W Poznaniu otwarto Laboratorium Wyobraźni
W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstało Laboratorium Wyobraźni (LW), które ma pomóc dzieciom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie. LW jest pierwszym w Wielkopolsce centrum nauki.
W sobotę dzieci i młodzież po raz pierwszy mogły skorzystać z LW, w którym poprzez zabawę odkrywają nauki ścisłe takie jak: chemia, fizyka czy biologia. Laboratorium przyjęło pierwszych gości podczas zorganizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) "Pikniku z Wyobraźnią".
"Chcemy przybliżyć mieszkańcom naszą codzienność, pokazać czym zajmuje się Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Nasi pracownicy przygotowali wiele atrakcji związanych z nowymi technologiami i wynalazkami, aby w przystępnej, atrakcyjnej i zabawowej formie pokazać jak fantastyczna może być nauka" - powiedział dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński.
LW podzielono na trzy strefy: Wystawę, Experymentarium i Planetarium.
Jak przekazała PAP rzecznik PPNT Anna Ciamciak, w każdej z części na młodych odkrywców czeka "moc atrakcji i zabawy połączonej z nauką i poznawaniem otaczającego nas świata". "W sposób przyjazny, jasny, na przykładach i przez własnoręcznie wykonywane eksperymenty dzieci uczą się na czym polegają zasady rządzące światem" - dodała.
"Wystawa" złożona jest z eksponatów, które prezentują zjawiska z takich dziedzin nauki jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm itp. Interaktywny stół pozwala dzieciom zbadać wiek drzew oraz fauny i flory, a specjalny totem prezentuje działanie akceleratora jonów węglowych, wykorzystywanego w badaniach wieku próbek organicznych metodą węgla 14C. Z kolei w specjalnej ciemni tłumaczone są zjawiska związane ze światłem np. bieg promieni przechodzących przez pryzmat.
W "Experymentarium" będą prowadzone zajęcia laboratoryjne z fizyki, chemii, biologii, robotyki i innych. Ta część LW pomyślana jest jako miejsce, gdzie dzieci pod okiem opiekunów będą mogły poczuć się jak prawdziwi naukowcy.
"Planetarium" przygotowało pokazy od początków życia na Ziemi, przez Układ Słoneczny, po galaktyki i podróże w kosmos. Pokazy są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Każdemu z nich towarzyszy komentarz profesjonalnego astronoma.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w 1995 r. Jest prowadzony przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Parku pracuje ok. 350 osób, działa ponad 80 firm oraz kilka centrów badawczych. PPNT zajmuje się łączeniem biznesu z nauką, transferem technologii, wspieraniem przedsiębiorczości i promowaniem badań naukowych. Park zajmuje 5 ha i składa się z siedmiu budynków. (PAP)
Zobacz także
Badania DNA żołnierzy - nieśmiertelnik XXI wieku
2016-03-27, 10:50Wojsko bada DNA żołnierzy, którzy mają pełnić służbę poza granicami kraju; zgromadzone dane są przydatne w przypadku konieczności identyfikacji śladów biologicznych - nie tylko poległych czy rannych, ale także zaginionych. To… Czytaj dalej »
Robotyka kosmiczna rozwojowym sektorem dla polskich firm
2016-03-27, 10:49Polskie firmy coraz częściej kierują się ku sektorowi kosmicznemu: współpracują m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, zyskując dostęp do najnowszych technologii. O realizowanych projektach i perspektywach rynku mówią PAP Technologie… Czytaj dalej »
Bydgoska firma wydała pierwszą grę mobilną z Rockym Balboa
2016-03-24, 15:00W sklepie Apple App Store można już pobrać grę Real Boxing 2 ROCKY™. Producentem gry jest bydgoskie studio Vivid Games. Czytaj dalej »
Polacy opisali naczynia krwionośne z białkami sprzed ćwierć miliarda lat
2016-03-18, 11:37Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Wykorzystane do badań szczątki znaleziono… Czytaj dalej »
Wiceszef MR: chcemy, by w perspektywie dekady Polska była krajem startupów
2016-03-13, 20:27Zależy nam na tym, by w perspektywie najbliższej dekady Polska była postrzegana jako kraj startupów, tworzący im dobre warunki do powstawania i dynamicznego rozwoju - mówi PAP wiceszef MR Adam Hamryszczak. Na polskich uczelniach nie… Czytaj dalej »