Na rynek wchodzi nowy system operacyjny Microsoft – Windows 10 [wideo]
Najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, Windows 10, zadebiutował w środę na światowych rynkach. Jako pierwszy system firmy jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń: od komputerów po smartfony – powiedział PAP Marcin Klimowski z Microsoft Polska.
Amerykański koncern już wcześniej zapowiadał, że użytkownicy poprzednich wersji systemu (Windows 7, 8 i 8.1) będą mogli za darmo zaktualizować swoje oprogramowanie do Windows 10. Oferta taka obowiązuje przez rok od dnia premiery. Wraz z nowym oprogramowaniem wraca znane z wcześniejszych wersji menu „Start” – powiedział PAP Klimowski.
„Menu Start w tym roku obchodzi 20 rocznicę – wprowadziliśmy je w Windows 95. Łączy ono najlepsze cechy Windows 8 i 7, czyli daje łatwy dostęp do aplikacji z poziomu menu, a także ułatwiony dostęp do tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Windows 8, czyli do kafelków” – tłumaczył przedstawiciel Microsoft Polska. Dzięki temu rozwiązaniu można obsługiwać nie tylko aplikacje Windows 10, ale także programy z pulpitu.
Klimowski zwrócił uwagę, że kod Windows 10 został tak napisany, aby system mógł obsługiwać różnego typu urządzenia takie jak komputery osobiste, smartfony, tablety czy konsole do gier Xbox One.
„Windows 10 oferuje szereg funkcji, które pozwalają na dostosowanie się systemu do tego w jaki sposób w danym momencie pracujemy. Czyli, jeżeli mamy urządzenia hybrydowe, dwa w jednym, które możemy konwertować z laptopa do tableta, Windows dopasuje się do parametrów urządzenia” – wyjaśniał Klimowski. Dodał, że w praktyce system będzie np. odpowiednio dopasowywać rozmiar ekranu do parametrów urządzenia, na którym się pracuje. Zwrócił uwagę, że te funkcje wykorzystują, dostępne w sklepie Microsoft, uniwersalne aplikacje, z których można korzystać na różnych urządzeniach.
Microsoft zwraca też uwagę na zastosowanie w najnowszym systemie zupełnie nowej przeglądarki internetowej – Edge. Ma ona obsługiwać najnowsze standardy dla stron internetowych, a także dostosowana jest do sterowania dotykowego. Koncern podkreślił, że jedną z jej głównych zalet jest prędkość pracy w sieci – szybciej niż poprzednik, czyli Microsoft Explorer, który nadal jest dostępny.
System został także wyposażony w aplikację Xbox, która umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji dla graczy. Dzięki niej można brać udział w rozgrywkach wieloosobowych, w tym także między platformami PC i Xbox One. Program umożliwia także streaming gier, a także ich rejestrowanie i późniejsze edytowanie. Aplikacja daje też możliwość szybkiej komunikacji między osobami biorącymi udział w rozgrywce.
Osoby i podmioty, których nie obowiązuje oferta darmowej aktualizacji systemu Windows będą musiały zapłacić za licencję wersji Home 119 dolarów, a za Pro 199 dolarów. Dotyczy to np. nowych użytkowników, a także tych, którzy do tej pory korzystali ze starszych wersji np. Vista czy XP. (PAP)
Zobacz także
Hyundai do 2021 r. ma zacząć sprzedawać samochody autonomiczne
2018-01-04, 14:36Koreański koncern motoryzacyjny Hyundai Motor we współpracy z amerykańskim start-upem Aurora Innovation do 2021 r. zacznie sprzedawać pierwsze auta poruszające się bez kierowcy - poinformowała w czwartek agencja Kyodo. Czytaj dalej »
2017 rok był kolejnym przełomowym w dziedzinie druku 3D
2017-12-30, 10:53Rok 2017 był kolejnym, w którym doszło do wielu przełomowych wydarzeń w druku 3D, a polskie firmy z tej branży są coraz bardziej rozpoznawalne i dokonują coraz ciekawszych wdrożeń, m.in. w medycynie - mówi PAP Paweł Ślusarczyk… Czytaj dalej »
Korea Północna bezpośrednio odpowiedzialna za cyberatak WannaCry
2017-12-19, 10:29'Atak był powszechny i kosztował miliardy, a Korea Północna jest bezpośrednio odpowiedzialna' - napisał Tom Bossert, doradca ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w Białym Domu w opinii opublikowanej we wtorek online przez Wall Street … Czytaj dalej »
Pierwszy polski minisatelita w ramach Krajowego Programu Kosmicznego
2017-12-19, 10:27W ramach Krajowego Programu Kosmicznego planujemy budowę minisatelity, który zwiększy bezpieczeństwo kraju - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej płk Piotr Suszyński. Dodał, że w I kwartale 2018 r. KPK zostanie przedłożony… Czytaj dalej »
Eksperci: zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu
2017-12-16, 10:35Smartfony i tablety uzależniają dzieci i młodzież, zbyt częste korzystanie z tych urządzeń może zmieniać ich psychikę i szkodzić zdrowiu. Jednak całkowity zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach nie rozwiązuje problemu -… Czytaj dalej »