U wybrzeży Alaski masowo giną wieloryby
Od maja u wybrzeży wyspy Kodiak na Alasce odnotowano ponad 30 niewyjaśnionych zgonów wielorybów. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) zdecydowała się rozpocząć badania w tej sprawie.
Naukowcy z NOAA są zaniepokojeni liczbą martwych wielorybów, które od maja pojawiają się w wodach Alaski. Do tej pory odnotowano śmierć 11 finali, 14 humbaków, jednego wieloryba szarego i inne cztery niezidentyfikowane gatunki. Najwięcej martwych ssaków wypłynęło właśnie w rejonie wyspy Kodiak.
Badacze są zaniepokojeni sytuacją, ponieważ zazwyczaj ciało martwego wieloryba pojawia się raz na dwa lata.
Do tej pory nie ustalono przyczyn masowej śmierci wielorybów. Zgodnie z jedną z hipotez wieloryby zdechły w wyniku szkodliwego promieniowania po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima I, do której doszło w marcu 2011 r. po gigantycznym tsunami u wybrzeży japońskiej wyspy Honsiu.
W związku z tym niepokojącym zjawiskiem NOAA zdecydowała się zbadać sprawę. Znawczyni ssaków morskich pracująca dla tej agencji Teri Rowles zapewniła, że badania pozwolą uzyskać cenne informacje o stanie zdrowia wielorybów oraz ekosystemu, w którym żyją. "Zanim jednak poznamy wyniki ekspertyz, może upłynąć wiele miesięcy, a nawet lat" - zastrzegła.
Agencja NOAA jest odpowiedzialna za dostarczanie informacji w dziedzinie meteorologii, klimatologii oraz oceanografii.(PAP)
Zobacz także
![](public/info/2017/thumb_480_0/2017-04-24_1493033741.jpg)
Premier: chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki
2017-04-24, 13:32Polskiemu rządowi zależy na tym, by połączyć gospodarkę i naukę; chcemy by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło otwierając na targach… Czytaj dalej »
Na targach w Hanowerze polską technologię promować będzie specjalny spot
2017-04-24, 09:17Spot przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Agencję Rozwoju Przemysłu ma podczas rozpoczynających się targów przemysłowych w Hanowerze przybliżać polskie sukcesy w zakresie nowych technologii. Prezentuje on osiem firm, wykorzystujących… Czytaj dalej »
Gowin: na targach w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych
2017-04-21, 19:57Na targach branży przemysłowej w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych i wielu polskich innowatorów - zapowiedział w piątek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Polska jest w tym roku partnerem targów. Czytaj dalej »
Międzynarodowe Seminarium na UTP w Bydgoszczy
2017-04-20, 16:11Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Kcynia organizatorami odbywającego się dzisiaj Międzynarodowego Seminarium inicjującego powstanie 'RCI - Przestrzeni Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego'… Czytaj dalej »
Polski Kret poleci na Marsa
2017-04-19, 16:44Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski… Czytaj dalej »