Palestyńczycy coraz bliżej sieci 3G
Izrael poinformował władze Autonomii Palestyńskiej o możliwości przydzielenia pasm radiowych, które umożliwiłyby udostępnienie mieszkańcom Zachodniego Brzegu sieci 3G. Palestyńscy operatorzy mogą obecnie zaoferować swoim klientom połączenia tylko w standardzie 2G.
W przeszłości władze Izraela twierdziły, że nie istnieje wystarczająca liczba pasm odpowiednich dla transmisji 3G, sugerując Palestyńczykom leasing częstotliwości od operatorów izraelskich. W obecnej sytuacji politycznej to właśnie strona izraelska kontroluje cywilną przestrzeń telekomunikacyjną na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu.
“Mamy dziś wolę porozumienia się z Palestyńczykami w kwestii dostępu do najnowszych cywilnych technologii komunikacyjnych” - wyjaśnił w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciel władz Izraela.
Allam Mousa, palestyński minister ds. telekomunikacji, określił oświadczenie Izraela jako przełom.
“Nie traktujemy deklaracji strony izraelskiej jako końcowego rozwiązania, czeka nas jeszcze wiele tur rozmów, jednak już dziś osiągnęliśmy dużo więcej, niż udawało nam się do tej pory” - dodaje Mousa.
Palestyńscy operatorzy telefonii komórkowej Paltel i Wataniya oferują obecnie swoim klientom mało wydajne połączenia internetowe o standardzie 2G. Wzrost liczby urządzeń mobilnych i rosnąca popularność sieci społecznościowych wśród mieszkańców Zachodniego Brzegu, wymusza wprowadzenie połączeń o większej prędkości.
Ministerstwo Komunikacji Izraela przyznało w tym tygodniu kolejne pasma 4G izraelskim operatorom komórkowym. Nawet po udostępnieniu 3G mieszkańcom Zachodniego Brzegu przez palestyńskich dostawców, ich izraelscy odpowiednicy będą w dalszym ciągu dysponowali nowocześniejszą infrastrukturą. (PAP)
Zobacz także
Hart i Holmstrom laureatami ekonomicznego Nobla
2016-10-10, 13:23Pochodzący z Wielkiej Brytanii Amerykanin Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu. Czytaj dalej »
Osiągnięcia polskiej nauki na wystawie w Stacji PAN w Paryżu
2016-10-08, 10:14W paryskiej stacji Polskiej Akademii Nauk wieczorem naukowym zainaugurowano w piątek wystawę „Nauka to wolność”, która prezentuje 25 największych osiągnięć nauki polskiej dwudziestopięciolecia 1989 -2014. Czytaj dalej »
Naukowcy z Polski rozpracowali ważne białko wirusa Zika
2016-10-07, 17:08Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się ustalić, z jakimi cząsteczkami może się wiązać ważny enzym wirusa Zika - proteaza serynowa NS3. Uzyskane dane pozwolą na opracowanie skutecznych leków, hamujących… Czytaj dalej »
Nobel z chemii dla twórców niewidocznych maszyn
2016-10-05, 19:31Projektanci i budowniczowie niewidocznych wind i samochodów - czyli maszyn działających w świecie cząsteczek - dostali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Według ekspertów prace noblistów mają znaczenie dla poszukiwania… Czytaj dalej »

Konferencja Digital Workshops w Bydgoszczy
2016-10-05, 10:01W dniach od 19 do 21 października br., Bydgoszcz stanie się miejscem spotkań grafików, designerów, projektantów, a także osób związanych z marketingiem i reklamą. Wszystko z okazji odbywającej się w tych dniach konferencji DigitalWorkshops… Czytaj dalej »