Od września dzięki aplikacji mobilnej będzie można korzystać z danych GUS
Od września, dzięki mobilnej aplikacji, będzie można korzystać z zasobów portalu geo.stat.gov.pl, gdzie w formie graficznej prezentowane są dane zebrane przez GUS - poinformował w czwartek dyrektor departamentu programowania i koordynacji badań w GUS Janusz Dygaszewicz.
W Warszawie odbyła się konferencja "Portal Geostatystyczny - platforma nowych możliwości", podsumowująca i prezentująca II fazę projektu. Projekt realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VII osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Geostatyka to dział statystyki, który zajmuje się prezentacją danych w formie graficznej np. map prezentujących przebieg w czasie jakiegoś zjawiska.
"Dzięki aplikacji w sposób łatwy będzie można otrzymać w formie graficznej informacje o pewnych zjawiskach, np. dotyczących miejsca, gdzie w danym momencie będzie znajdował się użytkownik, bo urządzenie samo wykryje, gdzie się znajdujemy" - zaznaczył Dygaszewicz. Poinformował, że aplikacja będzie dostępna na systemy operacyjne iOS, Android i Windows Phone.
Jak wyjaśnił Dygaszewicz nowe możliwości pozwolą także na dokonywanie analizy i prezentacji danych w formie graficznych map przez internet na portalu geo.stat.gov.pl.
"Bedzie można sobie wybrać obszar, np. gminy, powiatu i uzyskać pewne informacje w formie mapy. Geostatystyka różni się tym od statystyki, że dane, które są w tabelkach, prezentuje w formie graficznej w sposób przystępny dla każdego" - powiedział Dygaszewicz.
Jak wyjaśnił, dzięki graficznej prezentacji danych można np. odpowiedzieć na pytanie, jaki procent populacji mieszkającej w określonej odległości od głównych dróg krajowych choruje na jakąś chorobę i jaka jest dynamika tego zjawiska na przestrzeni ostatnich lat. "Wydobycie takich danych z tabel byłoby trudne i wymagało specjalnego i żmudnego opracowania. W systemie geostatystycznym odpowiedź na to pytanie można uzyskać praktycznie za pomocą kilku kliknięć" - podkreślił.
Dodał, że geostatystyka pozwala m.in. wspierać procesy planowania rozwoju przestrzennego, planowania zaopatrzenie w mediach danych rejonów kraju, czy określić np. średnią odległość do najbliższego szpitala, szkoły czy przedszkola w danej miejscowości. "Na drugi dzień po tym, jak zebraliśmy dane o bezdomnych w Warszawie, dysponowaliśmy informacją, gdzie oni przebywają najczęściej" - wskazał.
Dane geostatystyczne mogą być także wykorzystane w sytuacji zagrożenia powodziowego. "Bardzo szybko w sposób graficzny możemy przedstawić informacje, ile gospodarstw rolnych, budynków czy jakie dzielnice miasta są zagrożone, ile tam znajduje się osób. Możemy także np. uzyskać informacje o liczbie ciągników, jakie są na danym obszarze i łatwo określić ich liczbę, którą można wykorzystać do sypania wałów" - dodał Dygaszewicz.
Portal Geostatystyczny działający pod adresem geo.stat.gov.pl umożliwia prezentację informacji statystycznych zebranych w spisach powszechnych, takich jak powszechny spis rolny (2010) i narodowy spis powszechny ludności i mieszkań (2011) oraz z banku danych lokalnych. Wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.(PAP)
Zobacz także

Chińska sonda wylądowała na niezbadanej półkuli Księżyca
2019-01-03, 08:15Chiński pojazd kosmiczny, sonda Chang'e 4 wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała chińska telewizja państwowa. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej półkuli. Czytaj dalej »

Gwiazda Wigilijna 2018
2018-12-24, 10:30Która gwiazda zaświeci jako pierwsza na wigilijnym niebie A.D. 2018? Trudne pytanie, bo jednocześnie zabłysną aż trzy! Czytaj dalej »

Jak upolować kometę?
2018-12-18, 08:30Oto kometa roku - 46P/Wirtanen. Jest widoczna gołym okiem, a jej wizualny rozmiar przekracza wielkość tarczy Księżyca w pełni! W grudniu 2018 jesteśmy świadkami jej historycznego zbliżenia do Ziemi. Czytaj dalej »

W Sztokholmie wręczono Noble, zabrakło nagrody z literatury
2018-12-10, 18:45Tegoroczni laureaci nagród Nobla w czterech dziedzinach odebrali w poniedziałek w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W tym roku wyjątkowo nie przyznano nagrody w dziedzinie literatury, co zmieniło program… Czytaj dalej »

W Warszawie ruszył Hackathon+, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami
2018-12-09, 10:00Hackathon+, czyli dwudniowy maraton programowania, który ma pomoc w stworzeniu narzędzi ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ruszył 8 grudnia w Warszawie. 23 zespoły walczą o nagrody w konkursie zorganizowanym… Czytaj dalej »