Badanie: żyjemy dłużej, ale dłużej też jesteśmy schorowani
Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek. W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn wydłużyła się o ponad 6 lat.
W ostatniej dekadzie ogólny stan zdrowia ludzi na świecie poprawił się dzięki postępom w walce z takimi chorobami zakaźnymi jak HIV/AIDS czy malaria, a także dzięki sukcesom w leczeniu schorzeń występujących podczas ciąży oraz u noworodków.
Aż tak dużej zmiany nie odnotowano jednak w przeciętnej długości życia w zdrowiu. Ludzie żyją dłużej w chorobie i jako osoby niepełnosprawne - głosi badanie, którego wyniki ukazały się w czasopiśmie medycznym "The Lancet.
"Na świecie dokonano wielkich postępów jeśli chodzi o zdrowie, ale obecnie głównym wyzwaniem jest to, by inwestować więcej środków w szukanie skutecznych sposobów zapobiegania głównym przyczynom chorób i niepełnosprawności oraz sposobów zwalczania ich" - powiedział autor badania Theo Vos z University of Washington.
Przeciętna długość życia na świecie dla obu płci wydłużyła się o 6,2 lat - z 65,3 w 1990 roku do 71,5 w 2013 roku. Długość życia w zdrowiu, czyli bez poważnych schorzeń, wydłużyła się o 5,4 lat - z 56,9 w 1990 roku do 62,3 w 2013 roku.
W 2013 roku najkrócej w zdrowiu żyli mieszkańcy Lesotho (42 lata), a najdłużej - Japończycy (73,4 lat). W Japonii mężczyźni średnio żyją w zdrowiu ponad 71 lat, a kobiety ponad 75. Kolejne miejsca zajmują: Singapur, Andora, Islandia, Cypr, Izrael, Francja, Włochy, Korea Południowa i Kanada.
W większości ze 188 krajów objętych badaniem zmiany w długości życia w zdrowiu w latach 1990-2013 były "znaczące i pozytywne" - twierdzą naukowcy. Jednak w niektórych - np. w Belize, Botswanie czy Syrii - przeciętna długość życia w zdrowiu w 2013 roku nie była znacznie dłuższa niż 23 lata wcześniej.
W niektórych państwach, m.in. w RPA, Paragwaju czy na Białorusi, długość życia w zdrowiu się skróciła. W Lesotho czy Suazi dzieci, które przyszły na świat w 2013 roku najpewniej przeżyją w zdrowiu o ok. 10 lat mniej niż osoby, które urodziły się tam 20 lat wcześniej.
Badanie wykazało również spore różnice między krajami o najwyższym i najniższej oczekiwanej długości życia w zdrowiu, w tempie tych zmian i ich kierunku.
Przeciętna długość życia w zdrowiu Nikaraguańczyków i Kambodżan znacznie wzrosła od 1990 roku - odpowiednio o 14,7 i 13,9 lat. Z kolei w Botswanie i Belize wskaźnik ten spadł odpowiednio o 2 i 1,3 lat.(PAP)
Zobacz także
W Bałdach na Mazurach otwarto stację radioastronomiczną systemu LOFAR
2015-08-21, 14:38W Bałdach pod Olsztynem uruchomiono w piątek pierwszą w Polsce stację radioastronomiczną należącą do europejskiego systemu LOFAR. Ten system to wieloantenowy radioteleskop, który ma pomóc naukowcom poznać odległe zakątki Wsze… Czytaj dalej »
Google wprowadza w sześciu państwach Afryki tani smartfon
2015-08-18, 14:24Amerykański koncern Google ogłosił we wtorek, że wprowadzi na rynki sześciu państw afrykańskich tani smartfon, który ma pomoc tamtejszym społecznościom w łączeniu się z internetem. Firma oferuje urządzenie w cenie 87 dolarów… Czytaj dalej »
Wnioski o zasiłki przez Internet - prezydent podpisał ustawę
2015-08-18, 10:43Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, która wprowadza możliwość składania wniosku o przyznanie zasiłku przez internet, elektroniczną wymianę informacji między urzędami oraz przeprowadzanie wywiadu środowiskowego… Czytaj dalej »
W aplikacjach powiązanych z Facebookiem pojawią się nowe typy reklam
2015-08-18, 10:37Facebook wprowadza nowe funkcje w Audience Network - narzędziu dla reklamodawców. Twórcy aplikacji będą mogli projektować reklamy zawierające m. in. automatycznie uruchamiające się filmy oraz kierować treści do odpowiednich grup… Czytaj dalej »
Polski wynalazek ma zwiększyć bezpieczeństwo na morzu
2015-08-18, 08:43Polscy naukowcy opracowali system nawigacyjny, który nie tylko prowadzi statek bezpiecznymi trasami, ale też sugeruje jaki manewr należy wykonać w sytuacji zagrożenia kolizją. Navdec został już zainstalowany na kilkunastu statkach… Czytaj dalej »