IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display, podczas wykładu inaugurującego targi IFA.
Prelegent wyjaśnił, że OLED, wykorzystujący diody organiczne, jest dziś jedyną technologią, która pokonuje ograniczenia tradycyjnych ekranów - pozwala ona osiągnąć bardzo wysoki kontrast, wysoką rozdzielczość, lecz przede wszystkim wiernie odwzorowuje czerń. Diody LED nie wymagają bowiem dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce np. w panelach LCD.
“OLED pozwala zrezygnować z elementów podświetlających diody oraz innych dodatkowych warstw w ekranie, co czyni tę technologię dużo mniej skomplikowaną niż LCD, z czasem produkcja urządzeń bazujących na tym typie ekranów stanie się mniej kosztowna” - powiedział podczas imprezy Ching W. Tang, prof. Hong Kong University of Science and Technology, nazywany przez branżę ojcem tej technologii.
“OLED jest pierwszą technologią, która gwarantuje wyświetlanie prawdziwej czerni, co znacznie zwiększa kontrast wyświetlanych kolorów. W filmach czerń jest równie istotna co światło i jego natężenie. Dopiero dzięki tym ekranom moje filmy wyglądają, tak jak to sobie wyobrażałem” - przekonywał reżyser, sir Ridley Scott, którego wypowiedź odtworzono podczas konferencji.
Technologia OLED może być wykorzystana do produkcji ekranów dowolnej wielkości, pozwala ona wytwarzać także zakrzywione ekrany. Obecnie stosowana jest m.in. w telewizorach, smartfonach czy inteligentnych zegarkach i opaskach. W przyszłości planuje się zintegrować panele OLED z powierzchniami szklanymi czy fasadami budynków.
LG zaprezentowało podczas imprezy kilka prototypów ekranów z matrycami OLED, m.in. dwustronny i podwójnie zakrzywiony ekran zbudowany z trzech 65-cio calowych telewizorów UHD, a także niezwykle cienki (5,3 mm) telewizor 55-cio calowy, ważący zaledwie 12 kg.
Berlińskie targi IFA 2015 są otwarte dla zwiedzających w dniach 4-9 września. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział blisko ćwierć miliona entuzjastów technologii. (PAP)
Zobacz także
30 września ruszy nowy portal dla wybierających studia
2014-09-04, 14:04Kierunki studiów zagrożone zamknięciem, bieżąca oferta 435 uczelni, liczba studiujących i kandydatów na poszczególne kierunki m.in. takie dane znajdą się w portalu Wybierz Studia, przygotowanym przez resort nauki. Oficjalnie zacznie… Czytaj dalej »
Znamy ośmiu mistrzów nauk o życiu i o Ziemi
2014-09-04, 11:44Ośmiu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk o życiu i o Ziemi zostało laureatami siedemnastej edycji programu 'Mistrz' - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie prawie 2,4 mln… Czytaj dalej »
Łaziki marsjańskie z całego świata zmierzą się w Świętokrzyskiem
2014-09-04, 08:27Siedemnaście uniwersyteckich zespołów, w tym aż dziewięć z Polski, rozpocznie w piątek rywalizację w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge, które odbędą się w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. Zwycięzców… Czytaj dalej »
Polska uczelnia i niemiecki instytut utworzyły Połączone Laboratoria
2014-08-27, 13:55Politechnika Poznańska i Instytut Leibniza z Frankfurtu nad Odrą stworzyły Połączone Laboratoria, które zajmą się badaniem materiałów półprzewodnikowych i ich własności fizycznych. Efekt prac naukowców znajdzie zastosowanie… Czytaj dalej »
Udany start rakiety z polskim satelitą
2014-08-19, 08:13Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży… Czytaj dalej »