Chiny ograniczą eksport dronów w obawie przed terrorem
Chiny od 15 sierpnia ograniczą eksport m.in. dronów, aby skuteczniej chronić własne bezpieczeństwo i z obawy, że chiński sprzęt może wpaść w ręce ugrupowań terrorystycznych - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja Xinhua.
Choć chińska technologia pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Izraelem, które są największymi na świecie sprzedawcami bezzałogowych statków powietrznych (UAV), to Chiny przyciągają coraz więcej kupujących z zagranicy, m.in. Nigerii, Pakistanu i Egiptu. Pekin, który odnosił pewne sukcesy w eksporcie załogowych samolotów wojskowych, wiąże duże nadzieje z dronami, ponieważ są one tańsze i łatwiejsze w produkcji.
Xinhua podkreśliła, że ograniczenia eksportowe koncentrują się głównie na urządzeniach, które mogą być w powietrzu przez długi czas i na dużych wysokościach.
"Restrykcje eksportowe są spowodowane wymogami antyterrorystycznymi, aby uniknąć sytuacji, w której wielkie, zaawansowane technologicznie drony wpadną w ręce niepowołanych elementów" - podkreśliła agencja, według której techniczne możliwości chińskich dronów należą obecnie do najlepszych na świecie. Xinhua dodała, że kraj musi także chronić prawa własności intelektualnej, co ma być kolejnym powodem wprowadzenia ograniczeń.
Chiny twierdzą, że zagrażają im islamscy bojownicy w regionie Sinkiangu, choć większość zagranicznych ekspertów uważa, że główne operujące tam według Pekinu ugrupowanie - Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu (ETIM) - nie działa na wielką skalę ani w spójny sposób.
Nie wiadomo, czy planowane ograniczenia są reakcją na przejęcie przez zbrojne grupy jakiegoś sprzętu.(PAP)
Zobacz także
Polacy stworzyli pierwszą responsywną stronę z wynikami sportowymi
2015-12-06, 12:51Polacy stworzyli pierwszy na świecie responsywny serwis z wynikami sportowymi, również tymi z niższych klas. Responsywny, czyli dopasowujący się do urządzenia, na którym stronę się ogląda - tłumaczył PAP współzałożyciel mWyniki.pl… Czytaj dalej »
DDoS najtańszą i najbardziej paraliżującą formą ataku w sieci
2015-12-06, 12:50Asymetria między kosztami przeprowadzenia ataku DDoS a stratami ponoszonymi przez jego ofiary prowadzi do lawinowego wzrostu stosowania tej metody ataku. Wykonanie DDoS zlecić można już za kilka dolarów. Grupa Armada Collective przeprowadziła… Czytaj dalej »
Estonia stawia na technologię chmury w trosce o cyberbezpieczeństwo
2015-12-04, 16:37W trosce o cyberbezpieczeństwo Estonia zamierza przenieść znaczną część rządowych danych do chmur obliczeniowych, by - jeśli zajdzie taka potrzeba - móc nawet zarządzać krajem z zagranicy - pisze w piątek Reuters. Czytaj dalej »
Na rynku tabletów jedynie urządzenia profesjonalne notują wzrost sprzedaży
2015-12-04, 10:13W 2015 r. sprzedanych zostanie o 8 proc. mniej tabletów niż w roku ubiegłbym roku; rośnie natomiast branża tabletów profesjonalnych oraz urządzeń z odłączaną klawiaturą sprzętową, co może być szansą dla Apple i Microsoftu… Czytaj dalej »
Mobilna wersja "World of Tanks" trafi na PC
2015-12-04, 10:09Mobilna wersja popularnej gry MMO 'World of Tanks Blitz' wkrótce zostanie udostępniona na Windows 10. Ma to pozwolić na międzyplatformową rozgrywkę użytkownikom smartfonów, tabletów oraz PC z systemem Microsoftu. Czytaj dalej »