Od września dzięki aplikacji mobilnej będzie można korzystać z danych GUS
Od września, dzięki mobilnej aplikacji, będzie można korzystać z zasobów portalu geo.stat.gov.pl, gdzie w formie graficznej prezentowane są dane zebrane przez GUS - poinformował w czwartek dyrektor departamentu programowania i koordynacji badań w GUS Janusz Dygaszewicz.
W Warszawie odbyła się konferencja "Portal Geostatystyczny - platforma nowych możliwości", podsumowująca i prezentująca II fazę projektu. Projekt realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VII osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Geostatyka to dział statystyki, który zajmuje się prezentacją danych w formie graficznej np. map prezentujących przebieg w czasie jakiegoś zjawiska.
"Dzięki aplikacji w sposób łatwy będzie można otrzymać w formie graficznej informacje o pewnych zjawiskach, np. dotyczących miejsca, gdzie w danym momencie będzie znajdował się użytkownik, bo urządzenie samo wykryje, gdzie się znajdujemy" - zaznaczył Dygaszewicz. Poinformował, że aplikacja będzie dostępna na systemy operacyjne iOS, Android i Windows Phone.
Jak wyjaśnił Dygaszewicz nowe możliwości pozwolą także na dokonywanie analizy i prezentacji danych w formie graficznych map przez internet na portalu geo.stat.gov.pl.
"Bedzie można sobie wybrać obszar, np. gminy, powiatu i uzyskać pewne informacje w formie mapy. Geostatystyka różni się tym od statystyki, że dane, które są w tabelkach, prezentuje w formie graficznej w sposób przystępny dla każdego" - powiedział Dygaszewicz.
Jak wyjaśnił, dzięki graficznej prezentacji danych można np. odpowiedzieć na pytanie, jaki procent populacji mieszkającej w określonej odległości od głównych dróg krajowych choruje na jakąś chorobę i jaka jest dynamika tego zjawiska na przestrzeni ostatnich lat. "Wydobycie takich danych z tabel byłoby trudne i wymagało specjalnego i żmudnego opracowania. W systemie geostatystycznym odpowiedź na to pytanie można uzyskać praktycznie za pomocą kilku kliknięć" - podkreślił.
Dodał, że geostatystyka pozwala m.in. wspierać procesy planowania rozwoju przestrzennego, planowania zaopatrzenie w mediach danych rejonów kraju, czy określić np. średnią odległość do najbliższego szpitala, szkoły czy przedszkola w danej miejscowości. "Na drugi dzień po tym, jak zebraliśmy dane o bezdomnych w Warszawie, dysponowaliśmy informacją, gdzie oni przebywają najczęściej" - wskazał.
Dane geostatystyczne mogą być także wykorzystane w sytuacji zagrożenia powodziowego. "Bardzo szybko w sposób graficzny możemy przedstawić informacje, ile gospodarstw rolnych, budynków czy jakie dzielnice miasta są zagrożone, ile tam znajduje się osób. Możemy także np. uzyskać informacje o liczbie ciągników, jakie są na danym obszarze i łatwo określić ich liczbę, którą można wykorzystać do sypania wałów" - dodał Dygaszewicz.
Portal Geostatystyczny działający pod adresem geo.stat.gov.pl umożliwia prezentację informacji statystycznych zebranych w spisach powszechnych, takich jak powszechny spis rolny (2010) i narodowy spis powszechny ludności i mieszkań (2011) oraz z banku danych lokalnych. Wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.(PAP)
Zobacz także
Trendy w mediach społecznościowych
2015-02-27, 10:07Piszemy błyskotliwe posty, wstawiamy zdjęcia, grafiki. Efekt? Kilka 'lajków' lub komentarzy. Czytaj dalej »
9 najwyżej wycenianych start-upów na świecie
2015-02-25, 12:08Dropbox, Pinterest, Uber i inne firmy znalazły się na liście start-upów wycenianych na więcej niż 10 miliardów dolarów, opublikowanej przez analityków Business Insider. Czytaj dalej »
Europol rozbił siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln komputerów
2015-02-25, 12:04Siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln zainfekowanych komputerów na całym świecie rozbił Europol we współpracy z firmami technologicznymi. Z uwagi na dobro trwającego dochodzenia nie podano, czy doszło do aresztowań. Czytaj dalej »
Turniej e-sportowy w największej hali sportowej w Niemczech
2015-02-25, 10:00W sierpniu w Kolonii odbędzie się największy na świecie turniej gry 'Counter-Strike: Global Offensive'. Hala, w której rozegrany zostanie turniej, może pomieścić nawet 20 tys. kibiców. Pula nagród wynosi 250 tys. dolarów. Czytaj dalej »
Zaćmienie Słońca może o ponad 1/3 obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie
2015-02-25, 09:12Spodziewane 20 marca zaćmienie Słońca na kilka godzin o ponad 1/3 może obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej - wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych… Czytaj dalej »