Polski wynalazek ma zwiększyć bezpieczeństwo na morzu
Polscy naukowcy opracowali system nawigacyjny, który nie tylko prowadzi statek bezpiecznymi trasami, ale też sugeruje jaki manewr należy wykonać w sytuacji zagrożenia kolizją. Navdec został już zainstalowany na kilkunastu statkach - mówi PAP dr Piotr Borkowski z Akademii Morskiej w Szczecinie.
"Dotychczasowe systemy wspomagały nawigatorów, system Navdec idzie o krok dalej - obok tego, że informuje o sytuacji, z którą mamy do czynienia, to uwzględnia również przepisy międzynarodowego prawa drogi morskiej i wskazuje, który statek ma pierwszeństwo. Jeśli dochodzi do sytuacji kolizyjnej, podpowiada nawigatorowi, jak zmienić kurs, by bezpiecznie minąć się z pozostałymi jednostkami" - tłumaczy Borkowski.
Navdec powstał na Akademii Morskiej w Szczecinie. Obecnie jest wdrażany przez spółkę Sup4Nav - tzw. spin-out Akademii Morskiej w Szczecinie. "Zostaliśmy docenieni przez Unię Europejską, otrzymaliśmy 50 tys. euro w ramach programu przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw Horyzont 2020" - dodaje Borkowski.
"Navdec został zainstalowany już na kilkunastu statkach różnego typu (...) u różnych armatorów. W chwili obecnej jest testowany, wszelkie uwagi od kadry nawigacyjnej, nawigatorów, kapitanów wpływają na ulepszanie, poprawę działania samego systemu" - podkreśla rozmówca PAP. System został zainstalowany m.in. na chemikaliowcach, promach i statkach żaglowych.
Borkowski podkreśla, że większość wypadków morskich jest wynikiem błędu ludzkiego, a system nawigacyjny opracowany na Akademii Morskiej w Szczecinie minimalizuje ryzyko jego wystąpienia, a tym samym ryzyko kolizji.
Spółki "spin-out" to podmioty tworzone przez jednostki naukowe lub ich pracowników w celu komercjalizacji wiedzy lub technologii. Sup4Nav została założona w 2013 r.; zespół pod kierunkiem profesora Zbigniewa Pietrzykowskiego składa się z pracowników naukowych Wydziału Nawigacyjnego w tym specjalistów z dziedziny nawigacji, transportu, matematyki, informatyki, elektroniki oraz telekomunikacji.(PAP)
Zobacz także
Deloitte przygotuje aplikację Łodzi ws. organizacji Expo 2022
2015-07-06, 17:31Deloitte przygotuje aplikację Łodzi do Światowego Biura Wystaw w sprawie jej starań o organizację tzw. małego Expo w 2022 r. - poinformował w poniedziałek wiceprezydent miasta Marek Cieślak. Czytaj dalej »

Słoneczny samolot wylądował na Hawajach
2015-07-03, 20:17Samolot Solar Impulse 2 napędzany energią słoneczną wylądował w piątek na Hawajach, w Kalaeloa koło Honolulu, po rekordowym 5-dniowym locie z Japonii. Maszynę pilotował 62-letni Szwajcar Andre Borschberg. Czytaj dalej »

Studenci z Łodzi zaprezentowali pojazd solarny własnego projektu
2015-07-03, 16:52Bolid o napędzie solarnym zaprezentowali w piątek studenci z Politechniki Łódzkiej, którzy w październiku chcą wziąć w nim udział w australijskim World Solar Challenge - prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słon… Czytaj dalej »
Polski grafen może zrewolucjonizować przemysł jachtowy i lotniczy
2015-07-02, 10:13Polska firma AGP, produkująca grafen o wysokiej jakości, opracuje razem z Politechniką Łódzką komponenty (systemy odsalania wody, magazynowania energii, materiały kompozytowe) mogące zrewolucjonizować produkcję jachtów i samolo… Czytaj dalej »
Internetowa akcja młodego Brytyjczyka, który chce uratować Grecję
2015-07-01, 08:03Ponad 500 tys. euro udało się zebrać w internecie w ciągu dwóch dni młodemu Brytyjczykowi za pomocą finansowania społecznościowego (crowdfundingu). Celem akcji Thoma Feeneya jest zebranie 1,6 mld euro i ocalenie Grecji od zalegania… Czytaj dalej »