Polscy biskupi będą pisać o wychowaniu na twitterze
Od niedzieli, przez cały tydzień ośmiu polskich biskupów będzie zamieszczać na twitterze krótkie teksty na temat wychowania. To jedna z inicjatyw związanych z V Tygodniem Wychowania, który trwać będzie w Kościele od 13 do 19 września.
"Młodzi ludzie potrzebują autorytetów i przewodników duchowych, a nimi są księża biskupi i papież Franciszek, który niemalże codziennie jest aktywny na twitterze" – wyjaśnił ten niecodzienny projekt rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Jak poinformował, z twittera korzysta ośmiu polskich biskupów: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita przemyski abp Józef Michalik, abp wrocławski Józef Kupny, bp Andrzej Czaja z Opola, bp Piotr Libera z Płocka, bp pomocniczy legnicki Marek Mendyk oraz bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.
Pierwszy tweet w tej akcji umieści – po modlitwie Anioł Pański z papieżem Franciszkiem – bp Marek Mendyk, który jednocześnie jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Wpisy zostaną oznaczone hashtagiem #wychowanie, aby można było śledzić akcję na TT. Tweety biskupów będzie podawać dalej na swoim profilu Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski - @EpiskopatNews; tam także znajdą się wypowiedzi innych biskupów, którzy nie mają konta na twitterze.
Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono także rodzinę salezjańską. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin św. Jana Bosko, wielkiego wychowawcy młodzieży.
W liście do wiernych wydanym z okazji V Tygodnia Wychowania biskupi podkreślili, że młody człowiek wciąż potrzebuje przewodników, mistrzów, autorytetów i wiarygodnych świadków, żyjących wartościami. Zauważyli jednocześnie niebezpieczną tendencję odchodzenia w wychowaniu od trwałego i sprawdzonego systemu wartości.
"Wybiórcze przyjmowanie zasad moralnych wprowadza człowieka w stan życiowej niepewności i zagubienia i prowadzi do chaosu. To z kolei uniemożliwia jego pełny rozwój i zatrzymuje uwagę jedynie na namiastkach szczęścia, na zaspokajaniu przyziemnych potrzeb, nie zawsze koniecznych do życia. Tymczasem dla człowieka, zwłaszcza młodego, ważne jest poczucie stabilności i bezpieczeństwa, potrzebne jest mądre towarzyszenie mu oraz stawianie wyzwań na miarę jego pragnień i ideałów" - napisali biskupi.
Zwrócili się z apelem do rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy, aby podjęli trud całościowego wychowania człowieka. "Wychowanie bez wyrzeczeń, poświęcenia i ducha ofiarności, bez stawiania wymagań nie osiągnie celu, jakim jest ukształtowanie pełnego człowieczeństwa" - podkreślili.
Od czterech lat Kościół w Polsce w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży obchodzi Tydzień Wychowania. Jest to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich, podkreślająca rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka.
Według zeszłorocznych danych z Instytutu Monitorowania Mediów, twitter i facebook zajmują odpowiednio 4. i 5. miejsce na liście najbardziej opiniotwórczych mediów, ułożonej na podstawie liczby cytowań, m.in. dlatego wiele osób publicznych zakłada na tym portalu swoje konto i zamieszcza wypowiedzi.
Konto takie ma papież Franciszek, według zeszłorocznych danych - obserwowało je prawie 16 mln użytkowników twittera. Wśród osób, które śledzą jego wpisy, najwięcej jest użytkowników hiszpańskojęzycznych (7,44 mln). 4,83 mln osób śledzi tweety papieża po angielsku, zaś 2,22 mln - po włosku. Polskie konto papieża śledzi obecnie 316 tys. osób.
Z tych portali społecznościowych szczególnie chętnie korzystają dzieci i młodzież. Według badań EU NET ADB (projekt badawczy na temat ryzyka uzależnienia od internetu wśród dorastającej młodzieży w Europie) z 2012 r. aż 90 proc. młodzieży w wieku 14-17 lat miało konto na portalu społecznościowym. W Polsce - według szacunków Fundacji Dzieci Niczyje - 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu, większość robi to codziennie. Najpopularniejsze są - oprócz gier - serwisy społecznościowe. (PAP)
Zobacz także
Norwegia pierwszym państwem, które całkowicie rezygnuje z radia FM
2015-04-20, 14:57Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku… Czytaj dalej »
Sony zaprezentowało nowy flagowy smartfon w aluminiowej obudowie
2015-04-20, 11:48Japoński koncern Sony zaprezentował w poniedziałek nową wersję flagowego smartfonu Xperia Z4, w którym zastosowano m.in. aluminiową obudowę i ekran o przekątnej 5,2 cala. Telefon będzie dostępny w sprzedaży w Japonii w połowie… Czytaj dalej »
Fenomen drukarek 3D, czyli jak wydrukować sobie samochód
2015-04-20, 09:56Chociaż technologia druku 3D została powołana do życia ponad 30 lat temu, dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat można zaobserwować jej dynamiczny rozwój i popularyzację. Za pomocą trójwymiarowego skanowania i druku można produkować… Czytaj dalej »
Creative content m.in. w nowych mediach i rozrywce tematem Filmteractive 2015
2015-04-19, 16:39Filmteractive to wydarzenie poświęcone innowacyjnym treściom audiowizualnym tj. interaktywne kino, branded content i crossmedia. Tematem przewodnim 5. edycji imprezy, która odbędzie się we wrześniu w łódzkiej szkole filmowej, jest… Czytaj dalej »
W Gdyni podczas wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka
2015-04-19, 13:21W Gdyni podczas najbliższych wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka czyli publiczny punkt, w którym będzie można doładować baterie mobilnych urządzeń. Projekt ładowarki był tematem konkursu dla studentów ASP w Gdańs… Czytaj dalej »