Wrocławscy Naukowcy opracowali przełomową metodę leczenia ran u zwierząt
Przyśpieszający regenerację ran hydrożel dla zwierząt, zawierający aktywny czynniki wzrostu, opracowano w firmie Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jak mówią odkrywcy to pierwszy na świecie taki produkt.
Biotechnolog, założyciel Vet Stem Cell Błażej Dolniak w rozmowie z PAP podkreślił, że prace nad przygotowaniem hydrożelu trwały rok, natomiast poprzedzające je badania nad hormonem wzrostu zastosowanym w tym produkcie to efektu kilku lat pracy.
„Najczęściej spotykam się z pytaniem, dlaczego hydrożel można wykorzystać tylko do leczenia ran u zwierząt. Odpowiedź brzmi, że zastosowanie go do leczenia u ludzi wymaga dodatkowych badań i nie jest wykluczone w przyszłości” - powiedział naukowiec.
Dodał, że hydrożel dla zwierząt został opatentowany i trafił już na rynek weterynaryjny, jest m.in. dostępny w przychodniach weterynaryjnych.
Dolniak wyjaśnił, że hydrożel przylega do rany, tworząc barierę ochronną, a czynnik wzrostu jest uwalniany w sposób kontrolowany i przedłużony.
„Działania hydrożelu są oparte na silnych podstawach naukowych. Działanie czynnika wzrostu przyśpiesza regenerację ubytków poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry, dzięki czemu procesowi regeneracji nie towarzyszą żadne efekty niepożądane” – zaznaczył.
Jak dodał, preparat jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu, co zapewnia bezpieczeństwo stosowania.
Produkt jest już stosowany m.in.: w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, przy otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.
Szef Vet Stem Cell dodał, że w firmie trwają prace nad kolejnymi preparatami, które będą mogły być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej zwierząt. Chodzi m.in. o leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów.
Dolniak jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego firma działa we Wrocławskim Parku Technologicznym od kilku lat. Wcześniej pracował naukowo za granicą.
We Wrocławskim Parku Technologicznym działa ponad 200 firm, zatrudniających około 1600 osób. Głównym udziałowcem WPT jest gmina Wrocław, a mniejszościowymi wrocławskie uczelnie wyższe.(PAP)
Zobacz także
Premier: chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki
2017-04-24, 13:32Polskiemu rządowi zależy na tym, by połączyć gospodarkę i naukę; chcemy by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło otwierając na targach… Czytaj dalej »
Na targach w Hanowerze polską technologię promować będzie specjalny spot
2017-04-24, 09:17Spot przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Agencję Rozwoju Przemysłu ma podczas rozpoczynających się targów przemysłowych w Hanowerze przybliżać polskie sukcesy w zakresie nowych technologii. Prezentuje on osiem firm, wykorzystujących… Czytaj dalej »
Gowin: na targach w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych
2017-04-21, 19:57Na targach branży przemysłowej w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych i wielu polskich innowatorów - zapowiedział w piątek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Polska jest w tym roku partnerem targów. Czytaj dalej »
Międzynarodowe Seminarium na UTP w Bydgoszczy
2017-04-20, 16:11Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Kcynia organizatorami odbywającego się dzisiaj Międzynarodowego Seminarium inicjującego powstanie 'RCI - Przestrzeni Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego'… Czytaj dalej »
Polski Kret poleci na Marsa
2017-04-19, 16:44Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski… Czytaj dalej »