Na rynek wchodzi nowy system operacyjny Microsoft – Windows 10 [wideo]
Najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, Windows 10, zadebiutował w środę na światowych rynkach. Jako pierwszy system firmy jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń: od komputerów po smartfony – powiedział PAP Marcin Klimowski z Microsoft Polska.
Amerykański koncern już wcześniej zapowiadał, że użytkownicy poprzednich wersji systemu (Windows 7, 8 i 8.1) będą mogli za darmo zaktualizować swoje oprogramowanie do Windows 10. Oferta taka obowiązuje przez rok od dnia premiery. Wraz z nowym oprogramowaniem wraca znane z wcześniejszych wersji menu „Start” – powiedział PAP Klimowski.
„Menu Start w tym roku obchodzi 20 rocznicę – wprowadziliśmy je w Windows 95. Łączy ono najlepsze cechy Windows 8 i 7, czyli daje łatwy dostęp do aplikacji z poziomu menu, a także ułatwiony dostęp do tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Windows 8, czyli do kafelków” – tłumaczył przedstawiciel Microsoft Polska. Dzięki temu rozwiązaniu można obsługiwać nie tylko aplikacje Windows 10, ale także programy z pulpitu.
Klimowski zwrócił uwagę, że kod Windows 10 został tak napisany, aby system mógł obsługiwać różnego typu urządzenia takie jak komputery osobiste, smartfony, tablety czy konsole do gier Xbox One.
„Windows 10 oferuje szereg funkcji, które pozwalają na dostosowanie się systemu do tego w jaki sposób w danym momencie pracujemy. Czyli, jeżeli mamy urządzenia hybrydowe, dwa w jednym, które możemy konwertować z laptopa do tableta, Windows dopasuje się do parametrów urządzenia” – wyjaśniał Klimowski. Dodał, że w praktyce system będzie np. odpowiednio dopasowywać rozmiar ekranu do parametrów urządzenia, na którym się pracuje. Zwrócił uwagę, że te funkcje wykorzystują, dostępne w sklepie Microsoft, uniwersalne aplikacje, z których można korzystać na różnych urządzeniach.
Microsoft zwraca też uwagę na zastosowanie w najnowszym systemie zupełnie nowej przeglądarki internetowej – Edge. Ma ona obsługiwać najnowsze standardy dla stron internetowych, a także dostosowana jest do sterowania dotykowego. Koncern podkreślił, że jedną z jej głównych zalet jest prędkość pracy w sieci – szybciej niż poprzednik, czyli Microsoft Explorer, który nadal jest dostępny.
System został także wyposażony w aplikację Xbox, która umożliwia dostęp do najważniejszych funkcji dla graczy. Dzięki niej można brać udział w rozgrywkach wieloosobowych, w tym także między platformami PC i Xbox One. Program umożliwia także streaming gier, a także ich rejestrowanie i późniejsze edytowanie. Aplikacja daje też możliwość szybkiej komunikacji między osobami biorącymi udział w rozgrywce.
Osoby i podmioty, których nie obowiązuje oferta darmowej aktualizacji systemu Windows będą musiały zapłacić za licencję wersji Home 119 dolarów, a za Pro 199 dolarów. Dotyczy to np. nowych użytkowników, a także tych, którzy do tej pory korzystali ze starszych wersji np. Vista czy XP. (PAP)
Zobacz także
W czwartek polskie urządzenie zacznie badać kometę
2014-11-12, 19:25Wylądowanie na komecie Churyumov-Gerasimenko to wielki sukces. Jednak dla polskich naukowców czas na prawdziwą radość nadejdzie dopiero w czwartek. Wtedy pracę na komecie rozpocznie polskie urządzenie Mupus - powiedział PAP inż. Jerzy… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności
2014-11-10, 08:05Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu… Czytaj dalej »
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »