IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display, podczas wykładu inaugurującego targi IFA.
Prelegent wyjaśnił, że OLED, wykorzystujący diody organiczne, jest dziś jedyną technologią, która pokonuje ograniczenia tradycyjnych ekranów - pozwala ona osiągnąć bardzo wysoki kontrast, wysoką rozdzielczość, lecz przede wszystkim wiernie odwzorowuje czerń. Diody LED nie wymagają bowiem dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce np. w panelach LCD.
“OLED pozwala zrezygnować z elementów podświetlających diody oraz innych dodatkowych warstw w ekranie, co czyni tę technologię dużo mniej skomplikowaną niż LCD, z czasem produkcja urządzeń bazujących na tym typie ekranów stanie się mniej kosztowna” - powiedział podczas imprezy Ching W. Tang, prof. Hong Kong University of Science and Technology, nazywany przez branżę ojcem tej technologii.
“OLED jest pierwszą technologią, która gwarantuje wyświetlanie prawdziwej czerni, co znacznie zwiększa kontrast wyświetlanych kolorów. W filmach czerń jest równie istotna co światło i jego natężenie. Dopiero dzięki tym ekranom moje filmy wyglądają, tak jak to sobie wyobrażałem” - przekonywał reżyser, sir Ridley Scott, którego wypowiedź odtworzono podczas konferencji.
Technologia OLED może być wykorzystana do produkcji ekranów dowolnej wielkości, pozwala ona wytwarzać także zakrzywione ekrany. Obecnie stosowana jest m.in. w telewizorach, smartfonach czy inteligentnych zegarkach i opaskach. W przyszłości planuje się zintegrować panele OLED z powierzchniami szklanymi czy fasadami budynków.
LG zaprezentowało podczas imprezy kilka prototypów ekranów z matrycami OLED, m.in. dwustronny i podwójnie zakrzywiony ekran zbudowany z trzech 65-cio calowych telewizorów UHD, a także niezwykle cienki (5,3 mm) telewizor 55-cio calowy, ważący zaledwie 12 kg.
Berlińskie targi IFA 2015 są otwarte dla zwiedzających w dniach 4-9 września. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział blisko ćwierć miliona entuzjastów technologii. (PAP)
Zobacz także
Wytypowano gen, który może mieć wpływ na leczenie raka piersi
2014-01-29, 18:58Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenia raka piersi. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że wysłano już wniosek do urzędu patentowego. Prace nad projektem będą kontyn… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-01-29_1391029161.jpg)
Rozstrzygnięto IX edycję konkursu "Popularyzator Nauki"
2014-01-29, 13:14Ks. prof. Michał Heller, prof. Ryszard Tadeusiewicz, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Polska Akademia Dzieci są wśród laureatów IX edycji konkursu 'Popularyzator nauki'. Nagrody wręczono w środę w siedzibie Polskiej… Czytaj dalej »
Studenci Politechniki Białostockiej budują kolejny łazik marsjański
2014-01-29, 13:04Łazik marsjański Hyperion 2, który skonstruują studenci Politechniki Białostockiej, w maju wystartuje w zawodach w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to czwarty łazik uczelni, który weźmie… Czytaj dalej »
70 proc. internautów ma problem z oceną legalności filmu w sieci
2014-01-28, 21:21Większość Polaków (86 proc.) w ciągu ostatniego roku obejrzała film za pośrednictwem internetu - wynika z badania, którego rezultaty we wtorek zaprezentowano w resorcie kultury. Do problemów z oceną legalności udostępnionych w… Czytaj dalej »
U GIODO o tym, jak zachować prywatność w cyfrowym świecie
2014-01-28, 21:20W świecie, w którym coraz więcej informacji o nas przetwarzanych jest cyfrowo w wielkich zasobach i przy pomocy urządzeń mobilnych, prywatność można zachować, ale będzie to coraz trudniejsze - ocenił GIODO dr Wojciech Wiewióro… Czytaj dalej »