Wrocławscy Naukowcy opracowali przełomową metodę leczenia ran u zwierząt
Przyśpieszający regenerację ran hydrożel dla zwierząt, zawierający aktywny czynniki wzrostu, opracowano w firmie Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jak mówią odkrywcy to pierwszy na świecie taki produkt.
Biotechnolog, założyciel Vet Stem Cell Błażej Dolniak w rozmowie z PAP podkreślił, że prace nad przygotowaniem hydrożelu trwały rok, natomiast poprzedzające je badania nad hormonem wzrostu zastosowanym w tym produkcie to efektu kilku lat pracy.
„Najczęściej spotykam się z pytaniem, dlaczego hydrożel można wykorzystać tylko do leczenia ran u zwierząt. Odpowiedź brzmi, że zastosowanie go do leczenia u ludzi wymaga dodatkowych badań i nie jest wykluczone w przyszłości” - powiedział naukowiec.
Dodał, że hydrożel dla zwierząt został opatentowany i trafił już na rynek weterynaryjny, jest m.in. dostępny w przychodniach weterynaryjnych.
Dolniak wyjaśnił, że hydrożel przylega do rany, tworząc barierę ochronną, a czynnik wzrostu jest uwalniany w sposób kontrolowany i przedłużony.
„Działania hydrożelu są oparte na silnych podstawach naukowych. Działanie czynnika wzrostu przyśpiesza regenerację ubytków poprzez działanie na receptory obecne na komórkach skóry, dzięki czemu procesowi regeneracji nie towarzyszą żadne efekty niepożądane” – zaznaczył.
Jak dodał, preparat jest hipoalergiczny, pozbawiony smaku oraz zapachu, co zapewnia bezpieczeństwo stosowania.
Produkt jest już stosowany m.in.: w leczeniu trudno gojących się ran, otwartych ranach z ubytkami skóry, przy otarciach naskórka i skóry, oparzeniach i odleżynach, ranach pooperacyjnych i ubytkach sierści.
Szef Vet Stem Cell dodał, że w firmie trwają prace nad kolejnymi preparatami, które będą mogły być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej zwierząt. Chodzi m.in. o leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów.
Dolniak jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego firma działa we Wrocławskim Parku Technologicznym od kilku lat. Wcześniej pracował naukowo za granicą.
We Wrocławskim Parku Technologicznym działa ponad 200 firm, zatrudniających około 1600 osób. Głównym udziałowcem WPT jest gmina Wrocław, a mniejszościowymi wrocławskie uczelnie wyższe.(PAP)
Zobacz także
50-lecie prawa Moore'a - podstawy rozwoju technologii
2015-04-22, 08:1650 lat temu Gordon Moore prognozował, że tranzystory będą zwiększać swoją wydajność i tanieć w postępie wykładniczym. Obecnie ich liczba w układzie scalonym podwaja się co ok. 24 miesiące. Prawo Moore'a pozwala opisywać i prognozować… Czytaj dalej »
CERT Polska: więcej ataków na użytkowników bankowości online w 2014 r.
2015-04-21, 19:32W 2014 r. wzrosły ataki na użytkowników bankowości internetowej często wykorzystując do tego złośliwe oprogramowanie przygotowane przez polskojęzycznych cyberprzestępców - wynika z raportu dotyczącego cyberbezpieczeństwa w 2014… Czytaj dalej »
BlackBerry kupuje za ok. 150 mln dolarów izraelski startup
2015-04-21, 19:30BlackBerry kupuje za kwotę ok. 150 mln dolarów izraelski startup WatchDox, który opracował i sprzedaje wieloplatformową technologię pozwalającą m.in. na bezpieczną wymianę danych wewnątrz przedsiębiorstw i instytucji - poinformowały… Czytaj dalej »
Miś Uszatek sklonowany w technologii 3D
2015-04-21, 19:27Pełnowymiarowa replika łódzkiego pomnika Misia Uszatka, wysokości blisko 1 metra trafiła do przedszkola, które wygrało konkurs na najlepsze odśpiewanie piosenki tytułowej z popularnej dobranocki. Czytaj dalej »
Za pomocą drukarki 3D stworzono miniaturowe serce i wątrobę
2015-04-21, 13:40Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na… Czytaj dalej »