Skuteczna szczepionka na ebolę
Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola – informuje pismo "Lancet". Może to zmienić sposób walki z chorobą.
Podczas przeprowadzonych w Gwinei wyjątkowych badań klinicznych - między kwietniem a lipcem tego roku - szczepiono rodzinę, przyjaciół i sąsiadów osób, u których rozpoznano chorobę; ale tylko dorosłych.
Takie działanie miało zapobiec szerzeniu się choroby – co się udało. Spośród 2014 osób mających bliski kontakt z chorymi i zaszczepionych bezzwłocznie nie odnotowano zachorowań na ebolę. Wśród podobnej liczby zaszczepionych trzy tygodnie po kontakcie odnotowano 16 zachorowań.
Wstępne wyniki sugerują, że szczepionka rVSV-ZEBOV w 100 proc. chroni przed zachorowaniem.
Obecnie wszyscy mający bliski kontakt z chorymi będą szczepieni natychmiast. Jako że szczepionka okazała się bezpieczna, szczepione będą także dzieci.
Szczepionka dostarczona przez firmę Merck zawiera fragment wirusa Ebola wprowadzony do innego, niegroźnego wirusa. To połączenie pobudza układ odpornościowy do walki z ebolą. Ogromna skala epidemii zmusiła naukowców do wzmożonego wysiłku – zamiast typowych 10 lat prace trwały tylko 10 miesięcy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowa szczepionka może mieć przełomowe znaczenie, jednak wyniki nie są jeszcze ostateczne. Eksperci WHO szacują, że jej skuteczność wynosi pomiędzy 75 a 100 proc. Gdyby podobna szczepionka była dostępna na początku epidemii, można by zapobiec śmierci tysięcy ofiar wirusa.
Nadal testowane są inne szczepionki – na przykład firm GSK oraz Johnson&Johnson – jednak liczba zachorowań wciąż spada i trudno ocenić ich skuteczność. Eksperci ostrzegają, że ebola na pewno jeszcze się kiedyś pojawi - wówczas sczepienia mogłyby zapobiec dalszym tragediom.
Gdy w grudniu 2013 roku w Gwinei rozpoczęła się największa jak dotychczas epidemia eboli, nie istniały leki ani szczepionki o udowodnionej skuteczności. Z powodu wirusa zmarło ponad 11 000 osób, a niemal 28 000 uległo zakażeniu. (PAP)
Zobacz także
Na rynek wchodzi nowy system operacyjny Microsoft – Windows 10 [wideo]
2015-07-29, 09:42Najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, Windows 10, zadebiutował w środę na światowych rynkach. Jako pierwszy system firmy jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń: od komputerów po smartfony - powiedział PAP Marcin Klimowski… Czytaj dalej »
UE rozważa wspólne przepisy dotyczące Ubera i podobnych usług
2015-07-29, 08:04Bruksela zastanawia się, czy i jak uregulować na szczeblu unijnym usługi należące do sektora 'ekonomii dzielenia się ', jak np. Uber. Wstępne odpowiedzi w tej sprawie ma zawierać strategia rynku wewnętrznego, nad którą pracuje komisarz… Czytaj dalej »
Eksperci: jakość polskiej elektroniki może być konkurencją dla chińskiej
2015-07-28, 19:54Wysoka jakość produkowanej w Polsce elektroniki może być czynnikiem dającym polskim firmom przewagę nad silną konkurencją z Chin - oceniają eksperci.'Wyroby polskich firm są rzeczywiście wysokiej jakości, spełniają wyśrubowane… Czytaj dalej »
Kompozyt z grafenem z drukarki 3D? To możliwe [wideo]
2015-07-28, 10:53Kompozyt z grafenem przeznaczony do drukarek 3D, może znaleźć zastosowanie w takich branżach jak telekomunikacja, medycyna, przemysł lotniczy i kosmiczny. Choć części drukowane z tego materiału mają gorsze parametry niż sam grafen… Czytaj dalej »
Magda Gacyk o Polakach w Dolinie Krzemowej
2015-07-28, 08:17Czym jest Dolina Krzemowa? Jak się do niej dostać? Jak odnajdują się w świecie najnowszych technologii pracujący tam Polacy? O tym opowiadała Magda Gacyk, którą 27 lipca gościliśmy w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »