Skuteczna szczepionka na ebolę
Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola – informuje pismo "Lancet". Może to zmienić sposób walki z chorobą.
Podczas przeprowadzonych w Gwinei wyjątkowych badań klinicznych - między kwietniem a lipcem tego roku - szczepiono rodzinę, przyjaciół i sąsiadów osób, u których rozpoznano chorobę; ale tylko dorosłych.
Takie działanie miało zapobiec szerzeniu się choroby – co się udało. Spośród 2014 osób mających bliski kontakt z chorymi i zaszczepionych bezzwłocznie nie odnotowano zachorowań na ebolę. Wśród podobnej liczby zaszczepionych trzy tygodnie po kontakcie odnotowano 16 zachorowań.
Wstępne wyniki sugerują, że szczepionka rVSV-ZEBOV w 100 proc. chroni przed zachorowaniem.
Obecnie wszyscy mający bliski kontakt z chorymi będą szczepieni natychmiast. Jako że szczepionka okazała się bezpieczna, szczepione będą także dzieci.
Szczepionka dostarczona przez firmę Merck zawiera fragment wirusa Ebola wprowadzony do innego, niegroźnego wirusa. To połączenie pobudza układ odpornościowy do walki z ebolą. Ogromna skala epidemii zmusiła naukowców do wzmożonego wysiłku – zamiast typowych 10 lat prace trwały tylko 10 miesięcy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowa szczepionka może mieć przełomowe znaczenie, jednak wyniki nie są jeszcze ostateczne. Eksperci WHO szacują, że jej skuteczność wynosi pomiędzy 75 a 100 proc. Gdyby podobna szczepionka była dostępna na początku epidemii, można by zapobiec śmierci tysięcy ofiar wirusa.
Nadal testowane są inne szczepionki – na przykład firm GSK oraz Johnson&Johnson – jednak liczba zachorowań wciąż spada i trudno ocenić ich skuteczność. Eksperci ostrzegają, że ebola na pewno jeszcze się kiedyś pojawi - wówczas sczepienia mogłyby zapobiec dalszym tragediom.
Gdy w grudniu 2013 roku w Gwinei rozpoczęła się największa jak dotychczas epidemia eboli, nie istniały leki ani szczepionki o udowodnionej skuteczności. Z powodu wirusa zmarło ponad 11 000 osób, a niemal 28 000 uległo zakażeniu. (PAP)
Zobacz także
Ekspert NATO: ostatnie lata pod znakiem wzrostu liczby ataków hakerskich na dużą skalę
2016-11-25, 08:39W ostatnich latach obserwujemy coraz więcej ataków hakerskich na duża skalę. Ofiarą padły m.in. koncern Sony, telewizja francuska TV5, ukraińska sieć energetyczna oraz międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT - mówi PAP… Czytaj dalej »
Wykorzystywanie dronów ma być uregulowane wspólnymi przepisami UE
2016-11-24, 18:25Polskie władze lotnicze, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej będę wspólnie dążyć do wypracowania jednolitych przepisów unijnych w zakresie wykorzystywania dronów w Europie. Umożliwić ma to przyjęta 'Deklaracja Warszawska'… Czytaj dalej »
"Gazeta Wyborcza": Polak potrafi, ale nie zarobi
2016-11-24, 08:33Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali przełomu w poszukiwaniu szczepionek na raka. Ale to zachodnie firmy farmaceutyczne zyskają na tym miliardy. Nasze dostaną kilka milionów - pisze 'Gazeta Wyborcza'. Czytaj dalej »
Centrum Nauki i Techniki w Łodzi - interaktywnie o energii, prawach fizyki i kosmosie
2016-11-22, 09:39Ponad 140 interaktywnych instalacji m.in. most, który będzie można wprawić w rezonans, symulator sterowania elektrownią atomową i oryginalne elementy elektrowni wzbogacone o multimedialne prezentacje - będzie można zobaczyć w powstającym… Czytaj dalej »
Polscy wynalazcy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
2016-11-22, 09:38Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców. Czytaj dalej »