatacji paneli fotowoltaicznych na farmach słonecznych. Jest tam również tunel aerodynamiczny – dwie niezależne komory przystosowane do pomiaru turbin wiatrowych. Ponadto – jak wymieniał dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prof. Jan Kiciński – na wyposażeniu centrum jest symulator słoneczny, drukarka 3D, która może drukować nawet elementy z tytanu, dron czy nowoczesne kamery termowizyjne.
„Mamy tu unikalny sprzęt. To np. symulator Słońca, zespół kamer termowizyjnych, dzięki którym z drona możemy obserwować efektywność energetyczną np. budynków czy całych osiedli, mamy wreszcie unikalne systemy do wyważania szybko wirujących elementów tak, żebyśmy mogli np. robić mikroturbiny. To elementy, których w Polsce nie było” - powiedział PAP prof. Kiciński.
To największe i najnowocześniejsze tego typu centrum w Polsce i jedno z trzech w Europie. Centrum powstało dzięki współpracy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, władz PAN i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. (PAP)
Zobacz także
Psycholog: inteligencja jest jak mięśnie, wymaga stałego użycia
2016-08-14, 11:52Inteligencja, czyli zdolność pojmowania, rozum, jest w pewnym zakresie wrodzona, tak jak budowa ciała. Ma ją każdy. Ale inteligencja - tak jak mięśnie - wymaga stałego użycia, inaczej nie rozwija się - mówi PAP psycholog prof. Czesław… Czytaj dalej »

Nadlatują Perseidy!
2016-08-11, 11:03Jak co roku, sierpniowe noce rozbłyskują 'spadającymi gwiazdami'. Doskonale wiemy, że to nie gwiazdy lecą z nieba, lecz drobiny kosmicznego pyłu pozostawione przez komety. Czytaj dalej »
Laboratorium z Łodzi testuje technologię zwijanych ekranów telewizorów i smartfonów
2016-08-11, 08:36Elastyczne ekrany telewizorów i smartfonów, które można zwinąć jak płócienny obraz to technologie, nad którymi pracują światowi producenci tych urządzeń. Łódzkie laboratorium testuje materiały organiczne, które są w wykorzystywane… Czytaj dalej »
Polska firma opracowała unikatowy system wykrywania dronów
2016-08-09, 10:22Unikatowy system wykrywania i neutralizacji dronów może być wykorzystywany do zabezpieczenia m.in. lotnisk, rafinerii, stadionów czy zakładów karnych. ' Z dronami, niestety obok pozytywnych, wiąże się bardzo wiele groźnych zastosowań… Czytaj dalej »
Suzuki partnerem zespołu uczestniczącego w konkursie Google'a
2016-08-09, 08:29Japoński koncern motoryzacyjny Suzuki poinformował o podpisaniu umowy partnerskiej z zespołem Hakuto - jedynym japońskim podmiotem biorącym udział w konkursie Google Lunar XPRIZE. Jego celem jest wysyłanie na Księżyc łazika kosm… Czytaj dalej »