Badanie: żyjemy dłużej, ale dłużej też jesteśmy schorowani
Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek. W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn wydłużyła się o ponad 6 lat.
W ostatniej dekadzie ogólny stan zdrowia ludzi na świecie poprawił się dzięki postępom w walce z takimi chorobami zakaźnymi jak HIV/AIDS czy malaria, a także dzięki sukcesom w leczeniu schorzeń występujących podczas ciąży oraz u noworodków.
Aż tak dużej zmiany nie odnotowano jednak w przeciętnej długości życia w zdrowiu. Ludzie żyją dłużej w chorobie i jako osoby niepełnosprawne - głosi badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie medycznym "The Lancet.
"Na świecie dokonano wielkich postępów jeśli chodzi o zdrowie, ale obecnie głównym wyzwaniem jest to, by inwestować więcej środków w szukanie skutecznych sposobów zapobiegania głównym przyczynom chorób i niepełnosprawności oraz sposobów zwalczania ich" - powiedział autor badania Theo Vos z University of Washington.
Przeciętna długość życia na świecie dla obu płci wydłużyła się o 6,2 lat - z 65,3 w 1990 roku do 71,5 w 2013 roku. Długość życia w zdrowiu, czyli bez poważnych schorzeń, wydłużyła się o 5,4 lat - z 56,9 w 1990 roku do 62,3 w 2013 roku.
W 2013 roku najkrócej w zdrowiu żyli mieszkańcy Lesotho (42 lata), a najdłużej - Japończycy (73,4 lat). W Japonii mężczyźni średnio żyją w zdrowiu ponad 71 lat, a kobiety ponad 75. Kolejne miejsca zajmują: Singapur, Andora, Islandia, Cypr, Izrael, Francja, Włochy, Korea Południowa i Kanada.
W większości ze 188 krajów objętych badaniem zmiany w długości życia w zdrowiu w latach 1990-2013 były "znaczące i pozytywne" - twierdzą naukowcy. Jednak w niektórych - np. w Belize, Botswanie czy Syrii - przeciętna długość życia w zdrowiu w 2013 roku nie była znacznie dłuższa niż 23 lata wcześniej.
W niektórych państwach, m.in. w RPA, Paragwaju czy na Białorusi, długość życia w zdrowiu się skróciła. W Lesotho czy Suazi dzieci, które przyszły na świat w 2013 roku najpewniej przeżyją w zdrowiu o ok. 10 lat mniej niż osoby, które urodziły się tam 20 lat wcześniej.
Badanie wykazało również spore różnice między krajami o najwyższym i najniższej oczekiwanej długości życia w zdrowiu, w tempie tych zmian i ich kierunku.
Przeciętna długość życia w zdrowiu Nikaraguańczyków i Kambodżan znacznie wzrosła od 1990 roku - odpowiednio o 14,7 i 13,9 lat. Z kolei w Botswanie i Belize wskaźnik ten spadł odpowiednio o 2 i 1,3 lat.(PAP)
Zobacz także
PE chce chronić dzieci przed mową nienawiści w internecie
2017-02-06, 18:43Parlament Europejski chce wprowadzić przepisy, które zagwarantują ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami i mową nienawiści w mediach i internecie, a zwłaszcza na platformach udostępniania plików wideo, jak np. Youtube. Czytaj dalej »
Facebook uruchamia narzędzie walki z fake news przed wyborami we Francji
2017-02-06, 13:08Serwis społecznościowy Facebook uruchomił w poniedziałek we Francji narzędzie, którego celem ma być walka z fałszywymi informacjami (tzw. fake news) przed zaplanowanymi na kwiecień i maj wyborami prezydenckimi w tym kraju. Czytaj dalej »
Serwis relacjebiograficzne.pl - historia konkretnych ludzi i ich przeżyć
2017-01-30, 13:30Serwis relacje.biograficzne.pl to nie jest historia podręcznikowa - fakty, nazwiska, daty. To historia konkretnych ludzi i ich przeżyć - o nowo powstałym serwisie internetowym relacjebiograficzne.pl opowiadają dr Jarosław Pałka i Maria… Czytaj dalej »
Rurociągowiec - innowacyjny robot do prac inspekcyjnych powstaje w AGH
2017-01-28, 12:09Rurociągowiec, innowacyjny robot do prac inspekcyjnych, powstaje w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Urządzenie, w przeciwieństwie do innych tego typu konstrukcji, może się automatycznie poruszać w różnych rurociągach - zarówno… Czytaj dalej »
Eksperci: dzięki zdrowej diecie i ruchowi można uniknąć połowy nowotworów
2017-01-27, 17:05Zdrowia dieta i regularna aktywność fizyczna mogą się przyczynić do zmniejszenia o połowę liczby zachorowań na nowotwory złośliwe - mówili eksperci w piątek w stolicy podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego. Czytaj dalej »