Wrocławscy Naukowcy opracowali przełomową metodę leczenia ran u zwierząt
Przyśpieszający regenerację ran hydrożel dla zwierząt, zawierający aktywny czynniki wzrostu, opracowano w firmie Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jak mówią odkrywcy to pierwszy na świecie taki produkt.
Biotechnolog, założyciel Vet Stem Cell Błażej Dolniak w rozmowie z PAP podkreślił, że prace nad przygotowaniem hydrożelu trwały rok, natomiast poprzedzające je badania nad hormonem wzrostu zastosowanym w tym produkcie to efektu kilku lat pracy.
„Najczęściej spotykam się z pytaniem, dlaczego hydrożel można wykorzystać tylko do leczenia ran u zwierząt. Odpowiedź brzmi, że zastosowanie go do leczenia u ludzi wymaga dodatkowych badań i nie jest wykluczone w przyszłości” - powiedział naukowiec.
Dodał, że hydrożel dla zwierząt został opatentowany i trafił już na rynek weterynaryjny, jest m.in. dostępny w przychodniach weterynaryjnych.
Dolniak wyjaśnił, że hydrożel przylega do rany, tworząc barierę ochronną, a czynnik wzrostu jest uwalniany w sposób kontrolowany i przedłużony.
„Działania hydrożelu są oparte na silnych podstawach naukowych. Działanie czynnika wzrostu przyśpiesza regenerację ubytków poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry, dzięki czemu procesowi regeneracji nie towarzyszą żadne efekty niepożądane” – zaznaczył.
Jak dodał, preparat jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu, co zapewnia bezpieczeństwo stosowania.
Produkt jest już stosowany m.in.: w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, przy otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.
Szef Vet Stem Cell dodał, że w firmie trwają prace nad kolejnymi preparatami, które będą mogły być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej zwierząt. Chodzi m.in. o leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów.
Dolniak jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego firma działa we Wrocławskim Parku Technologicznym od kilku lat. Wcześniej pracował naukowo za granicą.
We Wrocławskim Parku Technologicznym działa ponad 200 firm, zatrudniających około 1600 osób. Głównym udziałowcem WPT jest gmina Wrocław, a mniejszościowymi wrocławskie uczelnie wyższe.(PAP)
Zobacz także
Fenomen drukarek 3D, czyli jak wydrukować sobie samochód
2015-04-20, 09:56Chociaż technologia druku 3D została powołana do życia ponad 30 lat temu, dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat można zaobserwować jej dynamiczny rozwój i popularyzację. Za pomocą trójwymiarowego skanowania i druku można produkować… Czytaj dalej »
Creative content m.in. w nowych mediach i rozrywce tematem Filmteractive 2015
2015-04-19, 16:39Filmteractive to wydarzenie poświęcone innowacyjnym treściom audiowizualnym tj. interaktywne kino, branded content i crossmedia. Tematem przewodnim 5. edycji imprezy, która odbędzie się we wrześniu w łódzkiej szkole filmowej, jest… Czytaj dalej »
W Gdyni podczas wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka
2015-04-19, 13:21W Gdyni podczas najbliższych wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka czyli publiczny punkt, w którym będzie można doładować baterie mobilnych urządzeń. Projekt ładowarki był tematem konkursu dla studentów ASP w Gdańs… Czytaj dalej »
Microsoft zapowiada nowe aplikacje mobilne Office dla Windows 10
2015-04-18, 14:47Amerykański koncern Microsoft zapowiedział, że do końca kwietnia udostępni zestaw aplikacji Office Universal dla smartfonów i tabletów korzystających z mobilnego systemu operacyjnego Windows 10. Programy mają być darmowe. Czytaj dalej »
CERT Polska: statystycznie 280 tys. zainfekowanych komputerów w Polsce
2015-04-17, 12:17280 tys. komputerów w Polsce każdego dnia jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - wynika z danych za 2014 r. zgromadzonych przez zespół CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK. Czytaj dalej »