W Podzamczu koło Chęcin trwają międzynarodowe zawody łazików marsjańskich
26 drużyn konstruktorów łazików marsjańskich z 12 krajów świata rozpoczęło zmagania w drugiej edycji European Rover Challenge w Podzamczu koło Chęcin (Świętokrzyskie). Gościem honorowym zawodów jest astronauta Apollo 17 Harrison Schmitt.
Część terenów Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim zamieniło się w marsjański krajobraz. "To właśnie tutaj zmierzą się drużyny reprezentujące wszystkie kontynenty poza Antarktydą" - mówił dziennikarzom pomysłodawca idei zawodów, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński.
Drużyny będą miały do wykonania pięć konkurencji. Pierwsza z nich geologiczna, rozgrywana pod ogromnym namiotem, polega na tym, że roboty będą musiały wkopać się w ziemię i odnaleźć ukryte próbki. Kolejna polega na naprawie reaktora umieszczonego w terenie wyłącznie za pomocą manipulatora. Zespoły będą wykonywały te zadanie mając jedynie obraz z kamery umieszczonej na łaziku. "Tu ważniejsza od czasu będzie precyzja, to nie są wyścigi" - tłumaczył Wilczyński.
W ramach tegorocznej edycji zaplanowano także przejazd bez użycia instrumentów wizyjnych, symulujący sytuację w której doszło do awarii kamery, a także pokonywanie wzniesień. "Na potrzeby zawodów mamy tu także krater" - dodał organizator. Zupełnie odmiennym zadaniem podlegającym punktacji będzie prezentacja łazika. Jak zaznaczył Wilczyński, konstruktorzy będą musieli odegrać rolę menadżerów i PR-owców, którzy będą musieli przekonać jurorów, że ich pomysł jest najlepszy.
"Cokolwiek w przyszłości będą robili ci młodzi ludzie, którzy zmagają się w zawodach, ma ogromne znaczenie dla budowania ich życiowego doświadczenia. Ważne jest współzawodnictwo, ale także nauka pracy razem, w zespołach" - powiedział dziennikarzom astronauta misji Apollo 17 Harrison Schmitt, który w 1972 chodził po powierzchni Księżyca jako ostatni jak dotąd człowiek. Przypomniał, że idea podobnych rywalizacji realizowana jest w Stanach Zjednoczonych od wielu lat.
Astronauta z zainteresowaniem przyglądał się łazikom, które przyjechały na tegoroczną ERC. Sam przed 43 laty używał pojazdu księżycowego, zaprojektowanego na potrzeby programu Apollo przez zespół polskiego inżyniera Mieczysława Bekkera.
Jak się okazuje idee legendarnego konstruktora nadal mogą być wykorzystywane w projektach łazików. Skorzystali z nich studenci z koła astronautycznego Politechniki Warszawskiej, których łazik "Ares 2" wykorzystuje podobne rozwiązania w przypadku konstrukcji kół swojego pojazdu. Jak powiedział PAP Tomasz Aleksander Miś pracujący przy jego budowie "projekt jest bardzo dojrzały pod względem inżynierskim. To kolejna ewolucja tego co konstruowaliśmy w poprzednim roku, zarówno na amerykański jak i europejskie zawody" - wyjaśnił. Zaznaczył, że każde zawody przynoszą nowe przemyślenia dotyczące udoskonalania konstrukcji.
Jedną z ekip, które przemierzyły najdłuższą drogę do Polski jest kolumbijski zespół "Robocol" z Uniwersytetu de los Andes z Bogoty. Ich podróż nie obyła się bez przygód, które przez chwilę postawiły pod znakiem zapytania ich udział w zawodach. "Zaginęły nasze bagaże, w których znajdowały się istotne elementy konstrukcji, na szczęście niedługo przed rozpoczęciem konkurencji dojechały do nas" - powiedziała PAP Eleen Torres z "Robocol Team". Jak dodał jej kolega Pablo Uriza "całej drużynie bardzo zależy na prezentacji łazika, który jest owocem długiej pracy wielu osób z uczelni".
Oprócz astronauty NASA dra Harrisona Schmitta do Podzamcza przyjechali także szef Działu Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dr Gianfranco Visentin oraz specjalista ds. robotów z Politechniki w Turynie prof. Giancarlo Genta.
Zawody ERC potrwają do niedzieli. Patronat nad imprezą objęła PAP Nauka w Polsce. (PAP)
Zobacz także
Konkurs na prace badawcze i konserwację ołtarza Wita Stwosza
2015-04-01, 20:28Parafia mariacka w Krakowie ogłosiła konkurs na kompleksowe prace badawcze i konserwatorskie ołtarza Wita Stwosza - jednego z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Działania te planowane są na kilka najbliższych lat, a powinny… Czytaj dalej »
W Poznaniu uruchomiono Laboratorium Fotowoltaiczne
2015-03-31, 19:10Metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach badać ma otwarte we wtorek w Poznaniu Laboratorium Fotowoltaiczne. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej. Czytaj dalej »
Aktualizacja aplikacji poczty Gmail dla systemu operacyjnego Android
2015-03-31, 09:21Dzięki nowej aktualizacji oprogramowania aplikacji Gmail dla urządzeń z mobilnym systemem operacyjnym Android użytkownicy będą mogli sprawdzać w tym samym czasie wiadomości ze wszystkich swoich skrzynek poczty elektronicznej - ogłosił… Czytaj dalej »
Samolot o napędzie słonecznym kontynuuje lot dookoła świata
2015-03-31, 09:02Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach kończąc kolejny etap historycznego lotu dookoła świata. Jego celem jest propagowanie stosowania odnawialnej energii - poinformowali … Czytaj dalej »
Sony wprowadza Spotify na PlayStation; usługa dostępna w Polsce
2015-03-30, 13:49Sony wprowadziło w poniedziałek do konsol PlayStation streamingowy serwis muzyczny Spotify, który zastąpi dotychczasową usługę stworzoną przez japoński koncern - Music Unlimited. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników w Polsce… Czytaj dalej »