Od września dzięki aplikacji mobilnej będzie można korzystać z danych GUS
Od września, dzięki mobilnej aplikacji, będzie można korzystać z zasobów portalu geo.stat.gov.pl, gdzie w formie graficznej prezentowane są dane zebrane przez GUS - poinformował w czwartek dyrektor departamentu programowania i koordynacji badań w GUS Janusz Dygaszewicz.
W Warszawie odbyła się konferencja "Portal Geostatystyczny - platforma nowych możliwości", podsumowująca i prezentująca II fazę projektu. Projekt realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VII osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Geostatyka to dział statystyki, który zajmuje się prezentacją danych w formie graficznej np. map prezentujących przebieg w czasie jakiegoś zjawiska.
"Dzięki aplikacji w sposób łatwy będzie można otrzymać w formie graficznej informacje o pewnych zjawiskach, np. dotyczących miejsca, gdzie w danym momencie będzie znajdował się użytkownik, bo urządzenie samo wykryje, gdzie się znajdujemy" - zaznaczył Dygaszewicz. Poinformował, że aplikacja będzie dostępna na systemy operacyjne iOS, Android i Windows Phone.
Jak wyjaśnił Dygaszewicz nowe możliwości pozwolą także na dokonywanie analizy i prezentacji danych w formie graficznych map przez internet na portalu geo.stat.gov.pl.
"Bedzie można sobie wybrać obszar, np. gminy, powiatu i uzyskać pewne informacje w formie mapy. Geostatystyka różni się tym od statystyki, że dane, które są w tabelkach, prezentuje w formie graficznej w sposób przystępny dla każdego" - powiedział Dygaszewicz.
Jak wyjaśnił, dzięki graficznej prezentacji danych można np. odpowiedzieć na pytanie, jaki procent populacji mieszkającej w określonej odległości od głównych dróg krajowych choruje na jakąś chorobę i jaka jest dynamika tego zjawiska na przestrzeni ostatnich lat. "Wydobycie takich danych z tabel byłoby trudne i wymagało specjalnego i żmudnego opracowania. W systemie geostatystycznym odpowiedź na to pytanie można uzyskać praktycznie za pomocą kilku kliknięć" - podkreślił.
Dodał, że geostatystyka pozwala m.in. wspierać procesy planowania rozwoju przestrzennego, planowania zaopatrzenie w mediach danych rejonów kraju, czy określić np. średnią odległość do najbliższego szpitala, szkoły czy przedszkola w danej miejscowości. "Na drugi dzień po tym, jak zebraliśmy dane o bezdomnych w Warszawie, dysponowaliśmy informacją, gdzie oni przebywają najczęściej" - wskazał.
Dane geostatystyczne mogą być także wykorzystane w sytuacji zagrożenia powodziowego. "Bardzo szybko w sposób graficzny możemy przedstawić informacje, ile gospodarstw rolnych, budynków czy jakie dzielnice miasta są zagrożone, ile tam znajduje się osób. Możemy także np. uzyskać informacje o liczbie ciągników, jakie są na danym obszarze i łatwo określić ich liczbę, którą można wykorzystać do sypania wałów" - dodał Dygaszewicz.
Portal Geostatystyczny działający pod adresem geo.stat.gov.pl umożliwia prezentację informacji statystycznych zebranych w spisach powszechnych, takich jak powszechny spis rolny (2010) i narodowy spis powszechny ludności i mieszkań (2011) oraz z banku danych lokalnych. Wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.(PAP)
Zobacz także
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »
W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
2014-02-17, 11:34Lekka i dopasowana, bo 'szyta na miarę' ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój. Czytaj dalej »